Rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB, DRA) to bardzo częsty problem, zauważany głównie z powodu odstającego brzucha, który pomimo upływu czasu od porodu nie znika. Cechy charakterystyczne to stożkowaty kształt brzucha podczas kaszlu, wstawania czy ćwiczeń. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny, ponieważ może wpływać na bóle kręgosłupa i innych stawów, ale także osłabiać pracę mięśni dna miednicy.
RMPB jest to rozejście się obu części mięśnia prostego brzucha na boki w obrębie kresy białej. Najczęściej powstaje w wyniku ciąży (ewentualnie podczas intensywnych ćwiczeń), a główne czynniki ryzyka to:
duży płód, duża ilość wód płodowych, ciąża mnoga, każda kolejna ciąża, duży wzrost masy ciała, otyłość, a zwłaszcza
– niewystarczająco przygotowane, za słabe mięśnie
– nieprawidłowe nawyki
Profilaktykę warto rozpocząć już w ciąży stosując się do zaleceń, dbając o właściwe nawyki i odpowiednią postawę ciała. Należy unikać parcia na toalecie i czynności gwałtowanie zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej takich jak: kichanie, kaszel, dźwiganie, brzuszki. Aby zabezpieczyć swoją kresę białą:
– wstawaj i kładź się zawsze przez bok
– podczas kichania i kaszlu obróć się w prawą stronę
– postaraj się korygować swoją postawę kilka razy dziennie
– zwróć uwagę na swój oddech
– ćwicz mięśnie dna miednicy, jeśli potrafisz
Wspomagająco można zastosować kinesiotaping (plastrowanie, oklejanie), który nie tylko przynosi ulgę w bólu kręgosłupa, ale ogranicza poszerzanie kresy białej w ciąży, a po porodzie odpowiednio zabezpiecza brzuch.
Istotnym problemem są też blizny po cesarskim cięciu/ nacięciu krocza, które często wpływają na funkcjonowanie mięśni tułowia. Konieczne jest odpowiednie opracowanie takiej blizny co znacznie przyspiesza powrót do pełnej sprawności.
Nie ma znaczenia jak wiele czasu upłynęło, nigdy nie jest za późno by zadbać o swoje zdrowie!
Jeżeli masz wątpliwości umów się na kontrolę do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Oliwia Fojcik-Olszewska – fizjoterapeutka uroginekologiczna IntiFemina