Antykoncepcja znana i stosowana była już w starożytności. Rozwój cywilizacji pozwolił na odkrycie i wdrożenie do powszechnego stosowania nowych metod antykoncepcji, w tym tych najbardziej zaawansowanych opartych na hormonalnych środkach antykoncepcyjnych.
Wśród metod antykoncepcyjnych można wyróżnić takie które mają dawać efekt krótko i długoterminowy. Do tych pierwszych należą m. in. tabletki, krążki, plastry antykoncepcyjne, a do drugich: wkładki wewnątrzmaciczne oraz implanty
To, o co najczęściej pytają pacjentki, wiąże się z odpowiednim doborem metody antykoncepcji. Pytania pacjentek kierunkowane są ściśle na ich potrzeby.
Najczęściej podnoszone są kwestie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania danej metody antykoncepcji. Uważam, iż poświęcenie odpowiednio dużego czasu na przeprowadzenie wywiadu medycznego i badania ginekologicznego pozwala zaproponować pacjentce metodę, która będzie dla niej najbardziej optymalna przy zachowaniu dobrego profilu bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na to, że leki antykoncepcyjne mogą spowodować wystąpienie działań niepożądanych, ale odpowiednio szczegółowe zakwalifikowanie pacjentki znacząco redukuje częstość ich wystąpienia.
Kolejnym z częstszych pytań są obawy pacjentek odnośnie wpływu antykoncepcji na płodność. Kluczowy jest wywiad medyczny i badanie lekarskie, dzięki którym można rozpoznać kłopoty związane z płodnością na etapie przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji, które w późniejszym czasie (czasie starań o ciążę) mylnie brane są za efekty po odstawieniu tabletek, a w rzeczywistości występowały już znacznie wcześniej.
Pacjentki dopytują również o stosowanie metod innych, niż te “najpopularniejsze”. Najczęściej poruszane kwestie dotyczą antykoncepcji długoterminowej, szczególnie wkładek wewnątrzmacicznych. Rozwój tej metody pozwolił na zaproponowanie takiej właśnie antykoncepcji praktycznie każdej pacjentce Przeciwwskazania bezwzględne obejmują (poza ciążą i nadwrażliwością na składniki leku) niektóre nowotwory/stany przednowotworowe, stany zapalne/ krwawienia z narządu rodnego, ostrą chorobę wątroby oraz zmiany anatomiczne macicy. W tym aspekcie należy jednak poświęcić odpowiednio dużo czasu na omówienie i zaprezentowanie, najlepiej na modelach, procesu zakładania wkładki i tego co się z tym wiąże.
Świadomość pacjentek odnośnie dostępności różnych metod antykoncepcji stale się zwiększa, zatem rolą lekarza jest przeprowadzenie partnerskiej rozmowy z pacjentką, która pozwala na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i pytań, a co za tym idzie, uzyskanie zadowolenia pacjentki z zastosowanej antykoncepcji.*
Lek. med. Łukasz Pakuła – specjalista ginekologii i położnictwa
Gdańsk
Materiał sponsorowany przez firmę Bayer
PP-KYL-PL-0322-1
*Wszystkie produkty do hormonalnej antykoncepcji są lekami dostępnymi jedynie na receptę. Indywidualnej kwalifikacji do ich stosowania musi dokonać lekarz, biorąc pod uwagę przeciwwskazania i ostrzeżenia. W czasie stosowania konieczna jest regularna kontrola pod kątem działań niepożądanych. Należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania przed zastosowaniem leku a wszelkie pytania zadawać lekarzowi.