Wiemy już, że magnez nazywany pierwiastkiem życia jest kluczowym dla naszego zdrowia minerałem. Zastanówmy się zatem, jak i dlaczego wzrasta zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży i karmienia piersią oraz jakie konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka mogą mieć jego niedobory.
Dzienne zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na magnez kształtuje się w granicach ok. 400 mg, co oznacza, że w okresie ciąży wzrasta ono o około 35%. Od drugiego trymestru ciąży, to jest od około 22 tygodnia, to zapotrzebowanie na magnez jest jeszcze większe.
Zapewne zadajesz sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje? Otóż zmiany hormonalne zachodzące w Twoim ciele sprzyjają wydalaniu dużych ilości magnezu wraz z moczem. Również sytuacje stresowe oraz stany napięcia nerwowego (których podczas ciąży – niestety – nie brakuje) sprawiają, że organizm pochłania duże ilości tego minerału. Także wysiłek fizyczny i umysłowy zwiększają zapotrzebowanie na ten pierwiastek, ale to nie wszystko: w czasie ciąży zachodzi w Twoim organizmie wiele istotnych procesów, m.in. tworzą się nowe tkanki, które po prostu potrzebują dużych ilości magnezu. Także organizm Twojego maleństwa, aby móc rosnąć i prawidłowo się rozwijać, potrzebuje tego pierwiastka. Dzidziuś w Twoim brzuchu do momentu rozwiązania zwiększy swoją pierwotną masę aż 20. krotnie, co z kolei przekłada się na 30-45. krotny wzrost zapotrzebowania na magnez w organizmie Twojego maleństwa. Reasumując, magnez jest niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego znaczenie dla kobiet ciężarnych oraz płodu jest wręcz nie do przecenienia.
A jakie mogą być konsekwencje niedoboru magnezu w ciąży? Magnez chroni przed nadmierną kurczliwością macicy oraz nadciśnieniem indukowanym ciążą, więc jeśli cierpisz na jego braki jesteś zagrożona wspomnianym wyżej nadciśnieniem spowodowanym ciążą. Co więcej, niedobory magnezu stanowią podłoże wielu stanów patologicznych w okresie ciąży m.in.: przedwczesnych porodów lub urodzeń dzieci o zbyt niskiej masie ciała. Doniesienia naukowe z ostatnich lat łączą niedobory magnezu z występowaniem – w późniejszym okresie życia dziecka – zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, dlatego nie lekceważ przejawów świadczących o tym, że Tobie lub Twojemu dziecku może brakować magnezu!!!
Jeśli zastanawiasz się, czy przypadkiem problemy związane z niedoborem magnezu dotyczą także i Ciebie, wsłuchaj się w swój organizm. Do najczęstszych objawów u kobiet ciężarnych należą: bolesne kurcze łydek, napięcie mięśni kręgosłupa, drżenie mięśni, tachykardia, nadciśnienie tętnicze krwi, zawroty głowy. Sygnały płyną nie tylko ze strony układu mięśniowego oraz krążenia – także układ nerwowy poprzez objawy związane z: drętwieniem i mrowieniem rąk i nóg, zwiększeniem drażliwości i nerwowości, występowaniem stanów lękowych i depresyjnych czy trudnościach z koncentracją daje znać, że możesz cierpieć na niedobory magnezu.
Pokarm kobiecy zawiera ok. 2,8 mg magnezu w 100 ml, zapotrzebowanie niemowląt na ten pierwiastek wynosi od 30 mg do 70 mg, dlatego tak ważne jest, abyś nie tylko podczas ciąży, ale również w okresie karmienia piersią zwracała uwagę na to, czy Twoja dieta jest bogata w produkty zawierające ten pierwiastek. Bez obaw sięgaj po produkty bogate w magnez oraz wodę mineralną, która nie tylko nawodni Twój organizm, ale również dostarczy Ci wielu niezbędnych w czasie ciąży i karmienia piersią minerałów.
Na stronie Magnesii możesz sprawdzić w jakiej kondycji jest Twój organizm pod względem zasobności w magnez http://www.magnesia.pl/naturalny-magnez/kalkulator , a w razie niedoboru zajrzyj do naszej tabeli produktów bogatych w ten minerał http://www.magnesia.pl/naturalny-magnez/dane-dietetyczne .
(Artykuł został przygotowany na bazie materiałów opracowanych na potrzeby konferencji cyklu Świadoma Mama, konsultacja naukowa dr n. med. Urszula Markowska.)