Skuteczna antykoncepcja od dawna była kobietom potrzebna, jednak jej dostępność była ograniczona. Dawniej była stosowana głównie, aby ograniczyć płodność, obecnie ma znacznie szersze zastosowanie. Współczesna medycyna może zaoferować kobietom cały wachlarz metod antykoncepcyjnych różniących się sposobem działania, czasem trwania, skutecznością, oddziaływaniem na organizm, komfortem stosowania, czy też uwarunkowaniami cenowymi.
Cały czas naukowcy poszukują nowszych, coraz to lepszych rozwiązań. Obecnie dostępne metody antykoncepcyjne można podzielić na naturalne, barierowe, hormonalne oraz implanty. Nowoczesna antykoncepcja charakteryzuje się wysoką skutecznością, bezpieczeństwem a także możliwością szybkiego powrotu do płodności po zaprzestaniu stosowania. Mimo dostępności różnorodnych metod antykoncepcji nie jest możliwe wskazanie jednej, optymalnej dla wszystkich kobiet. Odpowiednia metoda jest dobierana indywidualnie, przy uwzględnieniu celu jej zastosowania, przeciwwskazań a także indywidualnych uwarunkowań i preferencji. Jednakże należy mieć na uwadze, że rzeczywista skuteczność metody może się zmniejszać, z powodu błędów w dawkowaniu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, ile mamy codziennych zajęć, obowiązków, spraw. W związku z tym, jak wynika z moich obserwacji, pewna grupa pacjentek nie jest w stanie podołać nowemu dla nich obowiązkowi codziennego przyjmowania tabletek o stałej porze dnia, pomimo ułatwień stosowanych przez producentów tych środków.
Problemy mogą również wynikać z dostępności recept, ponieważ antykoncepcyjne środki hormonalne są obecnie dostępne tylko na receptę. Te uwarunkowania mogą prowadzić do nieskuteczności w zapobieganiu ciąży. Również metody naturalne charakteryzują się w praktyce niższą efektywnością w porównaniu do innych metod, szczególnie u kobiet z nieregularnymi cyklami miesięcznymi, czy też zaburzeniami cyklu wynikającymi z antybiotykoterapii, laktacji, zmiany trybu życia, intensywnej pracy itp. Po zakończonej ciąży młode mamy często zainteresowane są długoterminową antykoncepcją. O ile nie ma przeciwskazań, często wybieraną metodą jest hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna. Nie wymaga ona codziennej atencji użytkującej, działa antykoncepcyjnie miejscowo, nie hamuje cyklu owulacyjnego, dodatkowo zwykle z czasem zmniejsza nasilenie (a więc również i bolesność ) krwawień miesięcznych, może być stosowana aż do ośmiu lat i jest ogólnie dobrze akceptowana
Wiele kobiet może mieć obawy, związane z samym założeniem wkładki do macicy. Tutaj muszę Was zapewnić, że przy wymaganym doświadczeniu lekarza, założenie wkładki nie jest dla pacjentki traumatycznym doświadczeniem i może być wykonane w trakcie rutynowej 20-minutowej wizyty. Zakładanie wkładki zwykle nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego czy też doustnych leków przeciwbólowych. Zatem, jeśli myślicie o planowaniu rodziny, dopasujcie metodę do czasu planowanej antykoncepcji i koniecznie porozmawiajcie z ginekologiem
Wszystkie produkty do hormonalnej antykoncepcji są lekami dostępnymi jedynie na receptę. Indywidualnej kwalifikacji do ich stosowania musi dokonać lekarz, biorąc pod uwagę przeciwwskazania i ostrzeżenia. W czasie stosowania konieczna jest regularna kontrola pod kątem działań niepożądanych. Należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania przed zastosowaniem leku a wszelkie pytania zadawać lekarzowi.
dr Michał Bachanek, ginekolog
Warszawa
Materiał sponsorowany przez firmę Bayer
PP-KYL-PL-0303-1