Mama wraca do pracy! W poszukiwaniu niani idealnej.
Zostawiając Malucha pod opieką niani, chcemy mieć pewność, że jest to odpowiedzialna i kompetentna osoba. Jak skutecznie znaleźć świadomą i uczciwą opiekunkę? Które cechy dyskwalifikują kandydatkę? Agnieszka Malczewska–Gortych o sposobach rekrutacji.
M. B.: Powierzamy nasze dziecko obcej osobie. Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka?
A. M.-G.: Możemy wymieniać całą masę cech, ale niektórych cech i tak na rozmowie nie sprawdzimy. Okres próbny pozwala w praktyce wyłapać pewne zachowania. Jednak ważne jest, aby była opiekunka ciepła, otwarta, wrażliwa na potrzeby dziecka i te cechy można zauważyć już na pierwszym spotkaniu. Niepokojącym sygnałem jest brak zainteresowania ze strony kandydatki. Są opiekunki, które potrafią wejść na rozmowę i nie rozejrzeć się nawet za dzieckiem nie zapytać o jego imię, wiek, ulubione zabawy. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem może stanowić pewien wyznacznik. Oczywiście niania powinna by odpowiedzialna. Oddajemy jej pod opiekę nie tylko najważniejszą osobę w naszym życiu, ale także nasze mieszkania, czy dom. Dobrze, jeżeli jest to niania doświadczona i wówczas możemy poprosić byłych pracodawców o rekomendację. W przypadku braku doświadczenia warto dopytać o rodzinę. Często osoby pochodzące z wielodzietnej rodziny, opiekujące się rodzeństwem, mają w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i zakorzenioną pracowitość. Bardzo ważna jest cierpliwość. Wymagają jej nie tylko nieprzewidziane zachowanie Malucha i sposoby radzenia sobie z nimi, ale także pewna rutynowość codziennych, stałych czynności. Warto także sprawdzić, czy nie jest to osoba dominująca, np.: czy nas poprawia, mówi, że lepiej by coś zrobiła, nie słucha nas, wprowadza zasady niezgodnie z naszym systemem wartości i wbrew naszym poglądom. Myślę, że żadna z Mam nie chce sytuacji, kiedy opiekunka nie stosuje się do próśb i wyznaczonych zasad.
M. B.: Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?
A. M.-G.: Pojawiają się opiekunki, tzw. „roszczeniowe”, czyli na wstępie pytają się o wynagrodzenie, czy będą mogły u nas jeść, czy się nie przepracują. Często są zirytowane, gdy pojawia się jakieś trudniejsze pytanie. Bywają takie nianie, którą mówią, że nie potrzebują żadnego okresu próbnego, bo wychowały mnóstwo dzieci. Ja zawsze wtedy odpowiadam: „Może pani nie potrzebuje, ale moje dziecko potrzebuje”. To też daje nam pewien sygnał, że opiekunka nie ma perspektywy patrzenia na potrzeby dziecka, patrzy na siebie. Niania powinna być ukierunkowana na dziecko, więc takie egoistyczne i narcystyczne osoby nie będą dobrymi opiekunkami. Opieka nad dzieckiem, szczególnie małym dzieckiem, wiążę się z tym, że czasem niania musi trochę zapomnieć o swoich potrzebach – np. wypić herbatę później, niż ma się na to ochotę, bo najpierw trzeba ukoić płaczące dziecko.
M. B.: Mogłaby Pani podać przykłady sytuacji, które wskazują na roszczeniową i dominującą opiekunkę?
A. M.-G.: Miałam na rozmowie kandydatkę, która na wstępie zastrzegła: „Mam nadzieję, że to nie jest praca w bardzo wczesnych godzinach, bo ja się lubię wyspać.” Na wiadomość, że o 7 rano trzeba się pojawić w pracy, bardzo się skrzywiła. To są bardzo wyraźne sygnały, werbalne i niewerbalne. Pojawiają się także komunikaty ze strony opiekunek: „Czy to dziecko trzeba dużo nosić, bo mnie ręce bolą”, „Czy to dziecko dużo płacze, bo ostatnio miałam takiego histeryka.” Spotkałam się też sytuacją, kiedy opiekunka pierwszego dnia w pracy, weszła bez pytania do kuchni, otworzyła lodówkę i zrobiła sobie śniadanie, nie przywitawszy się nawet z dzieckiem. Z kolei opiekunki dominujące, często poprawiają mamę, nie słuchają jej i wychowują Malucha po swojemu. W takiej sytuacji mama nie ma zaufania do niani, która nie stosuje się do jej poleceń i wprowadza własne, niezgodne z poglądami rodziców, metody wychowawcze. Ważny jest nie tylko kontakt opiekunki z Maluchem, ale także relacje z mamą, aby zasady panujące w domu były zgodne i konsekwentnie stosowane.
M. B.: Jak można sprawdzić rekomendację opiekunki?
A. M.-G.: Namawiam, aby z osobą polecającą daną opiekunkę, spotkać się osobiście. Niestety, często zdarzają się przypadki, kiedy dana kandydatka ma rekomendacje, ale podaje numer telefonu do swojej koleżanki lub sąsiadki, czyli okłamuje nas. Dzwoniąc do wskazanej osoby słyszymy to, co chcielibyśmy usłyszeć. W bezpośrednim kontakcie możemy sprawdzić, kim jest ta osoba, dopytać o szczegóły i sprawdzić wiarygodność rekomendacji. Każda mama, która miała opiekunkę, ma o czym opowiadać: „Jak spędzali czas? Jak sobie radziła w chorobie?” Osoba podstawiona, nie będzie potrafiła odpowiedzieć na nasze pytania. Żadna mama nie odpowie: „Nie pamiętam”. Chyba, że jest to mama, która nie wiedziała, nie interesowała się, co dziecko robiło cały dzień. Jednak taka rekomendacja również jest bezwartościowa i nierzetelna.
M. B.: Czy wiek opiekunki jest ważny?
A. M.-G.: Zawsze powtarzam, że nie wiek jest ważny, ale człowiek. Tak samo mogę znaleźć niekompetentne osoby wśród starszych pań jak i studentek, i odwrotnie. Namawiam mamy, aby nie odrzucały od razu takich osób, a decydowały dopiero na rozmowie. W przypadku młodych osób, które nie miały jeszcze okazji zdobyć doświadczenia, warto przygotować pytania hipotetyczne. Będziemy wówczas w stanie sprawdzić, czy odpowiedzi będą pokrywały się z naszym wyobrażeniem odnośnie metod wychowawczych i wizją opieki nad dzieckiem.
M. B.: Palenie papierosów powinno dyskredytować kandydatkę?
A. M.-G.: Polecam, aby nie zatrudniać osób palących, nawet, jeśli deklarują, że przy dziecku nie palą. Nie jesteśmy pewni, czy nie palą.
M. B.: Często pojawiają się informacje o nietrzeźwych opiekunkach, które stwarzają ogromne zagrożenie dla Malucha. Jak to sprawdzić?
A. M.-G.: Kategorią dyskwalifikującą kandydatkę, z pewnością jest nadużywanie alkoholu. Wiemy jednak, że takie osoby się dobrze kamuflują, potrafią manipulować i oczywiście wszystkiego nie sprawdzimy. Dlatego, warto pytać wprost i opiekunka nie ma prawa się obrażać. My szukamy odpowiedzialnej osoby dla naszego dziecka i jeżeli kandydatka poczuje się urażona, to tak naprawdę jest jej problem. Z doświadczenia wiem, że pewne niewygodne i krępujące pytania, spotykają się ze zrozumieniem u opiekunek, które rozumieją obawy, niepewność a nawet strach matki, zostawiającej Malucha pod opieką obcej osoby. Nie dziwi ich naturalna troska matki o dobro dziecka. Natomiast, jeżeli u kandydatki występuje nadwrażliwa reakcja na trudne pytania, to jest to sygnał bardzo jasny. Oczywiście, alkoholik potrafi stanowczo i bardzo wiarygodnie zaprzeczyć. W związku z tym, warto poprosić o CV. Jeżeli widzimy jakieś wcześniejsze zatrudnienia i dostrzegamy pewne nagłe przerywanie poprzednich zajęć, to warto się zapytać o ich przyczyny i przeanalizować te powody. Niepokojącym sygnałem na okresie próbnym są nagłe i nieustalane wcześniej, jednodniowe nieobecności. Zwróćmy uwagę, czy jest skupiona, czy nie trzęsą jej się ręce w czasie pewnych czynności. Wskazane jest, aby porozmawiać z poprzednim pracodawcą i zapytać o pewne niepokojące sytuacje.
M. B.: Czasem zdarza się tak, że mama bardzo dużo pracuje i jednak większość czasu Maluch spędza pod opieką niani. Jak duża istnieje obawa, że dziecko w pewnym momencie będzie bardziej emocjonalnie związane z opiekunką niż z mamą? Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?
A. M.-G.: Trzeba dziecko kochać. To jest prosta odpowiedź, chociaż nie dla każdego oczywista. Pierwotna, najważniejsza więź i tak jest z matką. Mama urodziła dziecko i Maluch automatycznie kocha matkę – tak jesteśmy stworzeni. Kocha miłością symbiotyczną, bo jej potrzebuje i nie może bez niej żyć. Jeżeli mama utrzymuje więź, pielęgnuje ją i jest blisko dziecka, zaspokaja jego potrzeby, to według mnie nie ma możliwości, aby dziecko przestało mamę kochać czy potrzebować. Z drugiej strony, trzeba też zwrócić uwagę, jaka jest opiekunka. Opiekunka powinna być ciepła, wrażliwa na dziecko, otwarta na jego potrzeby, ale musi zachować pewną granicę. Słyszałam o opiekunce, która się chwaliła, że Maluch mówi do niej „mamo”. Oczywiście u dziecka może się pojawić taka myśl, zwłaszcza, gdy mama bardzo dużo pracuje, ale rolą opiekunki jest wtedy bardzo jasne pokazanie granicy: „Nie, ty masz tylko jedną mamę. Ja jestem Twoją ciocią, nianią, panią Agatką. Ja się Tobą opiekuję, kiedy mamusia jest w pracy. Bardzo Cię lubię, dobrze się bawimy, ale nie będę nigdy Twoją mamą.” Warto zatem wybrać taką osobę, która nie będzie się starała zastępować matki.
M. B.: A jak powinna reagować mama?
A. M.-G.: Bardzo ważne jest to, co mama robi wracając do domu pracy. Pokazanie, że istnieje w życiu dziecka. Są mamy, rzeczywiście bardzo zmęczone po powrocie do pracy. Łączenie pracy z macierzyństwem nie jest łatwe. Często jesteśmy wyczerpane, niedospane, kiedy dziecko się w nocy budzi. Jednak bardzo ważne abyśmy pokazały, że istniejemy w życiu dziecka. Pozwólmy po powrocie z pracy „nasycić” sobą dziecko. To jest rzecz, o której mamy często zapominają i narzekają: „Dziecko się tak do mnie przykleja, nie mogę nic zrobić.” To dobrze – przykleja się, bo za nami tęskniło, cieszmy się, że ma nadal tę więź. Dajmy się przykleić! Gdy jesteśmy zmęczone, połóżmy się na łóżku, poturlajmy się wspólnie, połaskoczmy Malucha, złapmy z nim ten kontakt cielesny, którego dziecko bardzo potrzebuje. W przypadku, gdy mama często wyjeżdża i ciągle jej nie ma, a opiekunka zastępuje matkę – tak naprawdę robi wszystko przy Maluchu, to mama powinna się jednak zastanowić nad trybem pracy i możliwością modyfikacji. W tej sytuacji, to może być zagrażające, bo więź nie jest nasycana. Jeżeli nie ma kogoś w moim życiu, to jak mam tworzyć tę wieź? Kiedy opiekunka poświęca dziecku więcej czasu niż mama i wie o Maluchu więcej niż ona, to nic dziwnego, że taka równowaga zostaje naruszona.
M. B.: Serdecznie dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi. Pamiętajmy, że przed naszym powrotem do pracy, musimy poddać dziecko stopniowej adaptacji. Na temat oswajania Malucha z nową sytuacją, porozmawiamy z Panią Agnieszką następnym razem.
Agnieszka Malczewska-Gortych – psycholog, doradca zawodowy HR i oczywiście Świadoma Mama! Specjalizuje się w rekrutacji opiekunek. Jako mama dwójki dzieci, Paulinki i Dominika, doskonale zna problemy i wątpliwości młodych mam. Bierze aktyny udział w warsztatach Świadomej Mamy, także w roli naszego specjalisty.