Rozejście mięśnia prostego brzucha – jak je rozpoznać? Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest rozejście mięśnia prostego brzucha i kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny, który pomaga z tym problemem. Jest to zaburzenie strukturalne oraz funkcjonalne, które powoduje oddalenie się od siebie mięśni prostych brzucha, jednocześnie wydłużając kresę białą.
Fizjoterapeuta a fizjoterapeuta uroginekologiczny
Zwykły fizjoterapeuta nie jest, niewyspecjalizowany w uroginekologii, nie stosuje technik badania i terapii przez pochwowej, nie stosuje USG i EMG uroginekologicznego oraz nie posługuje się testami czynnościowymi typu dziennik mikcji i test wkładki. Dodatkowo może mieć mniejszą wiedze na temat dna miednicy. Może on pomóc w zespołach bólowych, nauczyć oddychania czy prostych ćwiczeń kondycyjnych, jednak może okazać się, że to stanowczo za mało, aby mówić o wystarczającym przygotowaniu do pracy z dysfunkcjami uroginekologicznymi
Jak rozpoznać rozejście mięśnia prostego brzucha?
Wykonaj skłon w przód w leżeniu („brzuszek”) i przyjrzyj się, czy robi się wówczas stożek lub kulka na środku brzucha wzdłuż linii łączącej mostek i spojenie łonowe. Czy możesz wsunąć w szczelinę, przez którą wychodzi stożek, palce, trzymając je poprzecznie do tej linii?
Teraz ważne pytanie: jeżeli tak to ile palców? Jeżeli są to więcej niż 2 palce, na pewno masz rozejście. Nie wiadomo jednak czy jest ono z przepukliną – do tego potrzebne jest USG.
Następnie powtórz test bez napinania mięśni brzucha, ciągle leżąc. Jeżeli w tej pozycji, także czujesz rozejście, lecz nie tak duże, oznacza to, że aktywujesz mięśnie dość mocno. Wtedy po nauce u fizjoterapeutki uroginekolgicznej będziesz mogła pracować z rozejściem sama w domu. Oczywiście będąc pod okresową kontrolą.
Przeczytaj, także: Zadbaj o piękne i zdrowe mięśnie brzucha
Czy mogę ćwiczyć mięśnie w zły sposób?
Niestety, wiele z osób napina mięśnie źle. Dzięki kontroli USG, możemy nauczyć się jakie mięśnie powinnaś napinać, które trzeba oszczędzać, a także jaki kierunek trzeba nadać napięciu.
Czy rozejście mięśnia prostego brzucha zamkniemy u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Z reguły tak. Wiele jest po stronie pacjentki – musi ściśle współpracować. Rozejście to nie jedyny problem – jest ono często po prostu elementem całości większych zaburzeń. Trzeba skorygować je wszystkie, inaczej ciężko o sukces.
Artykuł na podstawie odpowiedzi: mgr Katarzyna Kołodko, fizjoterapeutka uroginekologiczna