Pierwsze spotkanie z cyklu Świadoma Mama w Poznaniu już za nami. Obecnie przygotowujemy się do drugiej odsłony bezpłatnych warsztatów dla przyszłych i obecnych mam ze specjalistami w naszym mieście. Na każdym spotkaniu pragniemy poruszać odrębne tematy i zapraszać innych fachowców, którzy mogliby podzielić się cennymi radami oraz wskazówkami dotyczącymi okresu ciąży i macierzyństwa. Ostatnio dyskutowaliśmy o zmianach, jakie zachodzą w ciele i psychice przyszłej mamy – wypowiadał się psycholog, dietetyk oraz jedyna poznańska doula. Na kolejnym spotkaniu zaprosimy nasze drogie Panie do zapoznania się z aspektami dotyczącymi tego, co robić zaraz po porodzie. Czy lepiej karmić dziecko piersią? Jeśli tak, to jak długo? Jak żywić małe dziecko, by dostarczyć mu składników niezbędnych do rozwoju? Czy warto zastosować nowinkę, jaką jest chustonoszenie, zdobywające coraz większą popularność w naszym kraju? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni przez nas specjaliści:
Anna Zdrojewska – założycielka wydawnictwa Mamania. Z wykształcenia kulturoznawczyni i animatorka kultury. Prywatnie mama dwuletniej Bronki, z którą wspólnie odkrywała rodzicielstwo bliskości i baby-led weaning. Prowadziła spotkania dotyczące koncepcji kontinuum i BLW m.in. dla Edukado i Fundacji Rodzić po Ludzku.
A oto jak opisują BLW wydawcy książki:
„Każde dziecko może pokochać zdrowe jedzenie, jeśli tylko mu się na to pozwoli! Baby-led weaning to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety malucha, która pomaga wychować dziecko uwielbiające zdrowe jedzenie, a nie fast-foody. Autorki przekonują rodziców, że dziecko potrafi jeść samodzielnie już od najwcześniejszych chwil. Rodzice stosujący baby-led weaning nie wiedzą, co to niejadek. BLW, jak w skrócie określane jest baby-led weaning, to metoda intuicyjna, bezpieczna i prosta. Odkryj, ile radości dają wspólne posiłki z dzieckiem”.
Joanna Adamiak – pracuje jako doradca laktacyjny w Poznaniu. Jej pracę zapoczątkowały trudności związane z karmieniem pierwszego dziecka. Skorzystała wówczas ze szkolenia Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią w Warszawie. Kolejne doświadczenia zbierała karmiąc piersią swoje dzieci (ma ich, póki co, trójkę), pomagając kobietom karmiącym piersią, obserwując wnikliwie sytuacje kryzysowe i wyciągając z nich pomocne w pracy wnioski.
Jej praca opiera się na holistycznym podejściu do diady matka—dziecko. Polega to analizie problemów zewnętrznych jak i wewnętrznych, które spotykają matkę. Pomaga kobietom wejść z dystansem w trudności, które je spotykają, by miały siłę pokonać problemy i z radością realizować pragnienie karmienia dziecka pokarmem mającym moc wspierania życia.
Pokazuje matkom jak wielki wpływ na życie, rozwój i radość ich dzieci ma ich własne życie, praca nad sobą i wewnętrzna radość. Dzieli się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie odpowiedzialnego i pełnego wolności podejścia do własnego życia i życia ich pociech.
Kolejnymi specjalistami będą Panie uczące noszenia niemowląt i dzieci w chustach.
Stowarzyszenie Poznań w Chuście istnieje od początku 2010 roku, jednak nieformalnie poznańskie mamy chustowe spotykają się już od marca 2007 roku . Na początku, spotkania były organizowane w parkach i kawiarniach, jednak kiedy liczba ich uczestniczek rosła, a kelnerki w kawiarniach zaczęły reagować alergicznie, zrozumiały, że czas się sformalizować.
Cele naszego stowarzyszenia to:
- propagowanie bezpiecznych i wygodnych metod noszenia dzieci;
- propagowanie „rodzicielstwa bliskości”;
- dzielenie się wiedzą na temat noszenia;
- organizowanie spotkań z początkującymi i zaawansowanymi użytkownikami chust;
- organizowanie warsztatów uczących prawidłowego wiązania chust;
- koordynacja dużych imprez propagujących noszenie dzieci;
- integrowania środowiska młodych rodziców.
Zapraszamy 9 grudnia na godz. 17.00 (patrz: Wydarzenia, „Bobas Lubi Wybór, czyli jak karmić i nosić malucha”). Zarejestrować możecie się tutaj.