Położna Agnieszka Gąsior-Guziak przesyła dla Świadomych Mam podsumowanie wiedzy na temat standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej, znajdziecie tu same „konkrety”.
Mając na uwadze bezpieczny poród zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka zaleca się ograniczenie interwencji medycznych min: indukcji porodu, stymulacji czynności skurczowej, podawania opioidów, nacięcia krocza, cięcia cesarskiego i podawania mieszanki noworodkowi.
Osobą sprawującą opiekę nad fizjologiczną ciążą może być położna lub lekarz położnik.
Od 21 tygodnia ciąży kobieta ma możliwość skorzystania z edukacji przedporodowej prowadzonej w formie indywidualnej lub grupowej.
W czasie ciąży dwukrotnie dokonuje się oceny czynników ryzyka depresji, pomiędzy 11-14 tygodniem i 33-37 tygodniem ciąży, a następnie po porodzie.
Podczas opieki przedporodowej osoba sprawująca opiekę wraz z ciężarną ustalają plan opieki przedporodowej i plan porodu.
W trakcie porodu osoba sprawująca opiekę zapoznaje się z planem porodu i omawia go z rodzącą, omawia dostępne sposoby łagodzenia bólu, zachęca rodzącą do aktywności fizycznej.
Rodząca na każdym etapie porodu informowana jest o jego przebiegu i po uzyskaniu pełnej informacji podejmuje świadomą decyzję o zastosowaniu lub nie leków i procedur medycznych.
Bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić kontakt skóra do skóry, który powinien trwać dwie godziny.
Po porodzie opieka pielęgnacyjna nad położnicą i noworodkiem sprawowana jest przez położną. Matka przebywa stale z dzieckiem, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i obowiązkowe, standardowe procedury wykonywane są w obecności matki.
Należy zapewnić warunki prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka. Podawanie sztucznego mleka początkowego wyłącznie na zlecenie lekarza, lub zgodnie z decyzją matki.
Po wypisie do domu położna odbywa min 4 wizyty patronażowe w domu.
mgr Agnieszka Gąsior-Guziak
położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny
Instruktor Masażu Shantala
kontakt: poloznalublin.pl
FB www.facebook.com/poloznagasiorguziak/