Wiele z Was często zastanawia się – jak to jest z tym leczeniem stomatologicznym w ciąży? Czy mogę chodzić do dentysty? Czy powinnam powstrzymać się do końca ciąży? Od razu Wam odpowiadamy: MUSICIE chodzić w ciąży do stomatologa!
Stomatolog w ciąży – co musisz wiedzieć
Jeżeli chodzi o trymestr, w którym w ciąży powinnaś udać się do stomatologa: I trymestr pilne przypadki, II trymestr i pierwsza połowa III trymestru planowane leczenie, druga połowa III trymestru zabiegi bólowe. Ogólnikowo ciąży powinny być 3 wizyty kontrolne. Jedna na każdy trymestr. Najlepiej udać się jak najszybciej. Dodatkowo musicie pamiętać, że zły stan uzębienia może wpłynąć na płód. Ostry stan zapalny, który może być przyczyną wcześniejszego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Znieczulenie
Nie ma przeciwskazań do używania uczulenia podczas ciąży – jednak pamiętajcie żeby powiadomić o niej swojego stomatologa w czasie wizyty. Jeżeli potrzebne jest leczenie kanałowe – przy nim, także można używać znieczulenia.
Leczenie kanałowe i piaskowanie
W ciąży można rozpocząć leczenie kanałowe, czyli usunąć miazgę w stanie zapalnym, następnie na okres ciąży założyć preparat leczniczy i po porodzie dokończyć leczenie. Zwłaszcza jeżeli pojawił się ostry stan zapalny i ząb sprawia duży ból. W ciąży nie ma, także przeciwskazań do piaskowania.
Skorzystaj z: -15% na cały asortyment CURAPROX
Fluor – wróg czy przyjaciel?
PJednym z najbardziej odwiecznych pytań dotyczących leczenia stomatologicznego w ciąży jest: Czy pasta powinna być z fluorem, czy bez? Na ten temat pojawia się dużo mitów, jaka więc jest poprawna odpowiedź? Fluor ma udowodnione działanie hamujące rozwój próchnicy, a patrząc na to jak w ciąży pogarsza się higiena jamy ustnej, pasty z fluorem są wręcz wskazane.
A jak przełamać strach przed dentystą ?
Bardzo ważna kwestia ponieważ dużo pacjentów ma lęk przed stomatologiem. Jest kilka rozwiązań. Pierwsze to wybrać stomatologa, który nie bagatelizuje strachu pacjenta, jest delikatny, cierpliwy i na spokojnie potrafi wszystko wytłumaczyć, warto poszukać takiego lekarza. Następny to leki uspokajające, dzięki którym „delikatnie” się Pani rozluźni. Natomiast jeśli to nie pomoże to narkoza i leczenie w uśpieniu.
Artykuł na podstawie: Agata Modzelewska, Higienistka Stomatologiczna, Curaprox