Zadanie gondoli
Gondolka jest odpowiednia dla malucha już od pierwszych dni po wyjściu ze szpitala. Zapewnia dziecku płaską i równą pozycję, która jest najbardziej odpowiednia i zalecana dzieciom w pierwszych miesiącach życia, kiedy rozwija się ich kręgosłup. Dodatkowo gondole gwarantują maluszkowi komfort i swobodę ruchów. Niektóre gondole mają duże rozmiary wewnętrzne, inne są nieco mniejsze. Wewnętrzny rozmiar ma niewątpliwie znaczenie przy wielkości dziecka, im maluch jest większy, tym więcej miejsca mu potrzeba. Pamiętajmy, że zimą cieplej ubieramy dziecko, nakładamy na niego śpiworki, kocyki, kołderki, by ochronić je przed chłodem. Duża gondola zapewnia maksimum wygody, także w te chłodniejsze pory roku. Nieco starsze niemowlęta, które już potrafią trzymać w rączkach zabawki, często je upuszczają. Będąc w gondoli, mają możliwość eksplorowania wózka własnymi badawczymi rączkami, a znalezienie zabawki to ogromny sukces. Gondola do wózka jest używana średnio około sześć miesięcy, ponieważ w tym wieku stopniowo zaczyna się korzystać ze spacerówki. Pamiętajmy jednak, że są to ogólne standardy, a każde dziecko rozwija się swoim tempem, zatem gondola może być używana jeszcze dłużej.
Zadanie fotelika samochodowego
Pierwszym, głównym i podstawowym zadaniem fotelika samochodowego jest bezpieczny transport dziecka samochodem. Niektóre foteliki są także dopuszczone do używania w samolotach, by rodzice mogli podróżować z dzieckiem po świecie. Niektóre z modeli mają opcję rozłożenia na płasko (jednak nigdy w czasie jazdy!). Funkcja ta jest bardzo przydatna, kiedy rodzice chcą umożliwić maluszkowi chwilową zmianę pozycji i odpoczynek od pozycji półleżącej w foteliku. Pamiętajmy, że malec w foteliku jest dość mocno opatulony i ma niewiele miejsca. Wszystko po to, by w chwili ewentualnego zderzenia osłony boczne i skorupa amortyzowały siły wynikające z kolizji. We wszystkich fotelikach znajdują się także pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest trzymanie dziecka stabilnie w chwili wypadku i zapobieżenie wylotowi dziecka z fotelika. Producenci fotelików samochodowych i fizjoterapeuci zalecają, by dziecko jednorazowo przebywało w foteliku maksymalnie dwie godziny. Najlepiej jednak ten czas ograniczyć do minimum.
Fotelik zamiast gondoli
Niemal do każdego stelaża wózka po dokupieniu dodatkowych adapterów można wpiąć fotelik samochodowy. Jest to bardzo przydatna funkcja, kiedy na szybko trzeba wyjść z dzieckiem z samochodu, a maluszek akurat śpi. By go nie budzić, rodzice wpinają fotelik do stelaża wózka, idą szybko załatwić swoje sprawy, wracają do samochodu i ponownie wpinają fotelik, a niemowlę dalej drzemie. Nie ma w tym nic niebezpiecznego, jeśli nie trwa to długo i nie jest nadmiernie wykorzystywane. Apelujemy jednak do rodziców, by z tej możliwości korzystali wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Foteliki samochodowe zostały stworzone do konkretnych zadań, tak samo jak gondole. Traktujmy je więc zgodnie z ich przeznaczeniem.
Autor: Sklep BoboWózki