W obecnej sytuacji, w której rodzice i dzieci są zmuszeni zostać w domu dla własnego i innych bezpieczeństwa, często pojawiają się pytania: „co robić z dzieckiem w domu?”, „jak zorganizować dziecku czas, aby się nie nudziło?”, „co zrobić, gdy skończą się nam pomysły na zabawy?”, „jak cennie wykorzystać czas w domu, aby był to okres atrakcyjny dla nas i dla dziecka?”. Wiele rodziców zastanawia się nad powyższymi kwestiami. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy sytuacja związana z epidemią w Polsce potrwa tylko dwa tygodnie czy może się przedłużyć. Dlatego warto odpowiednio zorganizować sobie i dziecku czas. Najważniejsze są dobre chęci, odrobina zaangażowania i przede wszystkim – dobry humor 🙂
Chciałabym przytoczyć kilka interesujących pomysłów, które wykorzystujemy w naszej placówce, ale także kilka patentów ze źródeł internetowych. Klub dla najmłodszych MOMI istnieje w Krakowie od 2009 roku i przeznaczony jest dla dzieci od 1-3 roku życia. Jesteśmy placówką kameralną i dbamy o to, aby dzieci czuły się w naszym towarzystwie jak w domu, otaczając ich pełną opieką i zapewniając im poczucie bezpieczeństwa,
Wyróżnia nas przede wszystkim doświadczenie, profesjonalna kadra, odpowiednie podejście do dzieci, a także liczne zajęcia kładące nacisk na rozwój maluszków. W naszej placówce podchodzimy do każdego dziecka z empatią i zrozumieniem. Staramy się, aby dzieci były przygotowane do pójścia do przedszkola: uczymy ich samodzielnego siedzenia przy stoliczku podczas jedzenia, samoobsługi, nocniczkowania tak, aby ułatwić im w przyszłości proces adaptacji na dalszym etapie edukacji, jakim jest przedszkole. Staramy się uczyć dzieci empatii w stosunku do swoich kolegów i koleżanek. Obserwacja naszych podopiecznych pomaga nam w rozwijaniu ich potencjału i indywidualnym podejściu.
Zajęcia, które prowadzimy w naszym klubie to m.in.: zabawy adaptacyjne, których celem jest większe zintegrowanie grupy. Uczymy zdrowych nawyków takich jak np. mycie rączek przed każdym posiłkiem (poniżej prezentuję piosenkę, która u nas cieszy się dużym zainteresowaniem i sprawia wiele radości dzieciom, jednocześnie ucząc je prawidłowej higieny).
Rodzice mogą z dziećmi śpiewać piosenkę i utrwalać ją, dzięki czynnościom związanym z myciem rączek:
Inne zabawy rozwijające to: zajęcia z muzykoterapii i rytmiki – dzieci bardzo lubią muzykę, śpiew, taniec i różne ruchy towarzyszące takie jak: tuptanie nóżkami, klaskanie, naśladowanie różnych dźwięków. Dzięki muzyce dzieci rozwijają percepcję, a dzięki ruchom są w stanie indywidualnie wyrazić własne emocje towarzyszące dźwiękom. Prowadzimy także zajęcia relaksacyjne, dzięki którym dzieci mogą się odprężyć. Ćwiczenia stymulują zmysły dziecka. Ciekawym pomysłem mogą być piosenki uczące dzieci pomagania np. podczas sprzątania, oto jedna z nich: https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w, piosenki związane z uczeniem dzieci samoobsługi np. z siusianiem na nocnik lub piosenki naśladowcze, dzieci bardzo lubią piosenki o zwierzątkach np. „Noga goni nogę, biegają koniki …”, „Idziemy do ZOO…”.
Innym pomysłem na spędzenie czasu w domu są zajęcia plastyczne, które mogą być bardzo różnorodne. Dzieci mogą malować za pomocą farbek, mogą wyklejać, poznawać różne formy (np. prace wykonywane przy pomocy makaronu, masy itd.). Dzięki zajęciom plastycznym dzieci uczą się prawidłowego trzymania np. kredek. Zabawy manualne już od najmłodszych lat są niezwykle istotne w rozwijaniu małej motoryki. Może to być: malowanie, wyklejanie, nawlekanie.
Kolejnym typem zajęć są zajęcia zdrowotne, które pozwalają dziecku zadbać o odpowiedni ruch. Są to np. zajęcia gimnastyczne, nauka nocnikowania i inne zajęcia mające na celu zwrócenie uwagi na odpowiednie nawyki u dzieci.
W naszej placówce prowadzimy zabawy z chustą animacyjną/chustą Klanza – jest to duża atrakcja dla dzieci. Kolorowa chusta jest bardzo pomocna i przydatna w wielu zabawach z dziećmi. Zabawy z chustą ćwiczą u dzieci precyzję w wykonywaniu ruchów, dzięki niej dzieci uczą się rozpoznawania kolorów, zabawy rozwijają wyobraźnie i dają ogromną radość maluszkom. Dzięki zabawie z chustą dzieci mogą ćwiczyć swoje cechy charakteru: pewność siebie, wiarę we własne siły, sprawiają, że dziecko ma możliwość bycia częścią grupy. Gry z chustą uczą także zasad i przestrzegania ich.
Bardzo ważne jest także codzienne czytanie bajek dzieciom, które wpływa na ich rozwój wyobraźni. Czytanie książeczek pozwala dzieciom wcielić się w role swoich ulubionych postaci, a także uporać się z wieloma problemami.
Rodzine mogą prowadzić z dziećmi różne zabawy manipulacyjno- konstrukcyjne polegające na szeregowaniu, układaniu budowli z kloców, dopasowywaniu elementów do układanki (puzzle dla dzieci). Takie ćwiczenia pomagają w rozwijaniu zręczności u dzieci, ale także w usprawnieniu pracy małych rączek. Ćwiczą też skupienie, cierpliwość.
Z dziećmi można pobawić się także w teatrzyk, rodzice mogą wykorzystać do tego celu ulubione pluszaki dziecka i wspólnie wymyślić jakąś historię.
W naszym klubie dbamy też o to, aby dzieci uczyły się zapamiętywania. Idealne są do tego tzw. wierszyki paluszkowe, czyli z wykorzystaniem paluszków możemy opowiadać dziecku jakiś wierszyk, który jest w stanie zapamiętać. Oto kilka przykładów z naszej placówki:
Gruszka
To jest kciuk najgrubszy paluszek,
to wskazujący co narwie nam gruszek,
ten trzeci je podniesie,
a czwarty do domu zaniesie,
a tu mamy malusza co wrzuca gruszki do brzuszka.
Sroczka
Tu sroczka kaszkę ważyła,
tu dzieci swoje karmiła,
pierwszemu dała na łyżeczkę,
drugiemu dała na miseczkę,
trzeciemu dala do garnuszka,
czwartem do dzbanuszka,
a piątemu nic nie dała i fruuuu poleciała.
Miś
Proszę Państwa oto Miś,
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
chętnie Państwu łapę poda,
nie chce podać, a to szkoda.
Grota i miś
To jest grota (pokazujemy pięść)
W środku miś ( chowamy kciuka w pięść)
Proszę misiu na dwór wyjdź ( zastukaj w pięść)
Oooo wyszedł miś! ( wysuwamy kciuka)
O Pani
Idzie Pani – tup tup tup
Stuka w drzwi- puk puk puk
Skacze dziecko – hop hop hop
Mała żabka robi skok.
Wieje wietrzyk – szu szu szu
Sowa huczy – hu hu hu
Deszczyk pada – kap kap kap
A ja robię chlap chlap chlap.
O myszkach
Tam na stryszku(robimy z rąk daszek) małych myszek(zaciskamy piąstki i poruszamy nimi) chrobotanie ciągle słyszę. (drapiemy palcami o stół).
Wciąż biegają, dokazują (biegamy palcami), podkradają (zagarniamy dłonie do siebie), łasuchują (udajemy, że jemy). Lecz je złapać trudna sztuka (grozimy paluszkiem), bo do norki dają nurka (chowamy ręce za siebie).
Istnieją także wierszyki – zgadywanki, które mogą być wspaniałą zabawą polegającą na rozwiązywaniu łamigłówek. Oto kilka przykładów:
- Kochany przez wszystkich miś.
Jego przyjaciel to Krzyś – KUBUŚ PUCHATEK
- bajce Czerwonego pożarł nam Kapturka – WILK
- Maleńki człowieczek z wielu baśni i bajeczek – KRANSOLUDEK
- z młodszymi dziećmi można spróbować naśladować odgłosy zwierzątek np. dzieci pytają dziecko „jak robi piesek, jak robi kotek, jak robi krowa, jak robi świnka?
Inne pomysły to np. ćwiczenia oddechowe, które są bardzo ważne. Wiele takich zabaw jest dostępnych np. na YouTube: https://www.youtube.com/watch? v=oen203WFRV8&fbclid=IwAR1UXsP8OiMOeqPW9BMZVh_MDiHBxAM2gExANVmMy8i4d 5O6jL8BmIDYSdY&app=desktop
Powyższe ćwiczenie jest bardzo proste do wykonania: tor jest stworzony z plasteliny, a zadaniem dziecka jest doprowdzenie piłeczki do wnętrza labiryntu za pomocą dmuchania w słomkę.
Interesujące pomysły są także dostępne z wykorzystaniem tzw. kart pracy o specjalnej tematyce np. „Obserwujemy pogodę”, w których znajduje się wiele ćwiczeń, jakie może wykonywać dziecko: https://drive.google.com/file/d/196OWfrj7Sy6FefHv-_pla83_bAlVk4GE/view? fbclid=IwAR07x7RYVUM8qcM1z50YxKvDDYylKq9IoqivEGiehpE-d5DSO82zx0TPPpM
Ze starszymi dziećmi można pobawić się w interesującą grę, dostępną pod poniższym linkiem: https://cojanato.pl/wp-content/uploads/2020/03/Gra.pdf?fbclid=IwAR1Q6XalCSlw5iw0Pqkr2b7-wFdEo2UT5Kml_C41CBrDPGbqRiLslR0FJj0
Gra jest prosta, a jednocześnie bardzo kreatywna.
W internecie możemy znaleźć wiele pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu, nie zapominajmy jednak o odpowiednim wypoczynku i relaksie zarówno dla siebie jak i dla dziecka 🙂
Autorka artykułu:
Katarzyna Kotas,MOMI Klub Malucha, Prywatny Żłobek Kraków