CO WYBRAĆ?
Tabletki, plastry, pierścienie, wkładki, a może implanty? Co wybrać? Od liczby i rodzajów metod antykoncepcji może zakręcić się w głowie, lecz zanim się na jakąś zdecydujemy należy zacząć od wizyty u ginekologa. Oprócz zebrania wywiadu (czyli wypytania o wcześniejsze ciąże oraz choroby w rodzinie), konieczne jest badanie ginekologiczne, pobranie cytologii i wykonanie USG. I nie zapominajmy o zbadaniu piersi! Już na początku wizyty warto wspomnieć o tym, że myślimy o rozpoczęciu lub zmianie antykoncepcji, wtedy lekarz będzie mógł wszystko szczegółowo wyjaśnić.
KTÓRA METODA JEST NAJSKUTECZNIEJSZA?
Według danych Contraceptive Technology, najwyższą skuteczność antykoncepcyjną (powyżej 99%) wykazują implanty oraz wkładki wewnątrzmaciczne. Na drugim miejscu (96% skuteczności) znajdujemy zastrzyk antykoncepcyjny, a na trzecim (93% skuteczności) pigułki, pierścienie i plastry. Z kolei antykoncepcja mechaniczna wiąże się większym ryzykiem niepowodzeń – męska prezerwatywa ma 87% skuteczności*.
https://contraceptivetechnology.org/wp-content/uploads/2022/10/Contraceptive-Failure-Rates.pdf *W pierwszym roku typowego stosowania; skuteczność obliczona jako 100% minus % kobiet w ciąży
JAK PRZYJMOWAĆ, KIEDY ZACZĄĆ?
W większości przypadków pierwszą tabletkę przyjmuje się w pierwszym dniu miesiączki. Opakowania zawierają zwykle 28 sztuk tabletek i gdy skończymy pierwsze, następnego dnia rozpoczynamy kolejne. Wskazane jest przyjmowanie tabletek o tej samej godzinie. W razie spóźnienia najlepiej przyjąć ją jak najszybciej. W przypadku innych metod, częstotliwość ich używania przedstawia się następująco: plaster naklejamy na tydzień, krążek dopochwowy zakładamy na 3 tygodnie, zastrzyk przyjmujemy co 3 miesiące. Implant jest zakładany przez lekarza i zachowuje swoje właściwości przez 3 lata, natomiast wkładki aż 5 lub 8 lat utrzymują skuteczność antykoncepcyjną.
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA PODCZAS STOSOWANIA ANTYKONCEPCJI?
W razie bólu, obrzęku, zaczerwienienia kończyny górnej lub dolnej, silnych bólów głowy, nasilonych zaburzeń nastroju, bólów w klatce piersiowej, kołatania serca, duszności lub innych niepokojących dolegliwości należy odstawić antykoncepcję i pilnie zgłosić się do lekarza. Należy zawsze zapoznać się z zawartością ulotki dla pacjenta dołączonej do każdego opakowania hormonalnej antykoncepcji. Są tam, między innymi, wymienione potencjalne działania niepożądane oraz objawy wskazujące konieczność pilnej konsultacji z lekarzem.
Mam nadzieję, że przekazane przeze mnie informacje okażą się dla Pań wartościowe, bo Świadome Macierzyństwo to szczęśliwe dzieci i uśmiechnięci rodzice.
Dr n. med. Sławomir Szymański, ginekolog położnik, ginekolog onkolog, Gabinety Lekarskie w Szczecinie.
Materiał sponsorowany przez firmę Bayer.
PP-KYL-PL-0285-1