Masaż niemowląt stymulujący ich rozwój, zwiększający więzi z rodzicami i łagodzący częste dolegliwości u dzieci. Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na matkę czy inną osobę wykonującą masaż. Ten rodzaj masażu każdy może wykonywać z łatwością, jego technika wykonywania jest stosunkowo prosta do nauczenia. Prowadząc zajęcia w naszej szkole uczymy przyszłych rodziców jak masować niemowlęta, by w przyszłości mogli ta umiejętnością obdarowywać swoje Maleństwa.
Od kiedy można masować Maluszka? Czy trzeba czekać aż pępek się zagoi? Ile czasu powinien trwać masaż, żeby był jak najbardziej optymalny dla dzidziusia, tj. dawał korzyści i nie zmęczył/znudził dziecko? Czy masaż należy wykonywać codziennie?
Masaż Shantala to technika masażu niemowląt, którą można wykonywać już od pierwszych dni życia. W praktyce jednak Mamy czekają aż oswoją się nieco ze swoim dzieckiem i rozpoczynają ok. 2-3 tygodnie od narodzin.
Pępek dobrze jeśli jest już oddzielony i zagojony, ale nie jest to ścisłym przeciwskazaniem do wykonania masażu. Omijamy wtedy okolicę pępka.
Klasycznie masaż powinien trwać ok 20-30 min i być wykonywany jako codzienny rytuał.
Wtedy ma najlepsze efekty.
Maluszek, który pozna już technikę masażu nie jest w stanie się nim znudzić. To niezwykle przyjemny rytuał zarówno dla Mamy jak i dziecka.
Oprócz samej przyjemności niesie za sobą mnóstwo pozytywnych skutków zdrowotnych m.in. :
- Wycisza, uspokaja
- Wspiera pracę układu pokarmowego (tym samym łagodzi kolki, gazy itd.)
- Poprawia kondycje skóry
- Dotlenia narządy wewnętrzne
- Działa ogólnie stymulująco na rozwój poprzez oddziaływanie dotykiem
Czy masaż pomaga na kolki? Czy używamy jakiegoś olejku?
Masaż oddziałuje na perystaltykę jelit, więc jak najbardziej wspiera w nieprzyjemnych dolegliwościach tego okresu. Ważna rzecz- nie wykonujemy jego w trakcie kolki czy płaczu u dziecka. Wtedy może to nie być przyjemne. W takiej chwili dziecko potrzebuje ukojenia, odpowiedniej pozycji i bliskości rodzica.
Najlepiej do masażu używać olejku- balsam nie spełni takiej roli.
Rozpoczynamy od klatki piersiowej, następnie rączki, dłonie, brzuszek, nóżki, stopy. NA koniec masujemy plecki dziecka i twarz. Także jest to masaż całego ciała.
Ucisk- tak. To jest specyfika tego masażu, Nie gładzimy dziecka tylko staramy się uciskać na tyle ile czujemy i jest ot komfortowe dla dziecka.
Autorka artykułu: Paulina Nowak położna, doradca laktacyjny, doradca chustonoszenia oraz instruktor masażu Shantala