Czujesz przypływ energii, twoje samopoczucie znacznie się polepszyło. To znak że twój organizm przyzwyczaił się już do „małego lokatora”, czas więc rozpocząć III trymestr!
Brzuszek rośnie
Wiele z nas niepokoi się ciągle rozmiarem swojego brzucha, absurdalnie jest on dla wielu kobiet albo za duży, albo za mały. Macica w przeciągu drugiego trymestru będzie rozrastać się dwukrotnie, na początku ma ona rozmiar pomarańczy i ciągle umiejscowiona jest w dole brzucha. W miarę upływu czasu zacznie rosnąć i przesuwać się ku górze. Jednak typowy brzuszek ciążowy pojawia się dopiero pod koniec 20 tygodnia. Wraz z nim drobne bezbolesne skurcze szykujące organizm do porodu ( tzw. skurcze Braxtona-Hicksa ). W twoim ciele krąży teraz dużo więcej krwi niż przed porodem, dodatkowo rosnąca macica uciska duże naczynia krwionośne co powoduje drobne problemy z krążeniem i ciśnieniem. Najbardziej dokuczliwe stają się w tym czasie obrzęki nóg i stopniowe puchnięcie kostek. Powiększenie bywa chwilowe, związane z gromadzeniem wody w organizmie. Jeśli obrzęki są niewielkie, dotyczą tylko nóg i ustępują po nocy, nie ma się czym przejmować. Gdy jednak opuchlizna jest spora, a tobie podnosi się ciśnienie krwi, być może jesteś zagrożona zatruciem ciążowym. Ten problem zdrowotny występuje najczęściej po 20. tygodniu. Podwyższone ciśnienie w ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i leczenia.
Mały wiercipięta.
Twój malec zaczyna już dokazywać. Chociaż już od pierwszych tygodni wymachuje rączkami, marszczy czoło i wydyma policzki, pierwsze ruchy wyraźnie będziesz mogła odczuć dopiero pomiędzy 17 a 20 tygodniem. Wtedy też bicie serduszka twojego dziecka będzie można usłyszeć nawet przez słuchawki lekarskie.
Chociaż może się wydać to nieprawdopodobne, możesz już porozumiewać się ze swoim dzieckiem. Maluch nie lubi nagłych zmian światła ani głośnych dźwięków. Odczuwa nagłe zmiany temperatury, a nawet udziela mu się twój nastrój. Wszystkie swoje preferencje ujawnia za pomocą ruchów, dlatego też musisz być bardzo czuła na te komunikaty. Bobas nie lubi donośnych obcych głosów, czuje kiedy masz na sobie za ciasne ubranie lub kiedy bierzesz za zimny prysznic. Lubi natomiast twój głos, czuje głaskanie, uspokaja go delikatna muzyka.
Badania
Początek II trymestru to ostatni dzwonek na rozmowę z lekarzem o badaniach prenatalnych. Pamiętaj, że wykonuje się je przede wszystkim dla dobra dziecka i po to, byś mogła spać spokojnie. Rozmawiać warto nawet wtedy, gdy nie należysz do grupy zagrożonej chorobami genetycznymi płodu. Następnym badaniem, o którym powinnaś pamiętać jest tzw. test doustnego obciążenia glukozą (50 g). Pomiar stężenia cukru (60 minut po jego podaniu) pozwoli ocenić, czy nie jesteś zagrożona cukrzycą ciężarnych. Jeśli jesteś zagrożona konfliktem serologicznym, czeka cię także kontrola przeciwciał anty-D.