Jak powinna wyglądać blizna po CC?
Prawidłowa blizna powinna być jasna „perłowa” i płaska, czyli niewystająca po za obszar skóry. Blizna czerwona, gruba, powodująca świąd, ból, uniesiona ponad obszar skóry, wychodząca po za obszar rany powinna zostać skonsultowana specjalistą. Równie ważne z tym jak wygląda blizna na zewnątrz jest to, co się dzieje od wewnątrz, czyli pod skórą. Niestety, nawet jak blizna na pierwszy rzut oka wygląda prawidłowo, to nie znaczy, że nie pojawiły się zrosty.
Zrosty są to włókniste połączenia pomiędzy tkankami, które powstały na skutek nieprawidłowego procesu gojenia. Czasami nad blizną ze zrostami może tworzyć się nawis skóry z tkanką podskórną, co często bywa wstydliwe dla pacjentek. Kobiety często narzekają, że blizna uwypukla się przez ubrania i widać ją przez obcisłe sukienki. U wielu kobiet nie ma również czucia podskórnego, czyli nie czują czy pojawia się ból i ewentualne komplikacje. Na początku podczas karmienia piersią możesz mieć wrażenie, że rana Cię boli.
CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?
ZAWSZE niepokojący jest ropny wyciek i/lub gorączka – świadczy to o tym, że doszło do zakażenia. Natychmiast zgłoś się wtedy do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Nawet jeśli karmisz piersią- nie martw się, część antybiotyków nadal jest możliwa do przyjęcia. Listę bezpiecznych leków znajdziesz w Leksykonie Leków Laktacyjnych.
Niezwykle rzadko dochodzi do rozejścia się rany po cesarskim cięciu- dzieję się tak zazwyczaj w bardzo wczesnym stadium gojenia. Również wtedy należy niezwłocznie udać się na Izbę Przyjęć Szpitala o profilu ginekologiczno-położniczym w celu ponownego zaopatrzenia rany.
Autorka wpisu: mgr Joanna Mróz – fizjoterapeutka uroginekologiczna, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Waraszawie
Umów się na konsultacje online z Asią
Więcej porad Asi na Facebooku @Yoami – Specjalistyczny Gabinet Fizjoterapii Uroginekologicznej