Poprawna postawa ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Tak naprawdę utrzymanie idealnej postawy ciała nie wymaga istotnego wysiłku mięśniowego :). Jeżeli utrzymanie prawidłowej postawy ciała wymaga u Ciebie dużego wysiłku mięśniowego to jest sygnał, że w ciele doszło już do zaburzeń i kompensacji. Mogą one być spowodowane min. wadliwą pozycją ciała przyjmowaną podczas pracy czy powtarzanych czynności ruchowych (NAWYKI), przebytymi urazami a także zwiększonym napięciem psychicznym i stresem.
Skoro nieprawidłowa postawa jest często wynikiem złych nawyków, utrwalanych przez długotrwałe siedzenie czy stanie w wadliwej pozycji, to w pierwszej kolejności warto zmienić właśnie te nawyki. Zapewni to przeniesienie korekty ustawień na inne, nawet najbardziej odległe części ciała a także zbuduje pamięć ruchową.
Jednak jest to etap wstępny o doraźnym działaniu. Tak naprawdę właściwa korekcja postawy powinna opierać się na odpowiednio dobranych ćwiczeniach o charakterze czynnym i/lub biernym, wzmacniając mięśnie bądź wydłużając je. Każdy z nas ma w innych obszarach ciała napięcia i dysfunkcje. Dlatego nie zawsze to co u jednej osoby działa – zadziała u nas.
STRES
Stres jest często pierwszym ogniwem w łańcuchu zmian czynnościowych. Życie w ciągłym napięciu, powodują, że przyjmujemy postawę obronną. Prowadzi to do stałego statycznego napięcia całych grup mięśniowych. Zaburzenie w danej grupie mięśniowej wpływa nie tylko na tą okolicę, lecz także na miejsce odległe, które jest funkcjonalnie związane z obszarem dotkniętym ograniczeniem. Posturolog, prof. Ewa Zeyland-Malawka podkreśla, że “o postawie ciała decyduje nie tylko biomechaniczne zrównoważenie środków ciężkości poszczególnych jej segmentów, ale jest ona także przejawem osobowości człowieka, jego stosunkiem do samego siebie i otaczającego go środowiska zewnętrznego”. Zatem wszelkie stany emocjonalne, jak radość czy smutek, zadowolenie czy przygnębienie, uzewnętrzniają się przez postawę ciała.
WPŁYW NIEPRAWIDŁOWEJ POSTAWY NA NASZ ORGANIZM
Niewłaściwe ustawienie krzywizn kręgosłupa (rys.B), ich spłaszczenie lub pogłębienie, może być przyczyną zaburzeń pracy układu oddechowego, krwionośnego czy trawiennego. Każde usztywnienie, zwiększone napięcie, nawykowa zmiana ustawienia czy też brak równowagi nawet jednej z krzywizn powoduje wadliwe ustawienie całego ciała. W konsekwencji prowadzi to do szybkiego statycznego męczenia się, zwyrodnień oraz bólu nawet w odległych odcinkach bioder, kolan czy stóp.
Kręgosłup o zaburzonych fizjologicznych krzywiznach nie zapewnia właściwej amortyzacji co podczas ruchów lokomocyjnych powoduje przenoszenie się drgań do czaszki. Mikrowstrząsy narażają ośrodkowy układ nerwowy na chroniczne bóle głowy. Pogłębiona lordoza szyjna i wychylenie głowy do przodu powoduje ucisk na naczynie krwionośne okolicy szyjnej. Mogą wystąpić zawroty głowy oraz drętwieniem kończyn górnych. Nadmiernie zaokrąglone plecy i wysunięte barki ograniczają swobodne ruchy klatki piersiowej i przepony w wyniku czego tor oddychania jest utrudniony.
Przeczytaj także: Rozejście mięśnia prostego brzucha – jak sobie z nim radzić?
Właściwe ułożenie miednicy stanowi prawidłowe warunki podparcia kręgosłupa jako filaru naszej postawy. Ma także istotne znaczenie dla właściwego funkcjonowania mięśni dna miednicy. Przy pogłębionej lordozie lędźwiowej i przodopochyleniu miednicy możemy zaobserwować znaczne wysunięcie brzucha do przodu. W wyniku tego mięśnie brzucha osłabiają się, prowadząc do niewłaściwego funkcjonowania narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Niewłaściwe ustawienie miednicy względem przepony zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, siły działające wtłaczają narządy wewnętrzne w strukturę dna miednicy, osłabiając je. Ponadto przodopochylenie miednicy zaburza równowagę napięciową mięśni pośladkowych oraz mięśni zginaczy biodra i mięśni w od. lędźwiowym kręgosłupa. Nic zatem dziwnego, że rozluźnienie powłok brzusznych w wyniku kompensacji wywołuje ból w lędźwiach!.
W jodze pozycja kształtującą prawidłową postawę jest Tadasana – Pozycja góry.
Zachęcam do jej praktykowania, szczególnie kobietom w ciąży i po porodzie.
JAK WYGLĄDA POPRAWNA POSTAWA?
Stopy ustaw na szerokość bioder. Dociśnij stopy do podłogi równomiernie.
- Poruszaj miednicą do przodu, do tyłu i ustaw ją w pozycji neutralnej – tak aby guzy kulszowe (kości na których siedzimy) były ustawione prostopadle do podłogi. Powinnyśmy poczuć delikatne napięcie dołu brzucha.
- Ustaw przeponę równolegle do miednicy. Dolne żebra skieruj w dół. Nie wypychaj mostka do przodu.
- Cofnij brodę do tyłu
- Wydłuż kręgosłup, kierując czubek głowy do sufitu.
Zachęcam również do zapoznania się z filmem na you tube:
Autor: Iwona Czapnik Jog.in