To pytanie często spędza sen z powiek „świeżo upieczonej „ mamy. Większość kobiet ciężarnych bardzo chce karmić piersią po porodzie. Zdobywają wiedzę o laktacji w szkołach rodzenia, przeglądając wiadomości internetowe, słuchając opowieści swoich mam i babć. Matka różnie odczytuje każdy niepokój noworodka, najczęściej myśli, czy moje dziecko dostaje wystarczająco dużo pokarmu z piersi. Przecież pierś nie jest przezroczysta i nie ma podziałki.
Kiedy matka przebywa jeszcze w szpitalu jest łatwiej, bo może w każdej chwili zapytać położną czy dobrze przestawia dziecko do piersi, jak często ma przestawiać, jak długo dziecko ma ssać ,aby się najadło. To najczęstsze pytania matek w pierwszej, drugiej ,a nawet w trzeciej dobie po porodzie. Pierwsze trzy ,cztery doby to czas stymulacji laktacji, bardzo ważny czas. Każda mama karmiąca piersią powinna wiedzieć, że jak najszybciej przystawiamy dziecko do piersi, a jeśli nie ma takiej możliwości to jak najszybciej odciągamy pokarm z piersi. Noworodek powinien ssać na żądanie, ale jeśli śpi dłużej niż trzy godziny to staramy się obudzić maluszka. Jeśli chce co chwilę to karmimy co chwilę. Wtedy jej piersi bardzo dobrze pracują. Im częściej pracują tym więcej produkują pokarmu. W pierwszych dobach noworodek gubi masę ciała ,najczęściej ok.7-8%,ale już w czwartej, piątej dobie zaczyna przybierać na masie.
Najczęściej w trzeciej , czwartej dobie mama jest już w domu. Dobrze jest jeśli jest już umówiona z wybraną położną, która jak najszybciej przyjedzie na wizytę patronażową, oceni stan mamy i dziecka, a przede wszystkim zważy maluszka. Ale mama nadal ma wątpliwości czy jej dziecko je wystarczająco dużo z piersi. Na szczęście nie musimy wiedzieć ile konkretnie nasze dziecko zjadło z piersi w czasie jednego karmienia. Mamy tzw. Wskaźniki skutecznego karmienia, które oceniamy od trzeciej, czwartej doby do szóstego tygodnia życia.
1.Przede wszystkim aktywność dziecka, karmienie 8 i więcej razy na dobę, w tym przynajmniej dwa razy w nocy.
2.Podczas ssania słychać połykanie, a pierś się zmienia, czyli staje się luźna. Ssie przynajmniej 15-20 minut.
3.Dziecko moczy przynajmniej 6-8 pieluszek na dobę, oddaje 3-4 stolce na dobę.
4.Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem skutecznego karmienia są przyrosty masy ciała.
I tak od 0 do 3 miesiąca życia dziecko przybiera 26-31g na dobę.
Po trzecim miesiącu życia zwalnia przyrost masy do 17-18g na dobę aż do końca 6 miesiąca życia. Po szóstym miesiącu Az do końca dziewiątego miesiąca liczby te to 12-13 g na dobę, a w ostatnim kwartale życia jest to 9 g na dobę.
Jeśli te wszystkie wskaźniki są poprawne to nie musimy wcale wiedzieć ile nasze dziecko zjada w czasie jednego karmienia. Na pewno nie jest głodne. Czasami po prostu chce ssać pierś, żeby się wyciszyć, przytulić i czuć mamę.
Ewa Lisius Położna /koordynator Programu Szpital Przyjazny Dziecku w szpitalu
Copernicus P.L. im. M. Kopernika w Gdańsku oraz Centrum Laktacyjno