Oddech w ciąży, a zabezpieczenie krocza przed pęknięciem.
Prawidłowy oddech podczas porodu, daje Ci tyle dobrego:
- Zabezpieczysz krocze przed pęknięciem,
- Zrelaksujesz się i zminimalizujesz ból,
- Pomożesz sobie w rozwieraniu się szyjki macicy,
- Dotlenisz Siebie i dziecko,
- Sprawisz, że poród będzie płynął swoim niezakłóconym tempem.
Oddech w ciąży zmienia się w zależności od trymestru.
Tylko funkcjonalne ćwiczenia oddechowe uelastyczniają tkanki mięśni dna miednicy, co ma wpływ na przygotowanie krocza do porodu.
Warto rozpocząć to przygotowanie jak najwcześniej, zwłaszcza jeżeli masz pracę siedzącą.
Do porodu potrzebne jest silne i elastyczne do miednicy, by mogło ono sprawnie otworzyć się, a po porodzie zamknąć bez skutków ubcznych.
Inaczej wygląda oddech do 36 TC inaczej po 36 TC.
Do 36 TC pracujesz nad świadomym połączeniem przepony oddechowej z przeponą miednicy. Dla wzmocnienia i uelastycznienia tkanek mięśni. Świadomość ciała – kluczowe jest tutaj odnalezienie mięśni dna miednicy i ropoczęcie ich prawidłowego używania. Zrozumienie jak przepona wspiera macicę oraz dno miednicy w porodzie.
Po 36 TC z wydechem pracujesz nad umiejętnością świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy. Zrozumienie jak otworzyć krocze nie powoduąc przy tym zbędnego ciśnienia w jamie brzusznej i napięcia tkanek wokół pochwy jest kluczowe by urodzić bezpiecznie bez nacinania czy pęknięcia krocza.
Przeczytaj także: Jak rozmawiać z kobietą w porodzie?
Co wspiera oddech w porodzie?
Oddech w porodzie powinien wspierać Twój relaks. Aby tak było skupiasz się na dłuższym wydechu niż wdechu. Kierujesz go tak samo jak w ciąży, do przestrzeni wokół dolnych żeber, opuszczając z wdechem przeponę na dół, a z wydechem unosząc ją do góry. Taki oddech uspokoi Twój układ nerwowy. W dość mocnych skurczach, staraj się myśleć tylko o oddechu, wyrzucasz wszystkie inne nie wspierające myśli z głowy – tutaj bardzo pomocne dla większości kobiet okazują się afirmacje w ciąży.
Oddech i funkcjonalne przygotowanie krocza do porodu to również zabezpieczenie się przed powikłaniami po porodzie takimi jak np. nietrzymanie moczu.
Przygotowane krocze do porodu to szybsza regeneracja tych tkanek po porodzie.
Autor: Trenerka medyczna i mentorka Paulina Wojciechowska
Flow Motion Trening Paulina Wojciechowska ciało i emocje, poród to ruch