„Dom jest tam, gdzie zaczyna się Twoja historia” – tymi słowami witamy nasze pacjentki w Szpitalu Morskim im. PCK przy ul. Powstania Styczniowego 1 w Gdyni. Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala w Redłowie to jednostka II-go stopnia referencyjności, w którym opieką otacza się kobiety w ciąży fizjologicznej, ale także powikłanej różnymi schorzeniami, jak np. cukrzyca ciążowa (GDMG2), cholestaza ciążowa, nadciśnienie indukowane ciążą czy zagrażający poród przedwczesny. Jest to wyjątkowe i kameralne miejsce, gdzie każdego dnia na świat przychodzą mali Gdynianie.
Trakt porodowy składa się z 4 pojedynczych pokoi narodzin, z których każdy posiada łazienkę z prysznicem. Na wyposażeniu naszych sal porodowych znajdują się worki sako, drabinki, piłki, szale rebozo, aparat TENS, dyfuzory do aromaterapii. Akcesoria te łącznie z muzykoterapią służą wykorzystaniu naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego oraz stworzeniu wyjątkowego klimatu podczas porodu. Z farmakologicznych metod łagodzenia bólu dostępne dla naszych pacjentek są gaz Entonox oraz Ultiva (Remifentanyl). Aktualnie znieczulenie zewnątrzoponowe dostępne jest od piątku do niedzieli z dużą szansą na poszerzenie ich również w pozostałe dni tygodnia.
Personel oddziału nieustannie podwyższa swoje kwalifikacje i umiejętności starając się wyjść na wprost oczekiwaniom rodzących kobiet. Aktywne porody, wykorzystywanie pozycji wertykalnych, jak również indywidualne podejście do każdej rodzącej przyczyniają się każdego dnia do zmniejszenia ilości nacięć krocza w Gdyńskim szpitalu (we wrześniu odsetek ten wynosił 16%).
Pracując w oparciu o Standard Opieki Okołoporodowej noworodek bezpośrednio po porodzie naturalnym trafia na brzuch mamy, gdzie przebywa w nieprzerwanym kontakcie przez kolejne 2 godziny. W przypadku cięcia cesarskiego dziecko po badaniu neonatologicznym przynoszone jest mamie na salę operacyjną, gdzie podejmuje się próbę przystawienia do piersi. Zachęcamy również ojców do kangurowania noworodka jeszcze w sali porodowej.
Położne i lekarze Gdyńskiej sali porodowej to zespół, który stara się otoczyć kobietę rodzącą opieką na jak najwyższym poziomie, respektując jej prawa, plan porodu i poszanowanie do warunków intymności w tym jakże ważnym momencie życia. Całemu zespołowi zależy na stworzeniu przyjaznej i ciepłej atmosfery.
Kierując się dobrem pacjentek oraz rodzących się dzieci system pracy w naszym oddziale opiera się o zintegrowane standardy bezpieczeństwa. W wyniku tych działań od 2014r. Nasz Szpital poszczycić się może certyfikatem wydanym przez Niemiecką firmę GRB potwierdzającym wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem klinicznym.
Oddział położniczy w szpitalu Morskim to odcinek składający się z sal 2 i 3 osobowych, każda z węzłem sanitarnym. Na wyposażeniu każdej z sal znajduje się wygodny fotel ułatwiający położnicom karminie piersią, korzystanie z laktatora, jak również dający chwilę wytchnienia w trakcie pobytu w szpitalu. Gdyński oddział położniczy dysponuje dwoma komercyjnymi salami poporodowymi, gdzie może przebywać z pacjentką i noworodkiem osoba towarzysząca przez całą dobę. W oddziale swoją wiedzą w zakresie laktacji dzieli się i wspiera świeżo upieczone mamy edukator laktacji. Dostępny jest pokój socjalny, w którym możliwe jest zjedzenie ciepłego posiłku. Przed oddziałem znajduje się pokój odwiedzin, z którego pacjentki korzystają podczas wizyt swoich bliskich.
Personel oddziału położniczego to pełne empatii, cierpliwości i zrozumienia położne, które otaczają położnice i noworodki swoją opieką, wsparciem i dawką dużej wiedzy na początku ich rodzicielskiej drogi. Każda z pracujących tu położnych dokłada wszelkich starań aby każda pacjentka wyszła ze szpitala w poczuciu spokoju i pewności, że posiadła niezbędną wiedzę do opieki nad sobą i swoim dzieckiem.
Przy szpitalu funkcjonuje Bank Mleka kobiecego, którego głównym celem jest zapewnienie dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym noworodkom i niemowlętom, które nie mogą otrzymać mleka biologicznej matki z powodu niskiej masy urodzeniowej bądź chorób zagrażających życiu.
Szpital w Redłowie zaprasza w każdym miesiącu wszystkie zainteresowane przyszłe mamy wraz z osobą towarzyszącą na zwiedzanie sali porowej, oddziału patologii ciąży i oddziału położniczego(terminy dostępne na stronie szpitala na Facebook). Spotkania te prowadzone są przez położne pracujące w oddziale-każda z przyszłych mam uzyska odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, jak również będzie mogła zobaczyć jakie warunki lokalowe posiada Oddział oraz dowiedzieć się czym dysponuje Sala Porodowa i pozostała część Oddziału w Redłowie.