Warzywa i owoce są bardzo ważne w codziennej diecie dziecka, bowiem dostarczają one niezbędnych witamin i minerałów. Rozszerzanie diety dziecka rozpoczynamy od warzyw. Jeśli od początku będziemy przyzwyczajać dziecko do ich jedzenia, to łatwiej będzie nam komponować dietę w okresie późniejszym.
Natomiast, jeśli nie udało nam się przekonać dziecka do regularnego spożywania warzyw, poniżej kilka wskazówek, które pomogą wprowadzić nawyk jedzenia warzyw. Ważne jest również to, by nie wprowadzać warzyw do diety dziecka od razu i to w dużej ilości. Warzywa należy wprowadzać stopniowo i powoli, w przeciwnym razie możemy zniechęcić dziecko do ich spożywania.
Pokrój w słupki różne warzywa (marchew, papryka, ogórek, ogórek kwaszony, cukinia, seler naciowy…) zawiąż dziecku oczy chustką i daj mu do spróbowania różnych warzyw. Pytaj, jak mu smakują, które jest najlepsze i czy rozpoznaje smak warzywa. Potem role możesz odwrócić. Zanim dziecko się zorientuje…, to zje odpowiednią porcję warzyw, a Ty będziesz wiedziała, które są jego ulubionymi
Zadawaj pytania, w których dziecko ma poczucie siły sprawczej. Nie wolno zadawać pytań typu: „Jaką chcesz surówkę na obiad?”, gdyż odpowiedź jest przewidywalna- żadną. Jeśli jednak zapytamy dziecko- „Czy chcesz dziś do obiadu surówkę z marchewki czy selera?”, to dziecko będzie miało świadomość, że samo dokonało wyboru, a ty będziesz wiedzieć jaką surówkę przygotować.
Powszechnie wiadomo, że ulubione zupy dzieci to rosół i pomidorowa. Morał- dzieci lubią zupy o homogenicznej konsystencji. Warto więc przygotowywać dzieciom zupy krem, np. krem z dyni, krem z zielonego groszku, krem z marchewki, brokułu czy kalafiora. Jak się taką zupę odpowiednio udekoruje, np. natką pietruszki lub chrupiącymi grzankami, sprawi że zachęci dziecko do jedzenia.
Kolejnym sposobem, by przekonać dzieci do zdrowego jedzenia jest przygotowywanie ulubionych przez dzieci potraw, ale na bazie warzyw. Przygotowanie burgerów z soczewicy czy brokułów jest tak samo proste, jak z mięsa a dzieci je uwielbiają. Na bazie warzyw można przygotować pizzę lub zapiekankę z makaronem lub kaszą lub ryżem.
Jeśli mamy na to czas i fantazję z warzyw można przygotować postacie, np. buzia z plasterka pomidora, oczy z plasterka rzodkiewki, usta z papryki a włosy ze szczypiorku.
Z warzyw można przygotować słodkie przekąski dla dzieci, np. piernik z marchewki lub ciasto dyniowe – oczywiście nie codziennie!!
Najważniejsza rzecz o jakiej nie można zapominać, to prowadzenie kuchni otwartej dla dziecka. Zapraszaj je jak najczęściej do wspólnego gotowania. Kiedy dziecko gotuje z nami samo może zdecydować jakie warzywa wybrać. Dzieci chętniej jedzą to co same przygotowały
Pamiętajmy jednak, że najbardziej przekonujące dla dziecka są działania rodziców. Jeśli na talerzach rodziców będą znajdowały się warzywa, nie ma możliwości by nie sięgały po nie nasze dzieci.
Pomocne są również wspólne zakupy. Pozwólmy dziecku wybrać warzywa czy owoce, które chce zjeść. Nasze dziecko będzie miało wrażenie, że samo zdecydowało, co zje i jednocześnie, będzie się czuło zobowiązane do zjedzenia samodzielnie wybranych produktów.
Autorem tekstu jest Anna Rogulska, dietetyk i specjalista ds. żywienia