W trakcie warsztatów organizowanych przez Świadomą Mamę w Poznaniu wielokrotnie spotykałam się z pytaniami uczestniczek odnośnie tego na jakie świadczenia mogą liczyć w razie zajścia kolejną ciążę w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Dlatego to właśnie ten temat postanowiłam Wam przybliżyć w dzisiejszym artykule.
Urlop wychowawczy
By uporządkować informacje na wstępie wyjaśnię, że urlop wychowawczy jest dodatkową formą usprawiedliwionej nieobecności w pracy, z której mogą skorzystać rodzice małego dziecka po wyczerpaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przeznaczeniem tego urlopu jest sprawowanie opieki nad dzieckiem, maksymalnie do ukończenia przez nie 6 roku życia. Niestety jest to przywilej zagwarantowany wyłącznie dla osób posiadających zatrudnienie na podstawie umowy o pracę przez minimum 6 miesięcy. Wprawdzie jest to urlop bezpłatny, ale w jego trakcie następuje ciągłość zatrudnienia i ochrona przed zwolnieniem. Jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a jego maksymalna długość wynosi 36 miesięcy. Jest to dość długi okres czasu dlatego nierzadko zdarzają się sytuacje, że w trakcie tego urlopu pracownica zachodzi w kolejną ciążę. I w tym miejscu pojawiają się dwa pytania: czy mogę skorzystać z zasiłku chorobowego oraz czy otrzymam zasiłek macierzyński po porodzie?
Zasiłek chorobowy na wychowawczym oraz zasiłek macierzyński po porodzie
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest negatywna. Przepisy w tym zakresie nie pozostawiają wątpliwości interpretacyjnych, bowiem wynika z nich wyraźnie, że za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu wychowawczego zasiłek chorobowy nie przysługuje. W takim przypadku możliwość otrzymania świadczenia pieniężnego do czasu porodu istnieje tylko w razie przerwania urlopu wychowawczego i powrotu do pracy. Pracownica może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie – jeśli uzyska zgodę pracodawcy albo po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem planowanego podjęcia pracy. Jeśli w chwili powrotu do pracy istnieją wskazania medyczne do uzyskania L4 „ciążowego” to istnieje możliwość przedłożenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego nawet w dniu powrotu do pracy po urlopie wychowawczym. W takiej sytuacji pracownica nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego (wymiar 33 dni, wypłaca je pracodawca), a następnie do zasiłku chorobowego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego
W dalszej kolejności procedura jest identyczna jak w przypadku urodzenia pierwszego dziecka, czyli po porodzie pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego obejmującego okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (maksymalnie 52 tygodnie w razie urodzenia jednego dziecka).
W przypadku gdyby przyszła mama nie zdecydowała się przerwać urlopu wychowawczego i narodziny dziecka nastąpiłyby w jego trakcie, to pracownica, podobnie jak w sytuacji opisanej powyżej, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego (za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego), pomimo że urlop wychowawczy trwa dalej.
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego
Na koniec dodam, że w czasie urlopu wychowawczego osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego mają możliwość ubiegania się o tzw. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. Można go otrzymywać maksymalnie przez 24 miesiące i wynosi on 400 zł.
Radca prawny
Justyna Dudziec – Bloch