Świadomi Rodzice coraz częściej pytają, jak rozmawiać z dzieckiem, wyznaczać granice, jak poskromić małego złośnika i radzić sobie z buntem dwulatka. Dziś Joanna Kędzierska – psycholog radzi nam, jak przygotować się do roli rodzica, skąd czerpać wiedzę i umiejętności wychowawcze.
Bycie rodzicem to niezwykle ważna rola niosąca za sobą wiele radości, a zarazem trudnych decyzji, wyrzeczeń i trosk. Nie zawsze radzimy sobie z wyzwaniami, jakie stawie przed nami rodzicielstwo, dlatego szukamy wsparcia, radzimy się najbliższych, słuchamy rad specjalistów.
Dziś wychodzimy naprzeciw potrzebom mamy i taty, tworząc „Klub Świadomego Rodzica”.
Joanna Kędzierska – psycholog, trener pomoże nam wyjaśnić wiele trudnych kwestii, z jakimi spotykamy się na co dzień w roli rodziców, a także uświadomi, że wychowanie dziecka to niezwykła rola wymagająca zarówno umiejętności, jak i dużej wiedzy.
Anna Berdowska: Pani Joanno, czym właściwie jest „Klub Świadomego Rodzica”?
Joanna Kędzierska: „Klub Świadomego Rodzica” to cykl spotkań skierowanych do rodziców, chcących doskonalić umiejętności komunikacyjne w relacjach ze swoimi dziećmi. W ramach warsztatów podejmowana jest tematyka komunikacji, a w szczególności konkretnych technik, które sprzyjają poprawnej relacji między rodzicami a dziećmi. Ponadto prowadzone są też zajęcia na temat emocji zarówno rodzica, jak i dziecka. Dodatkowo na warsztatach będzie podejmowana tematyka dotycząca stresu oraz sposobów radzenia sobie z nim.
A.B: Do kogo kierowane są zajęcia?
J.K: Zajęcia kierowane są przede wszystkim do rodziców, którzy doświadczają trudności w komunikacji ze swoim dzieckiem, nie potrafią nawiązać satysfakcjonującego kontaktu z nim, gdyż nie wiedzą często jak to zrobić. Do Klubu Świadomego Rodzica zapraszam też tych rodziców, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę na temat wychowania dzieci oraz chcą podnosić poziom swoich umiejętności wychowawczych.
A.B: Skąd my – rodzice możemy czerpać wiedzę na temat metod wychowawczych?
J.K: Myślę, że dobrym źródłem czerpania wiedzy są właśnie takie warsztaty, na których nie tylko można uzyskać informację na temat konkretnych metod, ale też przećwiczyć sytuacje, w których rodzice doświadczają trudności. To jest o tyle ważne, że podczas takiego warsztatu rodzice uzyskują informację zwrotną od psychologa na temat tego co zrobili dobrze w danej sytuacji, a nad czym warto jeszcze popracować. Poza tym na rynku jest wiele pozycji książkowych, z których warto korzystać m.in.: „Wychowanie bez porażek” Gordona, „Kiedy pozwolić, kiedy zabronić” McKenziego, czy też „W poszukiwaniu złotego środka” Brzezińskiej i Janiszewskiej. Zachęcam również wszystkich rodziców do rozmów i wymiany doświadczeń z innymi rodzicami – to jest naprawdę kopalnia wiedzy.
A.B Czy rodzice często zwracają się do Pani o pomoc?
J.K: Zajmuję się głównie prowadzeniem warsztatów i szkoleń, aniżeli udzielaniem konsultacji indywidualnych. Niemniej jednak na warsztatach również padają różnego rodzaju pytania. Poza tym mam wśród znajomych mamy, które czasami mają jakieś pytania, wątpliwości i wtedy oczywiście służę pomocą.
A.B Z jakimi problemami najczęściej przychodzą?
J.K: Rodzice najczęściej pytają o to, w co się bawić z dziećmi, co zrobić by, dziecko chętnie z nami współpracowało, jak rozwiązywać nieporozumienia.
A.B Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice?
J.K: Nikt nie jest doskonały i mimo to, że wszyscy bardzo kochamy nasze pociechy, to popełnia błędy. Jednym z nich jest wpajanie błędnych przekonań typu: „we wszystkim musisz być dobry”, „negatywne uczucia są złe i nie wolno ich okazywać”, „popełnianie błędów i proszenie o pomoc jest złe”. Rodzice często również wykazują się brakiem konsekwencji w wychowaniu dziecka – np. jednego dnia ustalają zasady, innego ich nie przestrzegają, co może prowadzić do utraty poczucia bezpieczeństwa przez dziecko. Rodzice próbują też hamować naturalną radość życia i ciekawość świata u dziecka np. poprzez ciągłe strofowanie, mówienie, co ma dziecko zrobić itp. Dajmy dzieciom możliwość doświadczania świata, poznawania go w sposób aktywny, odnajdywania radości we wszystkim, co nas spotyka, nawet w rzeczach małych.
A.B Czy sądzi Pani, że dziś w dobie internetu, telewizji, rodzic ma szczególnie trudne zadanie?
J.K: Rzeczywiście w dzisiejszych czasach już kilkuletnie dzieci świetnie radzą sobie z obsługą pilota TV, a gdy tylko widzą komputer to „oczka im się śmieją”. Często jednak to my dorośli podsuwamy dzieciom te „dobrodziejstwa”, by mieć chwilę spokoju, by po prostu odpocząć. Zachęcam jednak wszystkich rodziców do tego, by wspólne zabawy, czytanie książek, czy po prostu „bycie razem” było na pierwszym miejscu.
A.B Najbliższe warsztaty Klubu Świadomego Rodzica dotyczyć będą komunikacji między rodzicem, a dzieckiem. Na czym skupi się Pani szczególnie w rozmowie z rodzicami?
J.K: Na warsztatach chcę przybliżyć rodzicom pewne techniki, które sprzyjają poprawie komunikacji np. aktywne słuchanie – nie zawsze tak jest, że chociaż słyszymy, co druga osoba do nas mówi, to naprawdę słuchamy. Inną techniką jest stosowanie komunikatów typu „Ja”. Warsztat będzie również o wyznaczaniu granic i nauce konsekwencji.
Zapraszamy już w najbliższą sobotę do Cafe Bebe na warsztaty z cyklu „Klub Świadomego Rodzica”, które poprowadzi Joanna Kędzierska.