Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła , nawrotowa choroba, powodująca suchość i charakterystyczne zmiany skórne. Zaostrzone AZS jest bardzo uciążliwe i nieleczone powoduje nie tylko wyprysk, ale także opuchliznę, a nawet bezsenność.
Przyczyny choroby
Jednoznacznie nie została określona przyczyna występowania Atopowego Zapalenia Skóry. Choroba może wystąpić z wielu powodów. Duży wpływ mają czynniki genetyczne, ryzyko rozwoju choroby w przypadku chorujących obojga rodziców wynosi nawet do 70% (w przypadku jednego o połowę mniej). Kolejnym powodem są czynniki związane z alergią, zarówno tą wywołaną pyłkami, kurzem, sierścią zwierząt, jak i pokarmową. Często również AZS występuję pod wpływem kontaktu z detergentami, czy drażniącymi materiałami. Dodatkowo nasila się pod wpływem traumatycznych wydarzeń i stresu.
Przebieg Atopowego Zapalenia Skóry
AZS często ujawnia się już wieku niemowlęcym lub dziecięcym, dlatego wyróżniamy trzy charakterystyczne fazy dla tej choroby zależne od zmian skórnych i wieku. Faza niemowlęca zaczyna się zazwyczaj po 3 miesiącu życia i trwa do drugiego roku. Charakterystycznym objawem są różowe plamki w okolicach twarzy i głowy. Może również pojawić się wyprysk. Pocieszający jest fakt, że u połowy Malutkich pacjentów atopia ustępuję do 3 roku życia. W fazie dziecięcej dodatkowo pojawiają się zmiany w okolicach nadgarstków, kolan i łokci. Pojawia się również świąd. Faza ta trwa do 10. roku życia, a po niej pojawia się ostatnia, faza 3. Zmiany skórne w tej fazie są symetryczne i występują również na szyi i klatce piersiowej.
Objawy
Charakterystyczne objawy Atopowego Zapalenia Skóry, to zmiany skórne w typowych miejscach (wymienionych wcześniej) suchość i świąd skóry, przebarwienia w okolicach oczu. W trzeciej fazie, w bardziej zaawansowanym stadium pojawić się mogą pęcherzyki, wysięk, opuchlizna i uciążliwy świąd prowadzący do bezsenności.
Leczenie
Po zauważeniu powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty. Leczenie jest złożone, polega nie tylko na łagodzeniu objawów, ale ciągłym dbaniu o skórę. Konieczne jest używanie środków natłuszczających, przeznaczonych do Atopowego Zapalenia Skóry, które są bezzapachowe i nie zawierają parabenów (substancji konserwujących). Dodawanie oliwki do kąpieli i używanie żeli do mycia bez mydła znacznie złagodzi zmiany skórne. Warto również zadbać o bawełnianą bieliznę, ubrania niezawierające wełny i odpowiednie środki piorące. Lekarz zaleci również przeciwzapalne środki farmakologiczne (maści i kremy). Najczęściej są to kortykosteroidy, które niestety mają skutki uboczne. Występujące w Polsce preparaty bez sterydów to Elidel i Protopic, które są bardzo drogie.
Warto wiedzieć
Z zaostrzonym stadium choroby można się ubiegać o orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczenie takie uprawnia do zasiłku pielęgnacyjnego, a na studiach również do stypendium dla niepełnosprawnych.