Nieprawidłowy sposób odżywiania, stres, zakażenia, ciąża mnoga, używki, czy zajście w ciążę w zbyt wczesnym lub późnym wieku, to tylko niektóre z czynników, które mogą spowodować poród przed terminem. Czym jednak jest taki poród i co się z nim wiąże?
Poród przedwczesny
Przedwczesnym porodem nazywamy poród między 22, a 37 tygodniem ciąży. Dzieci urodzone w tym czasie charakteryzuje obniżona masą ciała i nieprzygotowanie
do samodzielnego życia poza łonem matki. Noworodki, które przyszły na świat około 10 tygodni przed planowanym terminem porodu, zagrożone są wadami wzroku i słuchu oraz zaburzeniami intelektualnymi. Średnia przedwczesnych porodów w Polsce to około 7% i jest zbliżona do średniej takich porodów w Europie.
Rozpoznanie przedwczesnego porodu
Rozpoznanie ryzyka porodu przedwczesnego nie jest łatwe. Taki poród sygnalizują zbyt częste skurcze, bóle podbrzusza i skracanie szyjki macicy, które mogą się nasilać również w trakcie prawidłowej ciąży. Warto więc obserwować swój organizm, a w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem ginekologiem.
Zapobieganie porodowi przed terminem
Wiedza na temat zapobiegania takiemu porodowi jest niestety wciąż za mała. Najczęstszymi sposobami jest szef okrężny zakładany w celu wzmocnienia macicy, położenie ciężarnej
w łóżku, czy zwiększenie stężenia progesteronu (hormonu płciowego). Ważne jest,
by selekcjonować kobiety, które mogą być zagrożone przedwczesnym porodem i eliminować czynniki jemu sprzyjające.
Codzienne dbanie o siebie, wyeliminowanie używek, zmniejszenie stresów, zadbanie
o prawidłową wagę ciała przed ciążą i zdrowe odżywianie w jej trakcje może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Zdrowy tryb życia w połączeniu z regularnymi wizytami ginekologicznymi zapewni mamie poczucie, że zrobiła wszystko, by jej dziecko urodziło się zdrowe.
Kiedy dziecko zbyt wcześnie przychodzi na świat
Niestety zdarza się, że mimo starań przyszłej mamy i lekarzy dziecko rodzi się przed terminem. Wiek rodziców, ciąża mnoga, zakażenia dróg rodnych, wady macicy i inne przypadki, na które ciężarna nie ma wpływu, a medycyna jest bezradna powodują, że maluszek przychodzi zbyt wcześnie na świat. Opieka nad kobietą z ciążą zagrożoną przedwczesnym porodem powinna być dostosowana do jej potrzeb. Dobrą praktyką jest kierowanie kobiet do specjalistycznych szpitali, gdzie obecnie ratuje się coraz więcej wcześniaków.
Autor: Alicja Martenka