Jakie zabiegi pielęgnacyjne będą najlepsze dla kobiet w ciąży?
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Wraz z powiększającym się ciałem, następują również ogromne zmiany w całym organizmie. Przyszła mama zmienia się wraz z układem hormonalnym. Ten z kolei wpływa na pozostałe i może sprawić, że niektóre mechanizmy zostają osłabione. Pomimo długiej listy składników kosmetyków zakazanych w czasie ciąży nadal jest duże pole do popisu z zabiegami pielęgnacyjnymi przeznaczonymi dla przyszłych mam. Zabiegi te mają przynieść takiej kobiecie nie tylko poprawę w postrzeganiu własnego ciała, ale przede wszystkim odprężenie i relaks. Dla wielu kobiet okres ciąży jest uciążliwy nie tylko ze względu na dolegliwości ze strony ciała. Burza hormonalna dodatkowo przyczynia się do wystąpienia zmiennych nastrojów. Dlatego warto docenić zabiegi typowo relaksacyjne.
Okolice brzucha
Okolice brzucha powinniśmy traktować bardzo delikatnie i ostrożnie. Niewskazane są silnie działające maski czy peelingi. Najlepsza pielęgnacja tych okolic to delikatne zabieg oparty na preparatach przeciwrozstępowych i nawilżających. Ponieważ większość preparatów na rozstępy dostępnych na rynku zawiera sporą ilość składników niedozwolonych, najlepiej jest poradzić się i zakupić w swoim gabinecie preparaty uzupełniające zabiegi w domu. Specjalista dobierze odpowiednie dla potrzeb skóry preparaty do stosowania w czasie ciąży ( na rozstępy i antycellulitowy). Ich skład jest tak dobierany, by był jak najbardziej bezpieczny. Należy też uświadomić sobie, że jednorazowe nałożenie preparatu na rozstępy przy okazji wykonywanego zabiegu to zdecydowanie za mało. Aby uniknąć rozstępów, należy kosmetyk do pielęgnacji domowej nakładać codziennie kilka razy w ciagu dnia.
Pielęgnacja twarzy
Pękające w czasie ciąży naczynka krwionośne na twarzy to problem bardzo wielu kobiet. Dobrym rozwiązaniem są zabiegi uszczelniające naczynka. Preparaty zawierają często w swoim składzie escynę lub eskulinę. Zabronione są oczywiście zabiegi z kwasami owocowymi czy wysokimi dawkami witamin A i C.
Delikatne zabiegi nawilżające czy chłodzące stosowane na twarz są wskazane, ponieważ wiele kobiet skarży się, że pod wpływem zmian hormonalnych ich twarz jest o wiele bardziej przesuszona niż przed ciążą. Bardzo dobrym rozwiązaniem są zabiegi nawilżające czy ampułki z kwasem hialuronowym. Dobrze jest połączyć je z relaksującym masażem twarzy.
Pielęgnacja piersi
Pielęgnacja piersi w gabinecie przynosi również bardzo dobre rezultaty. Produkty mają tak dobrane składniki, by wzmacniać skórę i przeciwdziałać rozstępom. Nie stosuje się masek zawierających algi (ze względu na zawartość jodu) czy rozgrzewających. Krem nakładany na piersi nie tylko ujędrnia i napina skórę, ale też przeciwdziała obrzękom oraz zmniejsza wrażliwość i bolesność piersi.
Manicure
Manicure może być wykonywany w czasie ciąży. Jednak kwestią sporną jest malowanie paznokci, gdyż wielu lekarzy ginekologów ogląda paznokcie swoich pacjentek jako sprawdzając tym samym stan zdrowia. W ostatnim trymestrze ciąży można więc zrezygnować z malowania paznokci. Bardzo dobrym zabiegiem dla nich jest tradycyjny manicure japoński, który przede wszystkim odżywia i wzmacnia płytkę paznokciową. Zmiany hormonalne w organizmie hormony powodują również to, że panie w tym okresie zaczynają skarżyć się na łamliwe i kruche paznokcie, trzeba więc je dodatkowo odżywiać.
Przeczytaj także: MAMA WELLNESS, czyli ćwiczenia oddechowe
Rozstępy
Kosmetologia estetyczna oferuje różne zabiegi na rozstępy. Nie wszystkie mogą być przeprowadzone u kobiet karmiących. Dlatego najlepiej udać się do salonu urody po zakończeniu karmienia piersią lub zasięgnąć porady specjalisty, które zabiegi kosmetyczne są bezpieczne dla matek karmiących.
Najczęściej polecane są zabiegi laserowe na rozstępy, silne kwasy złuszczające oraz mezoterapia. Co ciekawe te same metody stosuje się do usuwania blizn pooperacyjnych ( np po cesarskim cięciu). Zaletą lasera jest to, że stosuje się go punktowo na miejsca zmienione a promienie lasera docierają do głębokich warstw skóry. Laser frakcyjny niszczy naskórek i skórę właściwą, co prowokuje proces intensywnej regeneracji uszkodzeń i włókien skóry. Stymuluje to produkcję fibroblastów, które regenerują włókna kolagenu i elastyny. Jest to bardzo precyzyjny zabieg, który pobudza organizm do zastąpienia uszkodzonych tkanek zdrowym.
Mezoterapia polega na jednoczesnym nakłuwaniu drobnymi igiełkami skóry i wprowadzaniu substancji odżywczych takich jak np. kwas hialuronowy wgłąb skóry. Efekt takiego zabiegu to silne spłycenie rozstępów, a nawet sprawienie , że staja się niewidoczne. Zabieg jest wcale lub mało bolesny ( w zależności od użytej metody i zastosowanego znieczulenia w kremie).
Mimo wielu zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, należy pamietać , że dbanie o zdrową skórę i zdrowy wygląd są bardzo ważne. Ma to ogromny wpływ również na samopoczucie i samoocenę przyszłej mamy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które niepokoją się gwałtownymi i szybko następującymi zmianami, wyższą wagą czy wymiarami ciała. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że w czasie ciąży zwiększone potrzeby skóry bedą zaspokojone . Spowoduje to również, że nie pojawią się problemy wynikające z niewłaściwej pielęgnacji skóry w tym okresie.
Zapraszam na konsultacje i zabiegi do mojgo salonu „EKOsmetolog” oraz do lektury moich artykułów i porad, które zamieszczam również na swoich social mediach na Facebook’u ( www.facebook.com/ekosmetolog) i Instagramie ( www.instagram.com/ekosmetolog.com.pl) oraz YouTube ( www.youtube.com/EKOsmetolog Karolina).
Autor: Kosmetolog, promotor zdrowia i dietetyk Karolina Sobczyńska-Bartos