Na raka piersi umiera w Polsce ok. 4000 kobiet rocznie. Drugim nowotworowym „mordercą” kobiet jest rak szyjki macicy. Pamiętaj, że sposobem na wyleczenie nowotworu jest jego wczesne wykrycie.
Choroby nowotworowe u kobiet nadal zbierają śmiertelne żniwo. Nie ma szczepionki ani cudownego leku, które zagwarantowałyby nam pewne zwycięstwo nad komórkami rakowymi. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych szans w walce z rakiem piersi i rakiem szyjki macicy. Czasami wystarczy po prostu profilaktyka, a niekiedy odrobina chęci, aby w swej codziennej pogoni za „lepszym” życiem znaleźć czas na wizytę u lekarza.
Rak piersi. Obserwuj i nie ignoruj.
Nie wolno lekceważyć żadnych objawów występujących w okolicy piersi. Każda niesymetryczna brodawka, zmiany podobne do alergii, zaczerwienienie, zmiany na skórze przypominające skórkę pomarańczy mogą być sygnałem, że dzieje się coś złego.
Systematycznie kontroluj swoje piersi. Poproś ginekologa, aby pokazał Ci, w jaki sposób samodzielnie badać je w domu. Kiedy zobaczysz coś niepokojącego, natychmiast udaj się do lekarza, który skieruje Cię na specjalistyczne badania. Taka wizyta będzie konieczna, kiedy zauważysz następujące symptomy:
• po uniesieniu ramion piersi wyraźnie tracą symetrię,
• więzy chłonne pod pachami są powiększone
• przez dłuższy czas w jednej piersi, w tym samym miejscu, czujesz ból
• brodawka jest wciśnięta lub nadmiernie wypukła lub sączy się z niej wydzielina (i nie jest to pokarm)
• wyczuwasz guzek – najbardziej podejrzane są twarde o nieregularnym kształcie, wtopione w gruczoł sutkowy.
Regularne badania umożliwiają wczesne wykrycie nowotworu i dają szansę na całkowite wyleczenie. Choroba rozpoznana w późnym stadium, to większe ryzyko śmiertelności i większe cierpienie pacjentek.
Rak szyjki macicy. Nie czekaj na sygnały – zrób cytologię
Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy zazwyczaj nie towarzyszą żadne dolegliwości. Pacjentki trafiają do lekarza dopiero, gdy pojawiają się dokuczliwe symptomy, a niestety wówczas jest to już stan bardzo zaawansowany. Dlatego, tak ważne są systematyczne badania cytologiczne, które pozwalają wykryć jeszcze przedinwazyjne stadium raka.
Aby zapobiec całkowicie nowotworowi, należy robić badanie ginekologiczne oraz cytologiczne raz w roku. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym, wykonywane są kolejne badania, aż do uzyskania pewnej diagnozy. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu można natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie. Szansa wyleczenia choroby wykrytej w początkowym stadium wynosi 100%. Pamiętaj, że nie każda nieprawidłowość oznacza nowotwór. Niemniej jednak, warto być pod opieką lekarza, który pomoże rozwiązać problem.
Niestety, wiele kobiet nie zgłasza się na profilaktyczne badania cytologiczne i poddaje się badaniom dopiero wtedy, gdy pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Niekiedy sygnałem są nawet nieregularne krwawienia lub niewielkie upławy. W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.
Profilaktyka
Eksperci WHO podkreślają, że możliwe jest ograniczenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe o 40%. Skutecznym sposobem osiągnięcia tego celu są działania profilaktyczne, do których zalicza się:
• niepalenie papierosów
• zdrową dietę
• regularną aktywność fizyczną
• ograniczenie spożycia alkoholu
• unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce
• ochronę przed infekcjami wywołującymi raka
Drzwi Otwarte w Poznaniu
4 lutego obchodzimy 11 Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji szpitale w całym kraju organizują Otwarte Drzwi Onkologii, podczas których można wykonać niektóre bezpłatne badania.
Wielkopolskie Centrum Onkologii 5 lutego zaprasza wszystkich, których niepokoi stan zdrowia na bezpłatne porady i pogadanki. Czynne będą pracownie:
Poradnia Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej I 10.00-15.00 pok. 0011
Poradnia Chirurgii Onkologicznej II 10.00-15.00 pok. 0002.
Pracownia mammografii, USG i RTG 10.30 – 15.30 pok. 103.
Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej 10.30 – 15.30, VI piętro
Zakład Patologii Nowotworów 8.00 – 15.30, V piętro
Rejestracja w godzinach 9.30 – 14.30
Ponadto, Katedra i Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykłady:
9.30 „Rola szczepień w zapobieganiu występowania raka szyjki macicy” dr n. med. R. Mądry
10.00 „Znamiona barwnikowe i raki skóry” dr n. med. G. Gertig
10.30 „Profilaktyka raka piersi” dr hab. Med. M. Litwiniuk
11.00 „Objawy sugerujące występowanie schorzeń onkologicznych” lek. med. M. Chajewska- Ciekańska