Żółtaczka noworodkowa — jak sobie z nią poradzić?
Prawie każda mama wkrótce po narodzeniu maluszka zderza się z niepokojącymi objawami u malucha, jak żółtawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i białkówki oka. Nie trzeba jednak przedwcześnie niepokoić — w większości przypadków to jest całkowicie normalny fizjologiczny przebieg w rozwoju dziecka, wiadomy jako żółtaczka noworodkowa. Polega ona na zwiększeniu się stężenia żółtego barwnika (bilirubiny) we krwi od 2.—3. dnia po urodzeniu — z powodu tego, że jeszcze niedojrzała wątroba nie potrafiła go sprawnie wychwycić i wydalić w czasie. Poziom bilirubiny można na spokojnie przebadać w szpitalu.
Jako całkowicie fizjologiczny przebieg w rozwoju, najczęściej żółtaczka noworodkowa ustępuje sama i nie wymaga leczenia. U donoszonych z reguły ona utrzymuje się do 7-10 dni, u wcześniaków do 14 — a żółtaczka związana z karmieniem piersią typu późnego może utrzymywać się nawet do trzech miesięcy (12 tygodni). Zawsze jednak może zdarzyć, że żółtaczka rozpocznie się przebiegać w nieprawidłowy sposób. W niniejszym artykułu opowiemy o tym, kiedy to zdarza, kiedy możemy potrzebować dodatkowych badań oraz jak z tym problemem poradzić.
Jak zobaczyć, że żółtaczka noworodkowa przebiega nieprawidłowo?
Z reguły zaniepokoić nas powinny podobne objawy u dziecka:
- zmiana zachowania dziecka,
- nadmierna ospałość,
- nadmierne czuwanie,
- brak przyrostów masy ciała,
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
- gorączka,
- przenikliwy płacz.
W razie, gdy będzie wymienione zobaczone, lepiej natychmiast się udać do lekarza i przeprowadzić badanie na poziom bilirubiny.
Przeczytaj, także: Badania genetyczne – Czym są?
Poziom bilirubiny okazał się podwyższony. Co robić?
Zalecanymi metodami dla radzenia z żółtaczką są działania dwustronne. Przystawianie do piersi i prawidłowe efektywne karmienie ze strony matki oraz fototerapia jako leczenie. Karmienie piersią zmniejsza zwrotny wychwyt bilirubiny z jelit ze względu na prawidłowy pasaż, a świat z lampy zmusza bilirubinę do swojej absorbancji i przekształceniu do formy, która jest łatwiej usuwana z organizmu.
Dziecko jest naświetlone przy poziomie bilirubiny powyżej 15 mg/dl, przed tym należy karmić piersią. Faktycznie, częste i efektywne karmienie mimo leczenia żółtaczki jest również najlepszą ją profilaktyką, dlatego o to należy poważnie dbać.