Żłobek czy niania? Kto lepiej zajmie się pociechą, gdy mama musi wrócić do pracy? Komu zaufać? Oto jest pytanie.
Żłobek
Czy żłobek to dobre miejsce dla malucha? To zależy- zgodnie twierdzą eksperci. Doinwestowany, dobrze prowadzony żłobek, z cierpliwym, przyjaznym, ciepłym personelem, z ciekawym programem edukacyjnym, to dobry wybór. I chociaż nic nie zastąpi dziecku mamy, a czas spędzony w domu z najbliższymi to same korzyści, to warto pamiętać o jednym- uczęszczanie dziecka do żłobka dobrze wpływa na jego rozwój. I to zarówno w aspekcie edukacyjnym, jak i społecznym. Co to oznacza w praktyce? Że dzieci chodzące do żłobka lepiej radzą sobie w przedszkolu, lepiej się uczą, szybciej nabywają umiejętności społeczne, mają większe zdolności lingwistyczne. Pozostaje tylko jedno pytanie- skąd wiedzieć, czy żłobek, do którego ma pójść nasze dziecko, jest dobry? I czy prywatne placówki zawsze są lepsze? Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Co radzą specjaliści? Aby wybierając placówkę, do której ma uczęszczać pociecha, kierować się opiniami innych rodziców (np. korzystając z for internetowych). By umówić się na spotkanie z dyrekcją, skorzystać z tak zwanych dni otwartych, skorzystać z okazji i przyjrzeć się, jak wyglądają zajęcia na co dzień, by poznać warunki tam panujące, dopytać o szczegóły (np. liczbę opiekunek przypadającą na daną grupę maluszków, ich wykształcenie, doświadczenie, referencje). Nie bójmy się zadawać pytań. To wszystko pozwoli rozwiać wątpliwości i pozwoli podjąć świadomą decyzję.
Niania
Dobra niania to skarb. Problem jednak w tym, że znalezienie niani perfekcyjnej nie jest proste. Od czego zacząć, szukając tej jednej jedynej? I tutaj, podobnie jak przy wyborze żłobka, warto skorzystać z opinii innych mam, popytać przyjaciół, znajomych, bliższą i dalszą rodzinę-być może znają kogoś, kto doskonale zajmie się Waszą pociechą. Można też posiłkować się profesjonalną agencją zrzeszającą opiekunki do dzieci. Jeśli już wytypujecie osobę, która ma zająć się dzieckiem, warto poprosić ją o referencje (a następnie je zweryfikować), pytać o wszystko, obserwować, jak niania się zachowuje w określonych, konkretnych sytuacjach, czy jest wystarczająco cierpliwa i wyrozumiała, ale też stanowcza, kiedy trzeba, czy- tak zwyczajnie- wzbudza Wasze zaufanie.
Komu niania, komu żłobek
Pedagodzy pytani o to, która forma opieki nad najmłodszymi dziećmi jest lepsza, zgodnie twierdzą, że to zależy od wielu czynników. Indywidualne predyspozycje dziecka, jego temperament, dotychczasowy rozwój, doświadczenia, kondycja zdrowotna, sposób przeżywania emocji- to wszystko ma ogromne i decydujące znaczenie. Dzieci młodsze, często chorujące, płaczliwe, drażliwe lepiej odnajdą się pod opieki niani. Fakt, że ktoś poświęca im całą swoją uwagę i daje im poczucie bezpieczeństwa sprawia, że maluch lepiej znosi rozłąkę z mamą.