Dietetyk z pasją, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, propagująca zdrowe odżywianie u kobiet w ciąży, młodych Mam i dzieci – Justyna Jessa, odpowiada na najbardziej nurtujące pytania dotyczące odżywiania.
A.M.: Prowadzi Pani poradnię dietetyczną Świadomej Mamy PrenaVita specjalizującą się w żywieniu kobiet w ciąży i młodych rodziców. Jest to wąska specjalizacja, skąd taki pomysł?
J.J. : Już w czasie studiów fascynowało mnie zagadnienie wpływu diety na rozwijający się płód. Gdy jeszcze bardziej zaczęłam się zagłębiać w ten temat dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat wpływu diety na płodność i na całe życie. Z drugiej strony wiem, że świadomość tego tematu jest jeszcze bardzo mała, więc swoje zainteresowania połączyłam z misją szerzenia wiedzy na temat znaczenia diety dla przebiegu ciąży wśród kobiet planujących dziecko.
A.M.: Kobieta w ciąży powinna prawidłowo się odżywiać, czy w takim razie może spełniać swoje żywieniowe zachcianki?
J.J.: Na pewno nie takie, które są niebezpieczne dla jej dziecka, jak np. surowe mięso (sushi, tatar itp.), grzyby, słodycze, alkohol.
A.M.: Jakie skutki niesie ze sobą złe odżywianie się kobiety w trakcie ciąży dla dziecka?
J.J.: Takich potencjalnych skutków jest bardzo wiele: nieprawidłowa masa urodzeniowa, przedwczesny poród, czasem nawet poronienia, tendencja dziecka do otyłości i chorób metabolicznych, zaburzenia odporności dziecka, czy wady neurologiczne.
A.M.: Czy dzięki odpowiedniej diecie można zapobiec nie tylko chorobom, które Pani wymieniła, ale również alergii u przychodzącego na świat Malucha?
J.J.: Oczywiście, dieta mamy ma ogromne znaczenie, szczególnie w okresie karmienia. Jednak nie powinno się na własną rękę wprowadzać modyfikacji, gdyż może to nie przynieść oczekiwanych skutków, a wręcz zaszkodzić dziecku.
Jakich produktów powinno się więc unikać, a jakie są zalecane w trakcie ciąży?
Unikamy przede wszystkim alkoholu, surowego mięsa, grzybów, dużych ilości kawy, słodyczy i fast foodów. To są podstawowe produkty, których ciężarna powinna się wystrzegać bezwzględnie. Jednak zawsze indywidualne zalecenia powinien dać specjalista. Natomiast nie obejdzie się bez dużej ilości warzyw i owoców oraz produktów z pełnego ziarna i tłustych ryb morskich.
Czy napady głodu można zaspokajać wszystkimi warzywami i owocami?
W zasadzie tak, chyba że kobieta odczuwa różnego rodzaju dolegliwości dyspeptyczne, jak nudności, zgaga, czy wzdęcia. W takim przypadku warto zmodyfikować dietę, również pod kątem warzyw i owoców.
Maluch przychodzi na świat i zaczyna się okres karmienia, czy zasady żywieniowe w tym czasie są takie same, jak w trakcie ciąży?
Większość zasad jest podobna, ale kobieta w czasie karmienia potrzebuje więcej kalorii i niektórych składników, niż w czasie ciąży. Powinna pić również więcej odpowiednich płynów i bardziej unikać produktów ciężkostrawnych.
Kończy się okres laktacji i wiele Młodych Mam zastawia się, czy wyznaczać Dziecku godziny posiłków, czy pozwolić mu na jedzenie, kiedy jest głodne. Co doradza Pani w takiej sytuacji?
Ja uważam, że najlepiej jest postarać się regulować mu pory posiłków, oczywiście w ramach rozsądku, gdyż nikt nie zamierza głodzić dzieckaJ Ale uczenie go, że np. śniadanie spożywa się ZAWSZE przed wyjściem z domu, a następne posiłki co 3-4h poskutkuje dobrymi nawykami na przyszłość.
Dziękuję Pani bardzo za udzielenie odpowiedzi na moje pytania.
Mamy chcące zadbać o siebie i swojego Malucha zapraszam na stronę www.PrenaVita.pl, by umówić się indywidualnie na spotkanie z Panią Justyną.