Co tak naprawdę znaczy jedzenie dla dwojga i jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy? Ważne, by jeszcze przed zajściem w ciąże pomyśleć o odpowiednio zbilansowanej diecie, zdrowiu swoim i dziecka.
Dieta kobiety w ciąży musi być dobrze zbilansowana, aby zapewniała podaż wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i składników mineralnych zarówno Mamie, jak i dziecku. Sposób odżywiania w czasie ciąży decyduje o stanie zdrowia dziecka w przyszłości (nawet w wieku dorosłym). Niedobory pokarmowe w tym okresie są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, a wady powstałe w tym czasie często są nieodwracalne.
Kwas foliowy dla mamy i taty
Szczególnie ważnym składnikiem diety dla kobiety planującej ciążę i w pierwszym okresie jej trwania jest kwas foliowy. Jest to witamina z grupy B, mająca ogromne znacznie w budowie układu nerwowego dziecka oraz syntezie kwasów nukleinowych, wchodzących w skład DNA. Jej niedobory przyczyniają się do powstawania wad cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa), z której formułuje się układ nerwowy. Ponadto kwas foliowy zapobiega przedwczesnym porodom i zmniejsza ryzyko ich nastąpienia aż o 50%!. Zbyt mała podaż kwasu foliowego w diecie powoduje również niedokrwistość u Mamy.
Eksperci zalecają każdej kobiecie w wieku rozrodczym uzupełnianie kwasu foliowego w ilości 0,4mg na dobę w formie tabletek. Preparaty te powinni spożywać także mężczyźni, którzy wkrótce mają zostać ojcami, gdyż kwas foliowy wpływa bardzo silnie na jakość plemników.
Przede wszystkim warzywa
Jednak poza preparatami kwasu foliowego, bardzo ważna jest dieta, zapewniające duże ilości tej witaminy. Dlatego każdej kobicie ciężarnej dietetycy zalecają spożywanie warzyw, jak: brokuły, sałata, pomidory, fasola i szpinak, a także bananów i pomarańczy. Są to produkty bogate nie tylko w kwas foliowy, ale również beta karoten (podobnie, jak kwas foliowy chroni przed wadami cewy nerwowej, jest antyutleniaczem), selen (jest antyutleniaczem), cynk (wykazuje działanie odtruwające, wpływa na narządy rozrodcze), żelazo (chroni przed niedokrwistością niedobarwliwą), magnez (jego niedobory wpływają na zaburzenia cyklu miesiączkowego, co obniża płodność), potas (chroni przed nadciśnieniem, które w ciąży stanowi ryzyko wystąpienia tzw. stanu przedrzucawkowego), błonnik (ułatwia trawienie) oraz witaminy: C i z grupy B (warunkują one prawidłowy przebieg owulacji, budowę hormonów płciowych, syntezę kwasów nukleinowych: DNA i RNA oraz rozwój endometrium).
Składniki odżywcze zawarte w tych produktach wpływają również na budowę męskich hormonów płciowych i budowę plemnika, więc dieta obfitująca w nie powinna dotyczyć również mężczyzn, którzy planują ojcostwo. Poza wymienionymi warzywami i owocami, obfitującymi w kwas foliowy, jego dobrym źródłem są też pełnoziarniste produkty zbożowe oraz drożdże, nasiona słonecznika i orzechy. Dlatego dieta kobiety w ciąży powinna zawierać także te produkty spożywcze. Poza kwasem foliowym, dostarczają również dużych ilości magnezu i cynku oraz witamin z grupy B, stanowią więc bardzo wartościowe źródło wielu substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Odpowiednie odżywianie pomaga zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować typowo ciążowe dolegliwości, jak nudności, wymioty, czy zaparcia. Warto więc zadbać, aby w tym czasie sposób żywienia był racjonalny i zrównoważony, gdyż na pewno zaprocentuje to prawidłowym rozwojem maluszka i dobrym samopoczuciem Mamy.
Mgr dietetyk Justyna Jessa
www.prenavita.pl