Czy wiesz, że według raportu UNICEF, na świecie co 16 sekund rodzi się martwe dziecko? „Świat” brzmi nieco odległe, prawda? Jednak podobnie dzieje się w Polsce. Zgodnie ze statystykami NIK*, w latach 2017-2019, około 40 tys. Polek poroniło – stanowi to 10-15% wszystkich ciąż w Polsce. Około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko. Przerażające, prawda?
Dane te prawdopodobnie nie odzwierciedlają rzeczywistej skali zjawiska poronień – część z nich zachodzi na bardzo wczesnym etapie ciąży. Niektóre kobiety biorą je za krwawienie miesiączkowe. Inne – szczególnie te, które o ciążę starają się czasami wiele lat, przeżywają dotkliwie każdą stratę. Nie zawsze też spotykają się ze zrozumieniem ze strony personelu medycznego, znajomych czy rodziny. Strata okołoporodowa dotyczy jednak nie tylko poronień: zalicza się do nich także martwe urodzenia oraz śmierć dzieci tuż po przyjściu na świat.
Fundacja Gonito – cele i misja
Fundacja Gonito powstała w 2022 roku. Jej założycielką jest Joanna Nowak – autorka książki pt. „Aniołkowe Mamy”. Jednym z głównych celów Fundacji jest wsparcie osób, które doświadczyły straty okołoporodowej. Aby zadbać o większą świadomość społeczną w zakresie praw osób w takiej sytuacji, Fundacja wydała e-book pt.: „Twoje prawa w obliczu poronienia lub martwego urodzenia”. E-book można bezpłatnie pobrać na stronie internetowej fundacji. (link: https://www.fundacjagonito.org/ )
Działalność fundacji Gonito, a także różne badania i raporty dostarczają wielu cennych informacji na temat opieki nad osobami po stracie okołoporodowej w Polsce. Niestety, okazuje się, że osoby takie doświadczają często nie wspierającej postawy lekarzy, położnych i pielęgniarek. Ponadto:
- czują, że ich strata jest bagatelizowana;
- nie mają możliwości pożegnania się z dzieckiem;
- przebywają na jednej sali szpitalnej z osobami w zaawansowanej ciąży lub po porodach zakończonych szczęśliwie;
- nie są wystarczająco poinformowane o przysługujących im prawach.
Fundacja Gonito postawiła sobie za cel edukowanie społeczeństwa i personelu medycznego w temacie straty okołoporodowej. Założycielka fundacji, a także osoby z nią związane, mają nadzieję, że wzrost świadomości społecznej przełoży się na więcej empatii i zrozumienia w stosunku do rodziców w żałobie po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka. To z kolei pomoże łatwiej uporać się z traumą tym, którzy jej doświadczyli.
„Wszystkie odcienie straty”
W lutym Fundacja Gonito opublikowała kolejny e-book: „Wszystkie odcienie straty”. Zawiera on historie osób, które doświadczyły utraty dziecka. Znajdują się w niej opowieści, które pokazują stratę okołoporodową z różnych perspektyw. Znajdziesz tam wspomnienia:
- kobiet, które poroniły na bardzo wczesnym etapie ciąży i tych, które straciły dzieci w 20 tc;
- kobiet, które urodziły martwe dzieci;
- kobiet, które doświadczyły poronienia wiele razy;
- babci towarzyszącej synowi i jego żonie w traumatycznych chwilach przedwczesnego porodu bliźniaków oraz ich śmierci zaraz po porodzie;
- położnej, która w swojej pracy przez lata wspierała rodziców doświadczających traumy poronienia lub martwego urodzenia;
- mężczyzny, który jest obecnie tatą siedmiorga aniołkowych dzieci.
Każda z tych historii pokazuje, jak wiele emocji i myśli pojawia się w głowach i sercach osób, które dotyka poronienie, martwe urodzenie lub śmierć dziecka tuż po porodzie. E-book uświadamia także czytelnikom, że strata nie dotyczy tylko rodziców. Osoby z ich najbliższego otoczenia także przeżywają trudne chwile.
E-book „Wszystkie odcienie straty” można bezpłatnie pobrać na stronie Fundacji Gonito.
W ramach tego projektu powstała także piosenka, która uzupełnia publikację e-booka: „Kołysanka dla Aniołka”. Autorką tekstu jest Iwona Andrzejewska, a muzykę skomponowała Monika Mendrok-Mika.
Założycielka Fundacji, Joanna Nowak, a także wszystkie osoby zaangażowane w projekt, mają nadzieję, że e-book przyczyni się do wzrostu świadomości na temat straty okołoporodowej u osób, które towarzyszą doświadczającym straty rodzicom.
E-book a inne działania Fundacji
Fundacja Gonito prowadzi także stacjonarną, darmową grupę wsparcia dla osób doświadczającej straty okołoporodowej. Zarząd fundacji liczy na to, że dzięki publikacji e-booka uda się pozyskać środki na dalsze prowadzenie tej grupy. Zaangażowanie patronów medialnych i partnerów fundacji pozwala wierzyć, że cel ten zostanie osiągnięty.
Osoby chcące wesprzeć działalność fundacji proszone są o kontakt z P. Joanną Nowak:
Tel.: +48 501 371 016
E-mail: fundacjagonito@gmail.com.
* dane pochodzą z https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/poronienia-i-martwe-urodzenia-opieka-nad-pacjentkami.html