Środek wakacji, upał. W taką pogodę każdy szuka sposobu, żeby się ochłodzić. Nie zapominajmy o „wewnętrznym chłodzeniu” – odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa.
Regularne nawadnianie organizmu jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Często jednak w codziennym pędzie zapominamy o tej ważnej czynności. Pijemy za mało, pijemy byle co. A warto pamiętać o tym, że każdego dnia podczas najzwyklejszych czynności takich jak oddychanie, pocenie się, naturalna regulacja ciepłoty ciała oraz innych procesów fizjologicznych tracimy od dwóch do trzech litrów wody. Musimy ją zatem uzupełniać. Szczególnie w gorące, wakacyjne dni, kiedy nasila się pocenie, a organizm wskutek wysokich temperatur podatny jest na przegrzanie.
Czym się nawadniać?
Kiedy organizmowi grozi odwodnienie, istotny jest wybór właściwego płynu, który nas nawodni. Szczególnie polecana w takich sytuacjach jest woda mineralna. Nie tylko nas napoi, ale także dostarczy organizmowi niezbędnych minerałów, przez co wspomoże odżywienie organizmu. Przewaga wód mineralnych nad innymi wodami pitnymi jest oczywista. Woda mineralna jest pozyskiwana z naturalnych, wielokrotnie sprawdzanych źródeł. Nie jest zanieczyszczona przez żadne chemiczne uzdatnianie. A do tego to natura nadaje jej właściwe proporcje minerałów, bogactwo w odpowiednie pierwiastki i oczywiście walory smakowe.
Czego szukać w wodzie?
Każda woda mineralna ma właściwy sobie skład, który różni się w zależności od jej przeznaczenia. Wszystko zależy od wieku, kondycji i stanu zdrowia konsumenta. Osobom zdrowym i umiarkowanie aktywnym polecana jest woda średniozmineralizowana. Taka woda dostarcza potrzebnych minerałów, nie obciążając przy tym organizmu.
Równie istotne są minerały, które dana woda zawiera. Najkorzystniejsze dla naszego organizmu są wody z dużą zawartością naturalnego magnezu, do jakich zalicza się np. naturalna woda mineralna Magnesia, która ma największą zawartość tego pierwiastka na polskim rynku (170 mg/l). Magnez wspiera czynność serca, zapobiega skurczom, redukuje stres, przez co sprzyja regeneracji. Co ciekawe, substancje mineralne pobierane z wody wchłaniają się do organizmu dużo lepiej niż te z suplementów diety i żywności, dlatego jest to kolejny argument za tym, że warto pić wodę.
Na drugiej szali pierwiastków jest sód, którego w wodach mineralnych powinniśmy się wystrzegać (górna granica do 150 mg/l). Sód spożywany w zbyt dużych ilościach powoduje zatrzymanie płynów w organizmie, dlatego warto wybierać wody z jak najniższą zawartością sodu. Tu także możemy uważnym okiem przyjrzeć się etykiecie Magnesii (tylko 6,17 mg/l).
Pamiętaj!
• Nawadniaj organizm przez cały dzień, nie tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie. Twoje ciało potrzebuje wody cały czas!
• W sytuacjach stresowych sięgaj po wodę z dużą ilością magnezu, a niską zawartością sodu, takich jak np. Magnesia. Nie tylko Cię nawodni, ale także wspomoże koncentrację.
• Jeśli uprawiasz sport, a szczególnie latem, zawsze miej przy sobie wodę mineralną. Unikniesz nieprzyjemnych skurczów mięśni i wesprzesz swoje serce.