Ludzkie serce, od swojego pierwszego uderzenia zaczyna „mówić”. Dziecko w łonie mamy komunikuje się ze światem biciem serca. To specyficzny język zapisany tempem uderzeń, jego przyspieszeniami i opóźnieniami. Maluch opowiada o tym jak się czuje, co robi, czy wszystko jest w porządku. Czasem jednak, może to być wołanie o pomoc.
Nieprawidłowości ciąży często nie są odczuwane przez matkę, a ich rozwój może rozpocząć się w każdej chwili, dlatego monitorowanie dobrostanu dziecka w pomiędzy kontrolnymi wizytami u lekarza jest jak najbardziej wskazane, nawet w przypadku ciąży, która jest dotychczas oceniana jako prawidłowa.
Dzięki ludzkiej dociekliwości, odkryciom zjawisk biofizycznych, wynalazkom naukowych, możemy dzisiaj odczytywać, zapisywać, a przede wszystkim rozumieć język bijącego serca dziecka w łonie mamy.
Na podstawie analizy tysięcy zapisów KTG opracowano jednolity, międzynarodowy system interpretacji danych, oraz w oparciu o nie, sposób postępowania medycznego. Zmiany częstości bicia serca płodu są zjawiskiem normalnym. Mogą być odpowiedzią na zachowanie dziecka, zachowanie mamy, czy podawanych leków. Jednak niektóre zmiany częstości akcji serca dziecka są spowodowane niebezpiecznymi dla zdrowia płodu czynnikami.
Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia dziecka w łonie matki jest niedotlenienie. Może do niego dojść podczas trwania ciąży, przed lub podczas porodu i polega na niedoborze lub całkowitym braku tlenu we krwi, a następnie w tkankach. Niedotlenienie można podzielić na etapy, które związane są z postępem zmian degeneracyjnych organizmu płodu. Lekarze używają specjalistycznego słownictwa – hipoksemia, hipoksja i asfiksja. Ważnym jest aby nie dopuścić do rozwoju tych niebezpiecznych zjawisk, aż do ich ostatniego stadium, gdy możliwe jest wystąpienie uszkodzeń tkanek dziecka, a przede wszystkim mózgu. Zjawiska te wiążą się bezpośrednio z wysoką śmiertelnością noworodków oraz z różnego stopnia trwałym upośledzeniem umysłowym. Niedotlenienie dziecka w łonie matki stanowi najważniejszą przyczynę zaburzeń neurorozwojowych wieku dziecięcego. Powodów niedotlenienia jest wiele, ale niezależnie od nich, kluczowym jest natychmiastowe wykrycie pierwszych jego objawów. Umożliwia to systematyczny nadzór związany z analizą zmian w obrębie pracy serca.
Do niedawna, ze względu na wysoki koszt urządzenia, technikę przeprowadzenia badania, oraz gabaryty urządzenia EKG i KTG, badanie mogło być wykonywane tylko w szpitalach, klinikach i gabinetach położniczych. Dzięki miniaturyzacji, i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, powstało przenośne urządzenie ZuzaMED, oraz ZuzaMED KTG.
Aparat ZuzaMED oraz ZuzaMED KTG jest certyfikowanym wyrobem medycznym produkowanym w całości przez polską firmę MoFeMa.
ZuzaMED KTG jest jednym z dwóch urządzeń mobilnych na świecie śledzących dobrostan dziecka w łonie mamy, których działanie jest w pełni neutralne dla dziecka.
Neutralność badania przy pomocy aparatu ZuzaMED i ZuzaMED KTG, polega na tym, że urządzenie nie wysyła w kierunku dziecka w łonie mamy dźwięków wysokiej częstotliwości, aby następnie odbite od tkanek dziecka fale wychwycić, jak to ma miejsce w technologii USG (ultrasonografi). Badania KTG oparte na zasadzie ultrasonografii, mają ograniczenia co do czasu trwania badania do 60 minut, oraz co do ilości wykonywani badań w czasie ciąży.
ZuzaMed śledząc prace serca dziecka, odczytuje zmiany elektryczne pojawiające się na powierzchni skóry kobiety. Tą samą zasadę pomiarową stosuje się w dobrze znanym od lat badaniu serca osób dorosłych, jakim jest EKG.
ZuzaMED stosuje technologię, która nie ingeruje w żaden sposób we wnętrze powłok brzusznych kobiety w ciąży, jak to mam miejsce w przypadku 99% innych urządzeń monitorujących akcje serca płodu (USG, KTG).
Aparat nie ma ograniczeń dotyczących czasu trwania badania, a także ilości badań wykonywanych w trakcie ciąży. Zuzę można używać w każdym miejscu pobytu kobiety, dowolnie często, bez żadnej obawy o zdrowie dziecka.
Z tego powodu właśnie ZuzaMED i ZuzaMED KTG są urządzeniami unikatowymi, gdyż w trakcie bardzo szybkich, wewnątrz macicznych przemianach rozwojowych, ewentualne nieprawidłowości mogą pojawić się każdego dnia, i zostać wykryte dopiero w tracie planowej wizyty u lekarza.
ZuzaMED monitoruje prace serca dziecka w okresie prenatalnym od 30 tygodnia ciąży, a ZuzaMED KTG rejestruje dodatkowo skurcze mięśnia macicy. W razie wykrycia nieprawidłowości w otrzymanych danych, urządzenie informuje o tym fakcie matkę sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym. Podejrzane badanie jest także wyróżnione w wśród pomiarów zapisanych w pamięci urządzenia. Dzięki oprogramowaniu ZuzaGraph, które należy do kompletu urządzenia, zapisy z ZuzaMED KTG mogą być wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie komputera, a także zapisane w pliku PDF i przesłane do lekarza prowadzącego ciążę lub na platformę e-medyczną.
Analizy akcji serca płodu ma bardzo dużą dokładność diagnostyczną, dzięki czemu w przypadku wykrytych nieprawidłowości, można szybko wprowadzić odpowiednie leczenie dziecka i matki. Metoda analizy akcji serca płodu jest powszechnie uznana i stosowana w położnictwie od wielu lat, a w przypadku ciąż podwyższonego ryzyka jest obowiązkowa.
Nastał czas, kiedy kobieta może lepiej, i dokładniej obserwować jak czuje się jaj maluszek w trzecim trymestrze ciąży. Mama może na co dzień słuchać co mówi jego serduszko, i w razie potrzeby reagować na prośbę dziecka.