Masowanie dzieci to temat coraz bardziej popularny. O masażu niemowląt często słyszymy w mediach, specjaliści polecają go w szkołach rodzenia. W czym tkwi jego fenomen?
Jedną z najpopularniejszych technik masowania niemowląt jest masaż Shantali – bardzo stara, a jednocześnie łatwa i przyjemna technika, którą na grunt europejski przeniósł francuski położnik Frederique Leboyer.
Regularne masowanie dziecka przynosi wiele dobrego, nie tylko dla jego rozwoju i zdrowia, ale również dla samego rodzica.
Dla dobra mamy i dziecka
Masaż Shantala reguluje sen dziecka, wycisza i uspokaja, sprawia, że maluch lepiej śpi. Masaż pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz układ hormonalny, poprawia perystaltykę jelit, doskonali orientację w schemacie własnego ciała, wpływa na rozwój ruchowy, a także podnosi ogólną odporność dziecka. Masowanie przez opiekuna sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne i kochane.
Rodzic, który masuje swoje dziecko również się wycisza, staje się spokojniejszy i zaczyna lepiej rozumieć potrzeby swojej pociechy. W trakcie czynności masowania, budowana jest pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Rodzic zaczyna wierzyć, że potrafi prawidłowo opiekować się swoim dzieckiem.
Jedną z najważniejszych zalet jest jednak to, że masaż pogłębia więź i kontakt między dzieckiem a rodzicem.
Z racji swoich zalet, masaż Shantala zaleca się szczególnie dzieciom przedwcześnie urodzonym oraz niemowlętom, u których często występują kolki.
Na dobry, spokojny sen
Masaż przeprowadza się na podłodze. Pomieszczenie, w którym masujemy dziecko musi mieć optymalną temperaturę, ponieważ maluch przez cały czas jest nago, leży na ręczniku na nogach mamy. W trakcie masowania powinno być cicho, przydatna może być różnego rodzaju muzyka relaksacyjna. Rodzic masuje dziecko olejkami lub oliwami, które powinny być lekko podgrzane.
Rodzice bardzo często pytają, kiedy warto rozpocząć masowanie. Czynność tę możemy zacząć, gdy wygoi się pępuszek dziecka. Masaż Shantala można wprowadzić do codziennego schematu dnia jako swoisty rytuał przed snem, a dzięki niemu na pewno nasze dziecko będzie lepiej spało.
Chociaż masaż Shantala nie należy do technik rehabilitacyjnych, zaleca się, aby rodzic chcący rozpocząć masowanie, szkolił się pod okiem instruktora. Ważne jest, by tempo, kierunek i sposób dotykania był właściwy, a także, by rodzic, potrafił przyjąć właściwą pozycję, dzięki której jemu i dziecku będzie wygodnie. W całej Polsce powstaje coraz więcej miejsc, w których szkoli się rodziców. Instruktorami są zazwyczaj logopedzi, położne, fizjoterapeuci. Rodzice mogą dowiedzieć się znacznie więcej, a ich pociechy czerpią korzyści zdrowotne!
Marta Baj Lieder- logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantali