Już podczas ciąży można przygotować okolicę krocza do porodu. Dzięki specjalnej pielęgnacji tej okolicy i ćwiczeniom wykonywanym podczas ciąży będziesz miała większe szanse na urodzenie dziecka bez konieczności nacinania tkanek. Celem przygotowania jest uelastycznienie tkanek i zwiększenie ich podatności na rozciąganie.
Przydatny będzie olejek bogaty w witaminę E (np. migdałowy, słonecznikowy – przeznaczony do celów kosmetycznych, arganowy, itp.) – ułatwia wykonanie masażu. Ważne, aby nie podrażniał skóry. Najważniejsza jest jednak systematyczność – masaż wykonujemy codziennie przez ok. 5-10 minut. Około 34. tygodnia ciąży porozmawiaj z położną lub lekarzem opiekującymi się Tobą podczas ciąży, czy możesz już zacząć ćwiczyć.
Masaż rozpoczynamy od dokładnego umycia rąk ciepłą wodą z mydłem. Następnie ręce osuszamy i rozcieramy na nich odpowiednią ilość olejku. Jedną stopę układamy na stołku. Delikatnie wmasowujemy olejek w okolicę wejścia do pochwy, ale unikamy wprowadzania olejku na śluzówkę pochwy. Następnie delikatnie wprowadzamy palec wskazujący do przedsionka pochwy, na głębokość ok. 1 cm. Delikatnym ruchem kierujemy palec w stronę odbytu – pojawi się uczucie pieczenia skóry. Dalej nie naciągamy. Uczucie pieczenia świadczy o rozciąganiu tkanek. Z każdym dniem ćwiczeń krocze staje się bardziej elastyczne, uczucie pieczenia występuje po nieco mocniejszym rozciągnięciu. Pamiętaj, że nie powinno sprawiać Ci to bólu.
Masaż można również wykonać w pozycji leżącej – samodzielnie lub z pomocą partnera. Należy ułożyć się na plecach, pod które podkładamy poduszki, tak, aby było Tobie wygodnie. Nogi ugięte w kolanach są lekko odwiedzione na zewnątrz (rozchylone). Po wmasowaniu olejku w okolicę krocza do przedsionka pochwy wprowadź palec wskazujący lub kciuk, na głębokość ok. 1 cm. Następnie delikatnym ruchem rozciągaj tkanki w kierunku odbytu, aż do uczucia pieczenia. W tej pozycji łatwiej jest również rozciągnąć krocze na boki – w kierunku lewego, a potem prawego uda (lub odwrotnie). W miarę uelastycznienia tkanek możesz wprowadzić do przedsionka pochwy dwa kciuki lub palce wskazujące i równocześnie delikatnie rozciągać w stronę obu ud. W masażu może pomóc Tobie partner, wprowadzając delikatnie swój palec do przedsionka pochwy i rozciągając. Informuj go o swoich odczuciach, aby masaż był przeprowadzony delikatnie.
Warto podczas masażu skoncentrować się na oddychaniu przeponowym (torem brzusznym), zrelaksować się i skierować myśli o porodzie w dobrą stronę. Wzbudzić w sobie zaufanie do swojego ciała.
Pamiętaj, że dobre przygotowanie krocza do porodu pomaga w porodzie bez nacięcia. Czasem jednak mimo ćwiczeń i doskonałego przygotowania tej okolicy, nacięcia nie da się uniknąć. (odnośnik do nacięcia?) Porozmawiaj o nacięciu krocza podczas przyjęcia do porodu z położną, która będzie się Tobą opiekować. Umieść informację o przygotowaniu krocza w swoim planie porodu.
Jeżeli do przygotowania krocza chciałabyś zastosować jeden z dostępnych na rynku baloników, skonsultuj się wcześniej z fizjoterapeutą i omów tę metodę podczas konsultacji.
Kiedy nie wykonywać masażu? W przypadku infekcji pochwy, zagrażającego porodu przedwczesnego, przy przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. W tych sytuacjach możesz jednak olejek w skórę krocza.
Opracowała: dr n. o zdr. Kataryna Wszołek, spec. położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Więcej przydatnych informacji znajdziesz w aplikacji „Mama i Dziecko GPSK”. Do pobrania (bezpłatnie) : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imagineear.mumandbabypolish