Przygotowując się do porodu jednym z pytań, które zadaje sobie niemal każda kobieta w ciąży (bez względu na to, który to jej poród) jest: ,,Kto będzie ze mną w czasie porodu?”
W większości przypadków ta odpowiedź nasuwa się niemal automatycznie – partner, ojciec dziecka. Przecież obecnie jest to już niemal oczywiste, porody rodzinne są czymś normalnym.
Jednak nie zawsze jest taka możliwość lub chęć (czy to ze strony kobiety, czy partnera). Praca wyjazdowa, opieka nad starszym dzieckiem/dziećmi, nieumiejętność odpowiedniego wsparcia w porodzie, kwestie zdrowotne (jak np. złamana noga). Warto też znormalizować to, że mężczyzna nie musi a może być przy porodzie – czy to wynika z jego strony, czy kobiety. Warto o tym porozmawiać, zrozumieć swoje argumenty i potrzeby i dojść do decyzji. Na pewno nie warto zmuszać się wzajemnie jeśli wy jako para tego nie czujecie. I to też jest ok, nie świadczy źle o waszej relacji. W końcu partner może być już ,,po”, w czasie kontaktu skóra do skóry czy na kangurowanie. I być ogromnym wsparciem dla kobiety w tych pierwszych tygodniach po porodzie.
Inną osobą towarzyszącą może być doula – czyli profesjonalne wsparcie w czasie okołoporodowym (emocjonalne, fizyczne, informacyjne, niemedyczne); położna (część szpitali umożliwia wybór dedykowanej położnej). Może to być też inna bliska Ci osoba – siostra, mama, przyjaciółka. W części szpitali jest możliwość wsparcia dwóch osób towarzyszących jednocześnie: tj. douli i osoby bliskiej (zazwyczaj to partner), a do tego dedykowana położna która nie wlicza się w pulę tych ,,zewnętrznych” osób.
Ale jak zdecydować kto to ma być? Czym się kierować?
- Przede wszystkim zobacz jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania odnośnie wsparcia w porodzie. Nie kieruj się ocenami innych (typu po co doula, po co partner, po co dedykowana położna, po co fotografka). To ma być TWOJE, bo to Ty będziesz rodzić. I masz się czuć bezpiecznie i należycie wsparta.
- Rozmowa z partnerem – jak on widzi swoją rolę? Czy chce być? Czy Ty chcesz, żeby był? Czy masz jego bezwarunkowe wsparcie? Czujesz, że wspiera Twoje decyzje i prawa? Czy jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia douli/położnej dedykowanej albo by w porodzie była fotografka porodowa – to czy partner jest w stanie zrozumieć Twoje potrzeby? Co wie o porodzie, o tym jak Cię wspierać w tym czasie?
- Kwestie logistyczne – jeśli są np. starsze dzieci to czy jest do nich opieka by partner mógł być z Tobą? A jeśli nie to może właśnie np. doula?
- Kwestie finansowe – zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie komercyjne (doula, dedykowana położna, fotografka porodowa dokumentująca to wydarzenie).
- Polityka miejsca czyli danego szpitala – nie każdy szpital ma możliwość wyboru dedykowanej położnej. Tak samo nie każdy szpital pozwala na jednoczesną obecność partnera i douli na sali porodowej. Część szpitali umożliwia by osoba towarzysząca była w trakcie planowanego cięcia cesarskiego – czy Twój szpital ma taką opcję? Może warto złożyć zapytanie?
Jak widzisz, są to pytania które warto sobie zadać już wcześniej i wspólnie omówić. Bez względu na to, jaka będzie konfiguracja osób towarzyszących przy porodzie – niech to będzie WASZ wybór, wspierający TWÓJ poród i Ciebie. Dopasowany do was. Życzę wam dopasowanych decyzji 🙂
Karolina Wiąckiewicz
Doula