Nowelizacja kodeksu pracy w zakresie m.in. urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nastąpiła w 2013 roku. Dłuższy urlop macierzyński, wprowadzenie urlopu rodzicielskiego, wydłużony okres wykorzystania urlopu wychowawczego – to tylko niektóre zmiany wprowadzone w kodeksie.
Roczny urlop macierzyński
Aktualnie płatny urlop macierzyński, po urodzeniu jednego dziecka może trwać rok (52 tygodnie), a w przypadku większej liczby dzieci dłużej. Roczny urlop macierzyński obejmuje 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. W przypadku większej liczby dzieci, urlop podstawowy trwa od 31 do 37 tygodni, natomiast dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni. Urlop rodzicielski nie ulega zmianie, bez względu na liczbę urodzonych dzieci.
Wynagrodzenie w trakcie urlopu macierzyńskiego
Nowe przepisy obejmują również zmiany w sposobie i wysokości wynagrodzenia w trakcie urlopu macierzyńskiego. Rodzice, którzy zdecydują się na półroczny urlop macierzyński, otrzymają 100% pensji, natomiast Ci, którzy zdecydują się od razu na roczny urlop – 80%. Półroczny urlop macierzyński może również zostać przedłużony do roku, wtedy (drugie pół roku urlopu) wynagrodzenie wyniesie 60%.
Urlop wychowawczy
Zmianie uległ również czas, w którym rodzice mogą wykorzystać urlop wychowawczy. Obecnie 3-letni urlop wychowawczy można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.
Nowelizacja przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego i wychowawczego ma pozwolić rodzicom na łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym oraz umożliwić elastyczne korzystanie z urlopów zarówno przez matki, jak i ojców.