Czy cukier w diecie dziecka jest dobry? Czy możemy go wprowadzić do jadłospisu?
Nadmiar cukru w diecie
Nadmiar cukru w diecie dziecka może przyczyniać się do występowania reakcji alergicznych, astmy, zaburzeń układu nerwowego, autyzmu, osłabienia układu immunologicznego, a także problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Planując codzienną dietę, warto zwrócić uwagę na ilość cukru w poszczególnych produktach spożywczych. Dotyczy to wszystkich postaci cukru, czyli sacharozy, syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy, dekstrozy, fruktozy, laktozy. Do ukończenia pierwszego roku życia dziecku nie należy podawać cukru zarówno w postaci czystej sacharozy, jak i jej zamienników: ksylitolu, aspartamu, miodu czy różnorakich syropów. Również w kolejnych latach powinniśmy unikać tzw. dodanego cukru w diecie dziecka. Jest go wystarczająco dużo w produktach z codziennego menu.
Przeczytaj także: Żywienie i suplementacja kobiet w ciąży
Zamienniki cukru – miód
Pierwszym najbardziej popularnym zamiennikiem cukru jest miód, który często podajemy dzieciom np. do herbaty. Zawiera dużo łatwo przyswajalnych cukrów prostych. Poza tym zawiera także potas, wapń, magnez, cynk, żelazo i cenne enzymy, dzięki którym działa jak antybiotyk. Miód posiada jednak dużo wad – może np. silnie uczulać. Dlatego powinniśmy go unikać w potrawach. Bezwzględnie nie powinien być podawany dzieciom do 12 miesiąca życia. Spożycie miodu skutkuje szybkim wzrostem poziomu glukozy we krwi i równie szybkim jego spadkiem. Wywoływać to może, także u starszych dzieci rozdrażnienie, pobudzenie i płaczliwość. Miód jest źródłem cukrów prostych (glukoza i fruktoza), do których nie należy przyzwyczajać dziecka. Dosładzanie miodem posiłków dla dzieci przyzwyczaja je do słodkiego smaku i może skutkować w przyszłości nawykiem słodzenia. Jest wysokokaloryczny i spożycie go może stanowić zbędny naddatek energetyczny i powodować nadmierny przyrost masy ciała u dzieci, prowadząc do nadwagi.
Poliole
Druga grupa substancji, które są bardzo powszechnie używane do słodzenia, to poliole. Posiadają one zalety takie jak: niska zawartość kalorii, niski IG, pozytywny wpływ na bakterie jelitowe, słodkość zbliżona do zwykłego cukru, pozytywny wpływ na zęby, mogą chronić przed próchnicą. Należy uważać, aby nie podawać polioli w dużych ilościach małym dzieciom. Substancje te mogą wywoływać biegunki, objawy alergii czy bóle głowy, a u małych dzieci może to być groźne. Organizm jest w stanie stopniowo przyzwyczaić się do nieco większych ilości polioli.
Stewia
Kolejnym odpowiednikiem cukru jest stewia. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi, nie powoduje próchnicy zębów, a nawet działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Zawiera sporo składników mineralnych (wapń, potas, magnez, żelazo), a także witaminy, m.in. z grupy B, witaminę C, beta-karoten. Najlepsza jest w postaci naturalnej. Mniej atrakcyjna okazuje się natomiast w postaci słodzików. W tym przypadku najlepiej zapoznać się z informacjami umieszczanymi przez producenta na etykiecie.
Warto także pamiętać, że liście stewii, także suszone, zawierają znaczną ilość minerałów i przeciwutleniaczy, czego nie ma w tańszych słodzikach. Następną propozycją jest ksylitol, często skreślany ze względu na wysoką cenę, przy poziomie słodzenia porównywalnym z białym cukrem. Warto jednak pamiętać, że cukier brzozowy, czyli przedmiotowy ksylitol, posiada o 38% kalorii mniej niż cukier. Dodatkowo odznacza się niskim indeksem glikemicznym, dlatego też warto zastanowić się nad wprowadzeniem ksylitolu do diety dziecka. Obydwa produkty w naturalnej postaci są zdrowe i bezpieczne, a tym samym można wprowadzić je do codziennej diety dziecka.
Erytrol
Kolejnym zamiennikiem cukrem jest Erytrytol czyli naturalny słodzik, który pozyskiwany jest w drodze naturalnej fermentacji. Naturalnie występuje w owocach, np.: melonach, gruszkach czy winogronach. Nie powoduje próchnicy, nie jest trawiony przez organizm, a prawie całkowicie wydalany z moczem.
Jeśli chcemy wprowadzić słodziki i słodzidła do diety dzieci, należy wybierać przede wszystkim produkty jak najbardziej naturalne. Na chwilę obecną za bezpieczne słodziki uznaje się stewię, ksylitol oraz erytrytol. Istnieje na rynku wiele słodzików, naturalnych substancji, które małymi krokami możemy wprowadzać do diety dzieci, tym samym dbając o ich zdrowie, koncentracje i lepsze samopoczucie.
Autor: Dietetyk Aleksandra Husar
https://husar.dobrydietetyk.pl/