Objawami alergii wziewnej mogą być przewlekły katar, kaszel występujący sezonowo lub przez cały rok oraz nawracające zapalenia oskrzeli. Zwykle nie towarzyszy tym objawom gorączka, choć nieraz przy bardzo nasilonych objawach alergicznych sezonowych może ona wystąpić, co pediatrzy z pewnością obserwują w okresie intensywnego pylenia brzozy czy traw. Jeśli dziecko prezentuje takie objawy należy wykonać u niego diagnostykę alergologiczną.
Czym jest alergia?
Alergia jest reakcją nadwrażliwości u podłoża której lezą reakcje immunologiczne. Procesy alergiczne mogą przebiegać z udziałem p/ciał lub komórek zapalnych. Wyróżniamy alergie IgE zależna – gdzie główna role odgrywają p/ciała igE zależne oraz alergię IgE niezależną w której biorą udział inne klasy p/ciał lub komórki zdalne.
Jakie są objawy alergii u dzieci?
Dziecko alergik może borykać się z różnymi dolegliwościami w zależności od tego, co jest czynnikiem alergizującym. Zatem jak rozpoznać alergię u dziecka?
– wysoka temperatura zasadniczo nie występuje w przypadku chorób alergicznych. Może jednak pojawić się stan podgorączkowy.
– wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu, świąd nosa i spojówek
– przewlekły kaszel, duszność, świsty w klatce piersiowej.
– zmiany skórne, wysypki, przebiegające ze świądem, pokrzywki
-Biegunki, bóle brzucha, wymioty
Objawy te są podstawą do wykonania diagnostyki alergologicznej
Badania alergiczne dla dzieci.
W zależności od objawów oceniamy alergię na podstawie testów skórnych, poziomu swoistych przeciwciał IgE we krwi, testów płatkowych gdy podejrzewamy alergię kontaktową.
W przypadku podejrzenia o astmę wykonywane jest badanie spirometryczne spoczynkowe, próba rozkurczowa oraz spirometria wysiłkowa.
Leczenie alergii u dzieci.
Podstawą leczenia alergii wziewnej jest stosowanie leków p/alergicznych. Pacjenci, u których nie uzyskujemy poprawy klinicznej po tak zastosowanym leczeniu mogą być kwalifikowani do odczulania na poszczególne alergeny.
W przypadku astmy oskrzelowej podstawą leczenia jest wziewna terapia p/zapalna i leczenie rozszerzające oskrzela.
Jeśli pacjent cierpi na alergię kontaktową czy alergię pokarmową najlepszym sposobem leczenia jest unikanie alergenu, a następnie w przypadku alergii pokarmowej próba wprowadzania alergenu po obróbce cieplnej we wzrastającej ilości, celem wytworzenia tolerancji na dany alergen.
Profilaktyka alergii u dziecka.
Alergia na pokarmy, zgodnie z teorią marszu alergicznego, jest pierwszą manifestacją alergii w życiu dziecka. W miarę dorastania niektóre dzieci nabywają tolerancję i całkowicie powracają do zdrowia, jednak u części z nich alergia na pokarmy ustępuje miejsca alergenom powietrzno-pochodnym, manifestując się głównie objawami ze strony układu oddechowego. Z tego względu u dzieci, zwłaszcza z grupy zwiększonego ryzyka alergii (tzn. dzieci z rodzin z chorobą atopową, potwierdzoną u jednego lub obojga rodziców albo rodzeństwa), od wielu lat poszukuje się skutecznych metod profilaktyki alergii i powstrzymania marszu alergicznego. W tym celu zaleca się wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy (co najmniej przez 4 mies.). Jeśli dziecko (z grupy ryzyka) nie może być karmione wyłącznie piersią, można rozważyć podawanie preparatów o potwierdzonej obniżonej alergenności. Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Nie ma przekonujących danych naukowych, iż unikanie lub opóźnianie (>4.–6. mż.) wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących zmniejsza ryzyko alergii u dzieci z grupy zwiększonego ryzyka rozwoju chorób alergicznych, jak i ryzyka populacyjnego.
Autorka artykułu: dr Monika Kaczmarek, alergolog