Duszność u dziecka
Duszność to jeden z objawów subiektywnych. Dlatego jeśli pacjent mówi, że jest mu duszno to znaczy, że tak jest. Powody duszności mogą być bardzo różne. Niezależnie od przyczyny zawsze jest to objaw niepokojący.
Problem jest jeszcze większy w przypadku noworodków (lub ogólniej mówiąc dzieci przed okresem, kiedy są nam w stanie zakomunikować problem z oddychaniem). Po pierwsze, to w kwestii rodzica leży rozpoznanie takiego stanu – przecież 3 miesięczny bobas nie poinformuje nas, że ma trudności z oddychaniem. Problemy z oddychaniem prowadzące do niedotlenienia to najczęstszy powód zatrzymania krążenia u dzieci. Należy pamiętać, że w momencie wystąpienia duszności dziecko uruchamia mechanizmy kompensacyjne – te jednak wymagają dużo energii. W momencie wyczerpania dochodzi do załamania stanu zdrowia i rokowanie znacznie się pogarsza. Z powyższych faktów wynika, że wczesne rozpoznanie problemów z oddychaniem dziecka jest szczególnie istotne dla jego bezpieczeństwa!
W jednym z wpisów poruszyliśmy problem zakrztuszenia. Jest to najgwałtowniejszy z powodów duszności u dziecka. Pamiętajmy jednak, że duszność może także wystąpić w przebiegu infekcji (zatkany nosek, duża ilość wydzieliny, zapalenie płuc, wysoka gorączka), reakcji alergicznej czy nawet uszkodzenia płuca. A więc pamiętaj: jeśli zaobserwujesz u dziecka objawy duszności, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Przeczytaj także: Nebulizator – Przywróć swobodny oddech Twojemu dziecku
Duszność u dziecka
Objawy duszności u dziecka:
- Zbyt szybki oddech – powyżej 60 oddechów/minutę dla noworodka
- Wysiłek oddechowy
- Zaciąganie skóry pomiędzy żebrami. LINK DO FILMU: https://youtu.be/ZGyOG2g_fLU
- Poruszanie skrzydełkami nosa. LINK DO FILMU: https://youtu.be/u2O41lNqOYs
- Przyjmowanie pozycji z wysuniętą do przodu głową (jakby chciało powąchać kwiat)
- Nieprawidłowe dźwięki takie jak: świsty, rzężenia, stękanie, szczekający kaszel.
- Mała objętość wdychanego powietrza (klatka piersiowa nie porusza się w czasie wdechu).
Pamiętaj, że jeśli u dziecka wystąpią objawy duszności, to oznacza to, że dziecko uruchomiło mechanizmy kompensacyjne – stara się utrzymać w ten sposób natlenowanie na właściwym poziomie. Wynika z tego, ze jeśli okażą się one niewystarczające lub dziecko się zmęczy, może dojść do niedotlenienia (objawem będzie zasinienie skóry). W konsekwencji możemy mieć do czynienia z zaburzeniami świadomości, a nawet zatrzymaniem krążenia.