Bardzo często słyszę, że ból porodowy to jakaś kara. Że został wymyślony, żeby nam szkodzić. Że to najgorsza rzecz pod słońcem.
Otóż nie! Ból porodowy pełni niezwykle ważną funkcję w porodzie i wbrew pozorom działa na naszą korzyść!
Czemu poród musi boleć?
Ból w codziennym życiu ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, wskazuje, że coś jest nie tak. W porodzie jest zupełnie inaczej: ból jest sygnałem, że wszystko dzieje się tak, jak powinno.
Ból spełnia konkretne i bardzo ważne funkcje, aby poród był bezpieczny, zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka:
- Funkcja informacyjna – dzięki zmieniającym się doznaniom porodowym dokładnie wiemy, na którym etapie porodu jesteśmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie we właściwy sposób reagować na pojawiające się bodźce.
- Funkcja psychologiczna – w porodzie rodzi się nie tylko dziecko, ale i matka, a pozytywne doświadczenie porodu i bólu pomaga stanąć na własnych nogach w nowej sytuacji życiowej.
- Funkcja motywacyjna – ból motywuje nas do działania. Dzięki niemu ruszamy się i zmieniamy pozycje, przez co poród może szybciej postępować.
Jak odczuwamy ból w porodzie?
Ból w porodzie jest odczuciem nie tylko natury sensorycznej, ale również emocjonalnej. Nie jest więc bezpośrednio związany z uszkodzeniem tkanek, a bardziej ze stresem. Do większego natężenia bólu przyczyniają się stres, lęk czy brak zaufania do własnych sił.
Warto pamiętać, że lęk przed porodem jest społecznie dziedziczony i wciąż wzmacniany, a straszne historie porodowe koleżanek nie pomagają w jego oswajaniu. Dlatego m.in. warto otaczać się pozytywnymi i wzmacniającymi historiami porodowymi. Jeśli nie słyszymy ich w naszym otoczeniu, można je znaleźć na przykład na grupie Błękitny Poród.
Błędne koło bólu porodowego
Jeżeli boimy się tego, co ma się stać lub tego, co właśnie się dzieje, stajemy się nadwrażliwe i możemy silniej odczuwać ból. Lęk powoduje napięcie. Jego następstwem jest skurcz naczyń krwionośnych i nadmierne napięcie mięśni.
I ten oto sposób powstaje błędne koło bólu porodowego:
Co się wtedy dzieje na poziomie hormonalnym? Dochodzi do spadku endorfin i wzrostu wydzielania adrenaliny. Zbyt wysoki poziom tego hormonu w fazie rozwierania się doprowadza do poważnych zakłóceń w akcji skurczowej, co w konsekwencji prowadzi do dłuższego porodu, zmęczenie i wyczerapnia zapasów energii. Efekt? Jeszcze silniej odczuwamy ból.
Przeczytaj także: Żywienie i suplementacja kobiet w ciąży
Poród i relaks, czyli sposoby na radzenie sobie z bólem porodowym
Kiedy czujemy się bezpiecznie, mają szansę zadziałać naturalne mechanizmy, które chronią nas przed nadmiernym odczuwaniem bólu. Mamy wówczas szansę „pomóc sobie” w najwłaściwszy dla nas sposób.
O prawdziwej eliminacji bólu porodowego możemy mówić dopiero wtedy, gdy zminimalizujemy lęk przed porodem oraz napięcie w ciele związane z tym lękiem.
Podstawą przygotowania do porodu jest oswojenie swoich obaw oraz negatywnych przekonań na temat porodu. Żadne środki przeciwbólowe nie działają, dopóki nie zajmiemy się ogólnie mówiąc naszą głową.
Jeśli „walczymy” z tym, co się dzieje w trakcie porodu i ani nasze ciało, ani głowa nie chce wydać dziecka na świat — w Błękitnym Porodzie mówimy o tym, że nie przyjmujemy kierunku otwierania się.
Hipnoporód, czyli sposób na poród bez strachu
Jak więc zapanować nad głową, aby wspierała naturalny proces porodowy? Z odpowiedzią przychodzą tu techniki hipnoporodu, czyli porodu w stanie głębokiego relaksu. Poród i relaks? Tak, jest to możliwe. A nawet wskazane!
Metoda ta opiera się na połączeniu ciała z umysłem, wykorzystuje tylko naukowo dowiedzione fakty. Do tego jest zupełnie bezpieczna, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.
Hipnoza, której używamy podczas porodu, przypomina stan marzeń sennych. Jest to taki stan, jakiego doświadczamy codziennie podczas rutynowych i dobrze nam znanych czynności – jadąc samochodem, pod prysznicem, oglądając telewizję itp.
W przygotowaniach do hipnoporodu uczymy się świadomie rozluźniać ciało i umysł, głęboko oddychać, nabywać zaufanie do siebie oraz postrzegać poród jako zupełnie naturalne wydarzenie.
W czasie porodu bowiem macica napina się zgodnie ze swoim rytmem, a naszym najważniejszym i w zasadzie jedynym zadaniem jest jej na to pozwolić, czyli odpuścić. Mamy pozwolić przyjść dziecku na świat, a nie hamować proces swoim lękiem oraz napinaniem ciała. Nasze lęki sprawiają, że poród jest dłuższy i bardziej bolesny.
Jakie są zalety hipnoporodu?
Dlaczego poród w głębokim relaksie jest taki korzystny? Jego zalety można wymieniać bez końcu:
- Pomaga zminimalizować ból porodowy
- Oswaja obawy i lęki związane z porodem
- Ułatwienie narodziny dziecka
- Zwiększa szanse na poród naturalny
- Wspomaga odpowiednią produkcję hormonów w czasie porodu (a to dzięki hormonom poród odbywa się prawidłowo),
- I wiele wiele więcej
Możesz sama przekonać się na własnej skórze, jak oswojenie strachu przed porodem oraz złagodzenie napięć w ciele wpływa na samopoczucie w ciąży i odczuwanie bólu porodowego. Pobierz bezpłatną mp3 Błękitny Poród oraz darmowy ebook.
Więcej informacji na temat hipnoporodu znajdziesz na stronie Błękitny Poród.
10% kupon rabatowy na zakup Błękitnych Kursów, dzięki którym świadomie przygotujesz się na piękny poród metodą hipnoporodu. To kursy dla kobiet, które szukają najlepszych metod, aby poród był bezpiecznym i łagodnym doświadczeniem.
Kursy są dostępne na stronie Błękitny Poród.
Kupon rabatowy: swiadomyblekit
Kupon nie łączy się z innymi promocjami.
Autor artykułu: Hipnodoula oraz inicjatorka idei Błękitnego Porodu – Beata Meinguer
Strona www: Błękitny Poród
Fb: @hipnodoula
Grupa na Fb: Błękitny Poród®
IG: @beata.meinguer