Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym czy potrzebne jest przygotowanie do karmienia piersią?
Gdzie szukać miejsc, w których przygotują Cię do karmienia piersią, udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania? Bardzo dobrym źródłem wiedzy w tym zakresie będą szkoły rodzenia, w których pracują położne z dodatkowymi kwalifikacjami: Międzynarodowi Dyplomowani Konsultanci Laktacyjni (IBCLC), Certyfikowani Dorady Laktacyjni (CDL), Edukatorzy do spraw Laktacji. Warto jednak zaznaczyć, że szkoły rodzenia oferują nam najczęściej usługi komercyjne. Alternatywą dla takiej sytuacji jest korzystanie z usług edukacji przedporodowej. W obecnym systemie opieki zdrowotnej w Polsce każda kobieta w ramach ubezpieczenia w podstawowej opiece zdrowotnej może wybrać w dowolnym miejscu położną POZ, dawniej nazywaną położną środowiskowo-rodzinną. Położna ta może realizować z pacjentką wizyty w edukacji przedporodowej w określonym zakresie: pomiędzy 21 a 31 tygodniem ciąży raz w tygodniu, a od 32 tygodnia ciąży do terminu porodu dwa razy w tygodniu. Są to spotkania indywidualne lub grupowe. Podczas tych spotkań położna przygotowuje plan edukacji i zgodnie z tym planem realizuje praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa. Warto więc już w ciąży poszukać położnej podstawowej opieki zdrowotnej, która oprócz edukacji zajmie się Tobą i dzieckiem również po porodzie, towarzysząc w początkach laktacji poprzez zrealizowanie minimum czterech wizyt patronażowych.
Odpowiednie przygotowanie powinno polegać na zapoznaniu się z fizjologią laktacji, a także z najczęściej pojawiającymi się problemami laktacyjnymi. Wszystko po to, aby proces karmienia piersią nie był dla Ciebie zaskoczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest także warsztatowe zapoznanie się z pozycjami do karmienia piersią i sposobem przystawienia dziecka, co składa się na technikę karmienia. Poznanie mechanizmu ssania uchroni Cię przed kłopotami z powodu nieprawidłowego uchwycenia piersi lub nieprawidłowego ssania przez dziecko. Kiedy poznasz podstawowe zasady karmienia piersią będzie zdecydowanie łatwiej rozpoznać nieprawidłowe sytuacje, Zawsze możesz też prosić o pomoc specjalistów jakimi są: położne, edukatorzy do spraw laktacji, doradcy laktacyjni czy międzynarodowi konsultanci laktacyjni.
Czym jest laktacja? To proces wydzielania mleka. Wiele kobiet właśnie tak wyobraża sobie początek karmienia piersią. Jednak, aby ten proces się rozpoczął poprzedza go wiele etapów:
– rozwój gruczołu piersiowego w okresie płodowym i noworodkowym, czyli embriogeneza,
– wzrost i rozwój gruczołu w okresie dojrzewania płciowego, czyli mammogeneza,
– wzrost, pełny rozwój gruczołu i inicjacja funkcji wydzielniczej w ciąży i po porodzie, czyli laktogeneza.
– wydzielanie mleka, czyli laktacja.
Jest to zatem bardzo złożony przyrząd ciała kobiecego, który stworzony jest do tego, aby kobieta mogła wykarmić swoje dziecko. Warto pamiętać o tym, że ewolucyjnie – jako ssaki -jesteśmy przygotowani do karmienia swojego potomstwa.
Nie ulega zatem wątpliwości fakt, że pomimo wyposażenia nas przez naturę w taką możliwość, powinniśmy świadomie do tego podejść i dobrze się przygotować. Zachęcam wszystkie kobiety do korzystania z takich zajęć. Na pewno WARTO!
Autorka artykułu: Estera Michalak
I Ty możesz zostać ekspertem własnej laktacji! – poradnik znajdziecie TUTAJ