Pewnie już nie raz zastanawiałaś się nad tym, jak będzie przebiegał twój poród: jak wygląda sala porodowa, jak zniesiesz ból, ile wszystko potrwa… Jedną z form naturalnego rozwiązania, coraz częściej wybieraną przez kobiety, jest tzw. poród w wodzie, o którego zaletach piszemy. Może i ty się na niego zdecydujesz.
Dlaczego warto rodzić w wodzie?
Wiele kobiet decyduje się na tę formę rozwiązania, ponieważ dzięki niej poród przebiega mniej boleśnie, a skurcze odczuwa się łagodniej. W czasie wejścia ciężarnej do wanny z wodą następuje rozluźnienie wszystkich mięśni, także okolic krocza, które stają się bardziej elastyczne i rozciągliwe. Rzadziej więc wykonywane jest nacięcie krocza.
Dzięki działaniu wody kobieta się relaksuje, a poród najczęściej przebiega szybciej i mniej stresowo.
Jak wygląda poród?
Poród odbywa się w specjalnie do tego wyznaczonej sali porodowej, w której zamiast łóżka porodowego znajduje się półokrągła wanna. Jest ona napełniona wodą o temperaturze 36-37°C. Kobieta może z niej skorzystać jeśli rozwarcie szyjki macicy osiąga 4-5 centymetrów. Ciężarna wchodzi do wody co 30 minut i może w niej przebywać ok. pół godziny. Woda w wanie powinna być systematycznie wymieniana. W trakcie porodu może być przy tobie partner lub ktoś bliski, który będzie ci pomagał i wspierał podczas trudnych momentów porodu.
Co dzieje się z dzieckiem?
Dziecko rodzące się w wodzie przechodzi do znanego mu dobrze środowiska, w wodzie bowiem przebywało przez dziewięć miesięcy. Spokojniej zniesie wiec zmianę otoczenia, odczuje mniejszy stres i szok związany z porodem. Po upływie ok. 1 minuty dzieko zostanie wyjęte z wody i położone na brzuchu mamy. Wtedy będziesz mogła po raz pierwszy przytulić swoje maleństwo.
Jakie są przeciwwskazania?
Nie wszystkie kobiety mogą skorzystać z porodu w wodzie. Przeciwwskazaniem do takiego porodu jest min. zagrożona ciąża, przedwczesny poród, choroby serca, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby skóry, infekcje. O tym, czy kobieta kwalifikuje się do porodu w wodzie, decyduje lekarz.
W Poznaniu odbycie porodu w wodzie umożliwia Szpital im. Franciszka Raszei. Tam do wanny może wejść kobieta przed momentem porodu, by ulżyć sobie w czasie skurczów. Natomiast sam poród odbywa się poza wanną.
Koszt takiego porodu to 50 złotych.