Pierwszym narzędziem naturalnego rodzicielstwa, jakie chciałabym Ci przybliżyć jest Naturalna Higiena Niemowląt, zwana też wychowaniem bez pieluch. Tak, ten młodszy mały człowiek na zdjęciu to ja. Miałam wtedy niespełna półtora roku i już oczywistym było dla mnie korzystanie z nocnika. Mama zaczęła mnie wysadzać jak tylko zaczęłam samodzielnie siedzieć, czyli mniej więcej w wieku 7 miesięcy. Być może było tak też w Twoim przypadku…
W tym odcinku podcastu dowiesz się:
- czym jest Naturalna Higiena Niemowląt,
- jak wcześnie dzieci zaczynają komunikować potrzebę wydalania,
- jaka jest Twoja rola w procesie budowania świadomości toaletowej dziecka zgodnie z koncepcją NHN,
- czy w wychowaniu bezpieluchowym w ogóle nie używa się pieluch,
- ile czasu zajmuje stosowanie Naturalnej Higieny Niemowląt,
- jakie są korzyści z jej stosowania.
Jeśli ciekawią Cię moje doświadczenia związane z Naturalną Higieną Niemowląt dzielę się nimi w ostatniej części odcinka. Zdradzę jedynie, że z młodszym małym człowiekiem w 99% ominęła mnie wątpliwa przyjemność podcierania dziecięcej pupy po kupie mniej więcej od czasu wprowadzeniu pokarmów stałych do diety dziecka. Dla mnie osobiście to był niesamowity sukces!
Materiały i inspiracje, o których wspominam w odcinku:
- Andrea Olson, https://godiaperfree.com/
- podcast nr 1 godiaperfree.com dotyczący korzyści ze stosowania Naturalnej Higieny Niemowląt: https://godiaperfree.com/why-parents-are-going-diaper-free-the-stark-benefits-of-elimination-communication/
- Kinga Cherek, książka „Pożegnanie z pieluszkami, czyli jak łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko korzystania z toalety”
Dla lubiących czytać zamieszczam poniżej transkrypcję odcinka:
Cześć!! W pierwszym odcinku podcastu Dziecko z Natury chciałabym Ci przybliżyć koncepcję Naturalnej Higieny Niemowląt, inaczej wychowania bez pieluch bądź bezpieluchowego, zwanej po angielsku Elimination Communication, w skrócie EC, czyli w wolnym tłumaczeniu komunikacja wydalania. Pojęć tych będę używała zamiennie. Chcę, żebyś po wysłuchaniu tego odcinka wiedziała czym jest Naturalna Higiena Niemowląt, jakie płyną korzyści z jej stosowania i jakie są moje doświadczenia..
Czy aby na pewno z natury?
Hmmm…. Odpowiem może pytaniem na pytanie…. Czy zastanawiałaś się kiedyś jak sobie radzą z wydalaniem niemowląt ludzie, którzy nie mają pieluch i pralek? Jak radziły sobie ludy pierwotne, jaskiniowcy? Czy naprawdę trwało to 3 lata zanim dziecko zaczęło samodzielnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne? Czy człowiek, tak złożona istota, naprawdę lubi leżeć w swoich odchodach i nie jest w stanie nic z tym zrobić? A w jakim wieku Ty zostałaś odpieluchowana? I czy uważasz, że odcisnęło to jakieś piętno na Twojej psychice?
Otóż okazuje się, że pół świata radzi sobie z kwestią kup i siusiania w sposób w jaki radzimy sobie my, dorośli, słuchając sygnałów, które daje dziecko i pomagając mu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu do tego przeznaczonym, zachowując w ten sposób czystość.
Trochę teorii
Na początek chciałabym zaznaczyć, że ponieważ jest to temat iście toaletowy zamierzam w tym podcaście nazywać rzeczy po imieniu i mówić kupa i siusiu, ewentualnie siku. Bez owijania w bawełnę. Jeśli ktoś jest na te słowa wrażliwy, to trudno. Zakładam jednak, że już mając albo spodziewając się dziecka pojęcia te masz już co najmniej oswojone. 😉
Czym jest Naturalna Higiena Niemowląt?
Naturalna Higiena Niemowląt jest łagodnym sposobem na odpowiadanie na naturalne potrzeby dziecka związane z wypróżnianiem, od urodzenia. Pozwala ona dziecku zachować wrodzone instynkty, dzięki którym może zadbać o komfortową dla niego czystość i suchość oraz nie zabrudzić ani siebie ani opiekuna, ani miejsca, w którym leży.
Komunikacja potrzeby wypróżniania jest podstawową, naturalną potrzebą dziecka, tak jak sen, zaspokojenie głodu, pragnienia, potrzeba bliskości czy odczucia ciepła. Rolą rodzica czy opiekuna w procesie EC jest poznanie sygnałów, którymi dziecko komunikuje potrzeby, pomoc w nazwijmy to „wysadzaniu” dziecka, ewoluowanie wraz z dzieckiem w tym procesie, szczególnie podczas okresów zmiany komunikatów, jakie wysyła dziecko i w ostatecznej fazie pomoc dziecku w pełnym usamodzielnieniu się w kwestiach toaletowych. Naturalną Higienę Niemowląt można stosować zawsze, cały dzień i całą noc, można tylko w ciągu dnia albo jedynie w określonych, stałych sytuacjach, np. przez godzinę dziennie po powrocie z pracy albo rano po wstaniu przez godzinę i wieczorem godzinę przed spaniem. Zależy to od osoby prowadzącej EC, od jej możliwości i czasu jaki ma. Warto, żeby był to czas, w którym można zachować uważność na sygnały dziecka. Robiąc oczywiście inne rzeczy, ale żeby był to czas, w którym zachowujemy intencję odpowiadania na sygnały dziecka.
Ważne jest, moim zdaniem, żeby zaznaczyć, że to nie jest wychowanie bez pieluch czy bezpieluchowe w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest to wychowanie bez pełnego polegania na pieluchach jako miejsca, w którym, jakby bezwiednie, bez świadomości, ląduje siku i kupa. Jest to dla nas wsparcie w procesie nauki korzystania z toalety. Większość rodziców praktykujących Elimination Communication używa pieluch.
Jeśli zdarza Ci się być w sytuacji, że dziecko jest niespokojne, a Ty spróbowałaś już wszystkiego, dałaś pierś czy butelkę, przytuliłaś, spowiłaś, sprawdziłaś czy nie jest mu za gorąco albo za zimno, czy nie chce mu się pić ani jeść, jest zdrowe. Generalnie teoretycznie wszystko powinno być dobrze. A nie jest! I masz wrażenie, że chodzi jeszcze o coś innego… Spróbuj naturalnej higieny niemowląt. Jest to moim zdaniem, i nie tylko moim z resztą, taki brakujący element na liście potrzeb małego dziecka zachodniej cywilizacji. Mali ludzie potrafią bardzo głośno komunikować niezaspokojenie tej potrzeby, dokładnie tak samo jak niezaspokojenie innych podstawowych potrzeb. Na początek jak jesteś w takiej sytuacji spróbuj zdjąć pieluchę i potrzymać dziecko nad umywalką, toaletą albo miseczką. Może zrobi siusiu, może kupę. Może potrzebuje trochę treningu. Moje doświadczenia w tej kwestii są, dla mnie, niesamowite. Ale to później…
Naturalna Higiena Niemowląt jest nieustającym procesem nauki, który przechodzi przez różne fazy, zawirowania. Podstawową i kluczową kwestią do zrozumienia jest to, że cały ten proces to praca nad gotowością rodzica czy opiekuna do towarzyszenia i pomocy dziecku w tym procesie nauki. Dziecko rodzi się w pełni gotowe i to rodzica zadaniem jest nauczenie się rozumienia sygnałów wysyłanych przez dziecko. Tak jak uczymy się rozpoznawać czy dziecko daje nam znać czy jest głodne czy jest mu zimno albo czy potrzebuje się po prostu przytulić, tak samo daje nam znać, że chce się wypróżnić.
Korzyści ze stosowania
Naturalna Higiena Niemowląt niesie za sobą wiele korzyści. Lista ich jest bardzo długa. Wymienię 18 bazując na korzyściach wymienionych przez Andreę Olson, największą propagatorkę idei EC jaką znam i podziwiam. Andrea prowadzi stronę internetową i podcast godiperfree.com. Mówi o tych korzyściach w podcaście nr 1. Link zamieszczę w notatkach do podcastu. Bazuje ona na doświadczeniach wielu rodziców, którym pomogła w procesie Naturalnej Higieny Niemowląt.
- Używanie mniejszej ilości pieluch wynikające z tego, że dziecko, choćby częściowo załatwia się do toalety / nocnika / miseczki. Poza tym Naturalna Higiena Niemowląt w większości przypadków wiąże się z szybszym odpieluchowaniem.
- Oszczędność. Mniej zużytych pieluch, mokrych chusteczek, mniej wydanych pieniędzy.
- Łatwiejszy proces odpieluchowania. Dzięki temu, że dziecko zachowuje swoje naturalne instynkty w momencie jak decydujemy się na pełną niezależność od pieluch, tak naprawdę pozbywamy się wsparcia jakim była pielucha, a nie zaczynamy od nowa proces uczenia się korzystania z nocnika.
- Pogłębienie więzi. Zauważa to większość rodziców praktykujących EC, jako że jest to jeszcze jeden sposób na odpowiadanie na różnorodne potrzeby dziecka.
- Oszczędność czasu. Może to się wydawać sprzeczne z intuicją, ale jeśli się weźmie pod uwagę możliwość robienia kupy bezpośrednio do toalety, unikanie przemoczonych ubranek albo sytuacji kiedy rozebrane dziecko sika dookoła, na siebie, mamę, przewijak… to rzeczywiście coś może w tym być
- Mniej sprzątania po kupach. Większość rodzin stosujących EC wyłapuje jeśli nie wszystkie to większość kup. O ile, przynajmniej dla mnie, nie było to kwestią z niemowlakiem na piersi, o tyle argument ten nabiera mocy wraz z wprowadzeniem pokarmów stałych do diety dziecka
- Zmniejszenie wpływu na środowisko. Jak podaje Andrea 27,4 miliardów pieluch ląduje w śmieciach w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku. Ważą 3,4 tony i tak naprawdę nie jest jeszcze znany wpływ jaki mają na środowisko, w związku z tym, że rozkładają się między 250 a 300 lat, a wynalezione zostały w latach 50-ych poprzedniego wieku.
- Naturalna Higiena Niemowląt pomaga w karmieniu piersią. Dziecko karmione piersią często odstawia się od piersi kiedy musi zrobić siku albo kupę. Bardzo trudno jest mu wykonać obie te czynności jednocześnie. Zachowanie to może być błędnie interpretowane jako problemy z pokarmem, zbyt obfita albo niewystarczająca laktacja.
- Wyjaśnienie dla niezrozumiałego „grymaszenia” albo wręcz kolek. Kiedy nie wiemy czego potrzebuje nasze niemowlę, często może to być siku albo kupa. Zdarza się nawet, że dzieci są kwalifikowane jako mające kolki, kiedy tak naprawdę po prostu próbują nawiązać komunikację w kwestiach toaletowych.
- Unikanie odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry poprzez zmniejszenie kontaktu skóry dziecka z moczem i kałem a także, prawdopodobnie, częstsze wietrzenie pupy.
- Zapobieganie zaparciom. Podstawową pozycją wystawiania dziecka w EC jest pozycja w kucki, oczywiście odpowiednio podtrzymana. Jest to naturalna pozycja sprzyjająca wypróżnianiu i wspomagająca perystaltykę jelit, wykorzystująca na korzyść niemowlęcia również siłę grawitacji. Niemowlę w tej pozycji dużo mniej musi się napinać i napracować niż w pozycji leżącej.
- Zmniejszenie frustracji poprzez poprawę komunikacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem dzięki rozgryzieniu sygnałów jakie daje nam dziecko, żeby zaspokoić swoje potrzeby. Jak dziecko płacze zastanawiasz się czy jest głodne, zmęczone, czy jest mu zimno, ciepło, a może chce siusiu… Rozpoznanie sygnałów dotyczących choćby jednej z potrzeb daje duże poczucie satysfakcji i sprawczości. Wraz z odpowiadaniem na potrzeby dziecka niemowlę zaczyna ufać, że zostanie wysłuchane i w coraz spokojniejszy sposób może zacząć komunikować te potrzeby. Poza tym sam proces odpieluchowania jest mniej dotkliwy, łagodniejszy i spokojniejszy versus konwencjonalne sposoby.
- Informacje na temat dziecka i jego ciała. Wiedza na temat tego co, kiedy i jak często wychodzi z Twojego dziecka ma ogromne korzyści. Daje informacje na temat zbliżających się chorób, skoków rozwojowych, możliwych kłopotów z odżywianiem, nietolerancjach, alergiach pokarmowych, kwestiach związanych z laktacją. Mając dostęp do większego zasobu wiedzy na temat ciała Twojego dziecka dowiadujesz się po prostu co jest normalne a co nie jest.
- Dziecko poznaje swoje ciało, szczególnie części intymne, zaznajamia się z nimi.
- Polepszona komunikacja. Dziecko widząc, że jak coś zakomunikuje to wywołuje to odpowiednią reakcję, zaczyna komunikować więcej, ma do tego motywację.
- Wspieranie pozytywnej samooceny dziecka. Wysłuchane dzieci czują, że mają wartość, że to co próbują nam powiedzieć ma znaczenie. Ponadto małe dziecko, które usamodzielnia się toaletowo jest niesamowicie z tego dumne.
- Zmniejszenie ilości stresujących sytuacji związanych z zakładaniem pieluszki.
- Zrozumienie niektórych zachowań nadpobudliwych, kiedy dziecko tak naprawdę zachowując się w ten sposób chce nam powiedzieć, że potrzebuje iść do toalety.
Materiał publikowany powyżej to fragment podcastu dzieckoznatury.pl