„Czynnikami warunkującymi podejście do współżycia płciowego podczas ciąży są między innymi:
— stan zdrowia ciężarnej,
— więź emocjonalna między małżonkami,
— potrzeby seksualne,
— współżycie płciowe przed ciążą,
— poczucie własnej wartości i atrakcyjności,
— lęk o dziecko obojga partnerów,
— poczucie zażenowania związane z bliskością płodu,
— tradycje kulturowe społeczeństwa”.
Seksualność kobiet w ciąży. Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś. Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 85–90.
„Potrzeba zaspokojenia seksualnego w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży utrzymuje się przez cały okres jej trwania, chociaż w dużym stopniu zależy od dotychczasowych doświadczeń i stopnia satysfakcji z pożycia intymnego. Popęd seksualny u kobiet ciężarnych kształtuje się rozmaicie w zależności od przebiegu ciąży i jej okresu.
W piśmiennictwie polskim liczba prac dotyczących seksualności kobiet w ciąży jest niewielka, co sprawia, że ta sfera życia seksualnego nie jest dostatecznie poznana, zwłaszcza w kontekście psychologicznych uwarunkowań reakcji seksualnych kobiet ciężarnych.
Wnioski z badania: ciężarne w większości są zadowolone ze swojego pożycia seksualnego, motywatorami do podejmowania aktywności są: chęć przyjemności i bliskości
z partnerem., wyższy poziom pożądania deklarują młodsze badane, z krótszym stażem partnerskim, wraz ze wzrostem ciąży wzrasta aktywność seksualna badanych, zmianie ulegają również preferowane przez ciężarne pozycje seksualne, w grupie badanych, które ze względów położniczych nie mogą współżyć istnieje tendencja do poszukiwania alternatywnych metod zaspokajania pożądania partnera, czynnikami pozapołożniczymi ograniczającymi aktywność seksualną są: zmęczenie, niechęć partnera, obawa o ciążę, obniżona samoocena sprawności fizycznej”.
Zachowania seksualne kobiet w ciąży. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 1, 75–85.
„Przed ciążą 38% respondentek spodziewało się problemów seksualnych, przy czym 80% z nich oczekiwało więcej niż jednego zaburzenia w ciągu 3 pierwszych miesięcy po porodzie. Obawy najczęściej dotyczyły zainteresowania seksem, suchości pochwy oraz bólu. Dlatego istotne wydaje się zwrócenie uwagi na ponowne rozpoczęcie współżycia po ciąży. Nie bez przyczyny twierdzi się bowiem, że „pierwsze” zbliżenie po porodzie można porównać z inicjacją seksualną. To, „jak wyjdzie”, może rzutować na życie płciowe małżonków w przyszłości . Nie tylko ponowna, jednorazowa inicjacja poporodowa stanowi istotę zmian, przemiany te mają charakter procesu. Jak się okazuje, po okresie ciąży i połogu następuje stopniowy powrót do aktywności seksualnej i częstotliwości współżycia sprzed ciąży. Powrót ten trwa około roku i z czasem większość kobiet osiąga podobny lub wyższy poziom pożądania seksualnego niż przed ciążą”.
Ocena współżycia seksualnego kobiet i mężczyzn w świetle porodów tradycyjnych i rodzinnych. Urszula Marcinkowska, Magdalena Kulig, Małgorzta Lichoń, Nina Rubicz, Edyta Wojniak, Jadwiga Jośko-Ochojska. Ann. Acad. Med. Siles. 2013, 67, 3, 179–183.
Warto przeczytać: Smoliński R. Seksualność kobiet w ciąży i połogu. W: Z. Lew-Starowicz, V. Skrzypulec. Podstawy seksuologii. PZWL, Warszawa 2010;s. 133–138.
Opracowanie: dr n. o zdr. Katarzyna Wszołek, spec. położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu