Czy cukier w diecie małych dzieci jest dobry?
Wśród aktualnych danych statycznych obserwuje się znaczną tendencję wzrostową do ilości spożywanego cukru na co dzień, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Przyczyną tego zjawiska jest duża dostępność wszelkiego rodzaju słodkich przekąsek. Co więcej, cukier dodawany jest do produktów przetworzonych, takich jak płatki owsiane z owocami, jogurty owocowe i mleka smakowe. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet ze składem danego produktu.
Czy powinniśmy wprowadzić cukier do diety dziecka?
Jako osoby dorosłe nie musimy dzieci przyzwyczajać do słodkiego smaku. Po prostu ten smak w pewnym momencie zaczyna pojawiać się w ich diecie. Dlatego fakt, że dziecko spotka się kiedyś z cukrem nie oznacza, że musimy go świadomie wprowadzać do ich diety. Już od najmłodszych lat cukier jest wprowadzany do diet dzieci. Zaczyna się to od mleka matki, który zawiera naturalny cukier prosty – laktozę. Mleko matki jest słodkie, słodsze od mleka krowiego, dlatego uczy to dziecko, że słodki smak jest dobry oraz bezpieczny.
Następnie ważną kwestią jest moment rozszerzania diety. Należy pamiętać o tym, aby przynajmniej do końca 1. roku życia nie podawać dzieciom cukru i innych słodzideł (np. syropu klonowego, syropu z daktyli, ksylitolu, miodu), ponieważ produkty te są zbędne i warto skupić się w pierwszej kolejności na produktach wysokowartościowych. W późniejszych latach warto podawać dziecku wszystko z umiarem oraz z odpowiednimi proporcjami. W czasie rozszerzania diety trzeba zwrócić uwagę na intensywnie słodkie smaki, aby nie proponować ich codziennie. Należy zwrócić uwagę w jakiej formie podajemy przekąski dzieciom. Pojawia się bardzo dużo przepisów na ciasteczka, herbatniczki dla niemowlaka, chrupeczki, warzywne ciasto dla niemowlaka. Nie oznacza to złego nawyku żywieniowego. Jednak takie przekąski – podawane codziennie – uczą dziecko spożywania cukru w znacznych ilościach.
Przeczytaj także: Programowanie Żywieniowe
Ograniczanie słodyczy w diecie
Nawyk czytania etykiet produktów pomoże nam wykluczyć z jadłospisu te rzeczy, które zawierają niepożądane składniki. Przy ograniczeniu słodyczy w diecie, nie można zapomnieć o tym, że dodatek cukru do herbat, kompotów, przecierów owocowych, itp. jest jak najbardziej zbędny. Dziecko można bardzo łatwo przyzwyczaić do słodkiego smaku. Dlatego też od najmłodszych lat dodatek cukru do napojów i potraw powinien być niewielki. Ważny jest urozmaicony, smaczny jadłospis, zawierający produkty z różnych grup żywnościowych. Wtedy dziecko nie będzie czuło potrzeby sięgania po słodycze, ponieważ będzie nasycone. Posiłki powinny być w miarę regularne, o stałych porach. Absolutnie nie można podawać słodyczy przed posiłkami. Zmniejszy to apetyt dziecka i nie będzie jono uż chciało sięgnąć po produkty bardziej wartościowe. Słodkie przekąski mogą pojawić się dopiero po zasadniczym posiłku
Jeśli będziemy proponować dziecku różnorodną dietę, to nie musimy się obawiać, że słodki smak będzie dominował. Proste pomysły na przekąskę dla dziecka, to np.: banan, winogrona, borówki, maliny, różyczki ugotowanego brokuła lub kalafiora, tosty francuskie pokrojone na kawałki, ugotowany makaron lub tosty francuskie pokrojone na kawałki.
Możemy nauczyć dzieci, że słodycze są zwykłym elementem ich diety, ale nie codziennie, nie w wielkich ilościach. Musimy zaufać dziecku, a potem stworzyć takie otoczenie, które pomoże mu zbudować dobre relacje ze słodyczami.
Autor: Dietetyk Aleksandra Husar