Zaszłaś w ciążę i chcesz wiedzieć wszystko do najmniejszych szczegółów? Zastanawiasz się, jakie masz prawa podczas opieki okołoporodowej? Kto będzie mną się opiekować i do czego są zobowiązani? A także na inne pytania staramy się znaleźć odpowiedzi dla naszych przyszłych mam, które świadomie podchodzą do ciąży.
Najpierw warto zaznaczyć, że dokument, w którym są określone wszystkie zasady — nosi nazwę Dziennik Ustaw, gdzie 11 września 2018 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756). Otóż standardy są dokumentem, w którym jest kompleksowo opisana organizacja opieki nad kobietą w różnych okresach ciąży, porodu, połogu, a także nad noworodkiem. On obowiązuje wszystkich osób dokonujących działalność leczniczą.
Kto może się Tobą opiekować ?
- położna;
- lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa;
- lekarz specjalista w dziedzinie neonatologii;
- pielęgniarka.
Do czego jest zobowiązana osoba sprawiająca opiekę?
- Ocena stanu zdrowia: ciężarnej, rodzącej, płodu oraz noworodka;
- Wykrywanie i eliminowanie czynników ryzyka oraz wcześniejsze wykrywanie patologii;
- Sprawdzenie wyników badań, szczególnie niezbędnych w stanie zagrożenia życia;
- Prowadzenie porodu używając technik wspierających jego naturalny mechanizm;
- Opieka nad ciężarną, rodzącą, położnicą i noworodkiem;
- Zapewnienie opieki realizowanej przez specjalistów, jeżeli ujawnią się czynniki ryzyka lub pojawią powikłania uzasadniające takie działanie;
- Wsparcie rodzącej oraz jej osoby bliskiej w trakcie porodu, oraz położnicy w okresie połogu;
Plan opieki przedporodowej:
- Obejmuje wszystkie procedury medyczne związane z opieką przedporodową wraz z określeniem czasu ich wykonania. Uwzględnia możliwość zakwalifikowania ciężarnej do aktualnie obowiązujących programów zdrowotnych, w tym badań prenatalnych i badań echokardiograficznych płodu. Plan porodu obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu i określenie miejsca porodu.
- Modyfikowany odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej i zmieniających się jej potrzeb i oczekiwań w trakcie opieki.
- Jest dołączany do indywidualnej zewnętrznej dokumentacji medycznej ciężarnej.
- Możliwość wyboru miejsca porodu (warunki szpitalne albo poza szpitalne).
Plan opieki porodowej:
- Szacunek oraz umożliwienie podejmowania decyzji związanych z porodem.
- Nawiązanie dobrego kontaktu z rodzącą osobą.
- Podczas porodu należy udzielać: opiekę, wsparcie, pomoc fizyczną pod czas porodu, wsparcie medyczne.
- Decyzję o możliwości spożywania posiłków przez rodzącą podejmuje osoba sprawująca opiekę nad rodzącą.
- Podczas porodu wszystkie osoby uczestniczące bezpośrednio w udzielaniu świadczeń zdrowotnych są obowiązane do przestrzegania zasad higieny ogólnej.
Opieka nad noworodkiem:
- Opieka w oddziale porodowym.
- Opieka w oddziale położniczym w systemie „matka z dzieckiem”:
! przekazanie do oddziału położniczego;
! przeprowadzenie badań w okresie pierwszych dwunastu godzin w obecności matki albo ojca;
! informowanie matki lub ojca o zabiegach pielęgnacyjnych i obowiązkowych procedurach. - Należy zapewnić warunki prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka.
Jeśli zachęciłyśmy Cię do pogłębienia się w ten temat, to zostawiamy Ci link dla koontynowania rozszenia Twojej wiedzy. Jest to Dziennik Ustaw w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej https://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2018/pozycja/1756.
Mamy nadzieję, że przedstawiona wyżej informacja pomogła Ci zrozumieć, jakie istnieją normy opieki okołoporodowej, na co możesz się spodziewać. Także spodziewamy się, że, w miarę możliwości, uspokoiły Twoją potęgę do świadomego macierzyństwa. Poznanie ogólnych zasad związanych z relacją matka-dziecko już zalicza Cię do kręgu Świadomych mam.