Odstawiłaś antykoncepcję, od jakiegoś czasu chodzisz jak zaczarowana, oglądając się za każdym wózkiem czy dzidziusiem. Z niecierpliwością wyczekujesz na nowego lokatora w swoim brzuchu. Jak rozpoznać, czy ten czas już nadszedł? Objawy te są najczęściej tak subtelne, że często można je pomylić z objawami innych dolegliwości.
Czy to już?
Jeśli współżyłaś w dniach płodnych, to istnieje największe prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Brak miesiączki to także dość wyraźny sygnał. Niestety, nie od razu musi on oznaczać ciążę. Może być reakcją organizmu na stres, złą dietę, problemy hormonalne czy zmianę klimatu. Także powiększenie i obrzęk piersi może znaczyć, że przygotowują się one do nowej roli – karmienia.
Dość typowym objawem jest podwyższona temperatura ciała w granicach 37 stopni Celsjusza. Oczywiście, może to być syndrom przeziębienia – lub po raz kolejny – reakcji organizmu na różne, zewnętrzne zjawiska.
Objawy ciąży
Pierwsze typowe objawy pojawiają się dopiero w szóstym tygodniu ciąży, tak więc do tego czasu zalecany jest spokój i rozwaga. Organizm podpowie Ci, że się zmienia, Twoja intuicja – jak nigdy – będzie wyjątkowo wyczulona.
Charakterystyczne objawy ciąży, to:
– poranne nudności, wymioty, zawroty głowy
– brak apetytu lub odwrotnie –wzmożone łaknienie
– zgaga lub zaparcia
– senność, uczucie rozleniwienia
– bóle mięśni
– przebarwienia na skórze
Pamiętaj jednak, że wszystkie te „rewelacje” nie są stuprocentowym pewnikiem. Każda ciąża jest inna, tak samo jak inny jest każdy organizm. Kiedy masz przypuszczenia, zrób test.
Test ciążowy
Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów wykrywających poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG)– hormonu produkowanego kilka dni po zapłodnieniu i w czasie ciąży. Testy te różnią się sposobem ich wykonywania.
Wyróżniamy testy:
– płytkowe (kasetowe) – mocz zbiera się do pojemnika i umieścić kilka kropli w okienku testu
– strumieniowe (plastrowe) – końcówkę testu umieszcza się pod strumieniem moczu
– paskowe – pasek testu umieszcza się w pojemniku z uprzednio zebranym moczem
Wybierając test ciążowy zwróć również uwagę na jego czułość. Dostępne są testy:
– ultraczułe, które wskazują ciążę już 10 dni po zapłodnieniu (czułość do 500IU/I)
– o czułości 500-800 IU/U – wskazują ciążę dwa tygodnie po zapłodnieniu
– powyżej 800 IU/I – wskazują ciążę trzy tygodnie po zapłodnieniu
Najlepiej wykonać test rano, wtedy stężenie hormonu HCG w moczu jest najwyższe.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Jeśli wynik testu jest pozytywny, umów się na wizytę do lekarza ginekologa. W pierwszych tygodniach ciąży zleci on jedynie badanie potwierdzające obecność HCG we krwi.
Po 21 dniu po zapłodnieniu serce zarodka zaczyna bić, wtedy dopiero ginekolog jest w stanie powiedzieć coś więcej na temat ciąży.
Pamiętaj, że niektóre objawy charakterystyczne dla ciąży np. brak miesiączki mogą występować również przy różnych schorzeniach. Jeżeli zauważysz u siebie objawy, a wynik testu ciążowego będzie negatywny, warto również skonsultować swoje spostrzeżenia z lekarzem.