Woda termalna na przestrzeni lat zyskała ogromną popularność. Znajduje ona zastosowania od farmacji po produkcję energii. Od starożytności do dziś wiele się zmieniło, jednak cudowne właściwości ciepłych wód są niezachwiane. By poddać się ich działaniu wystarczy skorzystać z atrakcji dostępnych na wyciągnięcie ręki.
Na czym polega fenomen wód termalnych? W ostatnich latach w Polsce bardzo wzrosło zainteresowanie ich wykorzystaniem. Aczkolwiek na terenie naszego kraju już w XIII wieku wpływowe osobistości (Radziwiłłowie, Fryderyk Wilhelm III czy Izabella Czartoryska) doceniały uzdrowisko oparte o wody termalne w Cieplicach. Wody pełne minerałów oraz mikroelementów są tam nadal wykorzystywane w lecznictwie. Dziś nie trzeba jechać daleko by poznać ich właściwości. Powstają kompleksy zapewniające wykorzystanie wód termalnych w basenach, zabiegach SPA czy przy rehabilitacji. Jednak są one znane ludzkości od wieków. W starożytnym Rzymie mężczyźni relaksowali się w łaźniach. Korzystny wpływ składników mineralnych na ich organizmy uwalniał się podczas masażu. Na świecie wykorzystuje się także wody geotermalne jako odnawialne źródło energii- szczególnie widocznej jest to w Islandii (gejzery wykorzystuje się w ogrzewaniu wody) i na Filipinach. Energia geotermalna jest korzystna zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym. W celach kosmetycznych i rekreacyjnych natomiast pionierami są m. in. Niemcy, Francja czy Stany Zjednoczone.
Wody termalne kojarzą się głównie z czasami starożytnymi, gdzie w łaźniach wykorzystywano ich dobrodziejstwo. W Polsce natomiast stanowią szczególne zainteresowanie od około 20 lat. Ich rozległe właściwości dają perspektywę wykorzystania w rozmaitych dziedzinach (m. in. uzdrowiska, technologia grzewcza, źródło energii odnawialnej). By uzyskać dostęp do wód dokonuje się odwiertów za pomocą których pozyskuje się gorącą wodę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że także w Poznaniu znajduje się takie miejsce. Termy Maltańskie to największy wodny kompleks rekreacyjno- sportowy w Polsce. Jest to miejsce supernowoczesne znajdujące się na terenie Poznania. Zaletą jest umiejscowienie ośrodka w centrum miasta nad Jeziorem Maltańskim. Jednak to właśnie wykorzystanie wód termalnych sprawia iż jest on wyjątkowy. Jest to jedyne miejsce na terenie Wielkopolski wydobywające wody termalne. Czerpie ono ze źródła na głębokości 1306 metrów. Wykorzystanie wody termalnej w kompleksie wodnym jest nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także uzdrowiskowych i rehabilitacyjnych- dzięki leczniczym właściwościom.
Wody termalne, wydobywane z głębin ziemi, są czyste i nasycone minerałami. Ich temperatura wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza. Wapń, potas, krzemionka czy żelazo to tylko niektóre pierwiastki, które znajdują się w ich składzie. Mają one zbawienny wpływ na organizm człowieka. Wody termalne są w stanie przywrócić problematycznej czy chorobowo zmienionej skórze równowagę (magnez działa przeciwstarzeniowo, żelazo poprawia koloryt skóry a minerały wspomagają jej regenerację), wchłanianie się składników wody do organizmu pozwala natomiast na pomoc w leczeniu wielu schorzeń (stabilizuje ciśnienie, łagodzi bóle kości, rozluźnia mięśnie). Picie takiej wody może również zapobiec próchnicy zębów czy pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi. Dlatego też coraz częściej firmy farmaceutyczne czy obiekty SPA korzystają ze źródeł geotermalnych. Termy Maltańskie tymczasem oferują 4 baseny z wodą termalną- 2 wewnętrzne i 2 zewnętrzne (jeden z nich jest sezonowy, drugi natomiast całoroczny z dużą zawartością żelaza). Jest to idealne miejsce na relaks i urozmaicenie wolnego czasu dla całej rodziny. Czynne są one przez cały rok w godzinach od 9:00 do 23:00. Ponadto SPA znajdujące się na terenie obiektu posiada w swoim asortymencie zabiegi oraz kąpiele na bazie wody termalnej, które nie tylko pozwalają na odprężenie ale także możliwość profilaktyki zdrowotnej. Nie trzeba więc jechać daleko do górskich uzdrowisk by poznać wspaniałe właściwości wód termalnych. Dziś wystarczy wybrać się na basen czy do SPA i poprawić stan swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. W historii Polski królowa Marysienka doceniła fenomenalny wpływ wody termalnej, teraz każdy może przekonać się o tym na własnej skórze.