Pij mleko, będziesz wielki! To powiedzenie jest nam wszystkim bardzo dobrze znane. Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia. Wzmacnia odporność organizmu zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. Dlatego też UNICEF w 1990 roku ustanowił Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który rozpoczyna się pierwszego sierpnia. Głównym założeniem całej inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju.
Prawidłowo dobrany rozmiar to podstawa!
Dobór biustonosza do karmienia to bardzo poważna sprawa. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych noszenia źle dopasowanego karmnika.
Okres karmienia piersią to czas, kiedy powinnaś szczególnie zadbać o idealnie dopasowany biustonosz. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nie wybieraj biustonoszy w nieprecyzyjnie określonych rozmiarach (np. S, M, L, XL) − kobiece ciała są tak różnorodne i nie można ich zakwalifikować tylko do jednego z 4 rozmiarów − dobre marki oferują ich kilkadziesiąt! Szukaj więc modeli, które mają precyzyjnie podany rozmiar pod biustem, wyrażony numerem, na przykład 80, i rozmiar miseczki określony literą. Od konfekcyjnych „eSek”, „eMek”, „eLek” lub „iXeLek” trzymaj się lepiej z daleka, bo takie „karmniki” mogą spowodować dyskomfort i brak wymaganego poziomu podtrzymania biustu, a to z kolei może wpłynąć na rozciąganie skóry piersi i w efekcie zwiotczenie biustu. Zwracaj uwagę na jakość materiałów i wybieraj te o małej rozciągliwości. Tylko one zadbają o odpowiednie podtrzymanie.
Po biustonosz udaj się do profesjonalnego salonu z bielizną. Dlaczego to takie ważne? Otóż dobrany przy pomocy doświadczonej brafitterki odpowiedni model pełni istotną rolę w zapobieganiu częstym w okresie laktacyjnym i dokuczliwym schorzeniom, takim jak: zapalenie sutka oraz ucisk kanalików mlekowych powodujący bolesny i niebezpieczny zastój pokarmu. Taki stanik złagodzi też bóle ramion i pleców. Zdarza się przecież, że owe przykre dolegliwości, których można uniknąć dzięki odpowiedniej bielizny, psują radość pierwszych wspólnych miesięcy i kończą się decyzją o przedwczesnym zaprzestaniu karmienia piersią.
Jeśli posiadasz, tak jak ja, naprawdę duże piersi, w okresie laktacji zalecam spanie w bezfiszbinowym biustonoszu z miękkimi miseczkami − zadbaj o to, by był on wygodny, właściwie dopasowany, wyżej zabudowany i wykonany z oddychającego materiału. Ważne, aby nie miał fiszbinów, które podczas mimowolnego ruchu w czasie snu mogą się przesunąć i spowodować ucisk na kanaliki mlekowe, doprowadzając do poważnych powikłań zdrowotnych.
Charakterystyka dobrego „karmnika”
Na szczęście czasy, kiedy karmiąca matka musiała wybrać zwykły bawełniany „karmnik”, który szybko się rozciągał i tracił swój kształt, minęły bezpowrotnie. Teraz możesz przebierać w różnorodnej ofercie bielizny dla kobiet karmiących, która zachwyca wzorami i kolorami.
Cechy dobrego biustonosza do karmienia:
- sześciorzędowe zapięcie obwodu pozwalające na dopasowanie się do zmieniającego rozmiaru obwodu klatki piersiowej,
- miseczka odpinana na klips ułatwiająca wygodne karmienie,
- szeroka gama rozmiarowa,
- przyjazny dla ciała, miękki, ale stabilny materiał, a miseczki od wewnątrz wyściełane warstwą bawełny.
Polecam biustonosz Eleanor z marki Panache, którego miseczki zostały umieszczone na delikatniejszych flexi fiszbinach− wygodniejszych niż standardowo używane w zwykłych stanikach. Takie rozwiązanie zapewni twoim piersiom wygodę, maksymalne podtrzymanie oraz ich odpowiednie ukształtowanie i zebranie. Jego miseczki są wykonane z oddychającego, delikatnie usztywnianego materiału spacer– lekkiej, przewiewnej i wygodnej gąbeczki, co jest niezmiernie ważne podczas okresu karmienia.
Inną opcją mogą być również miękkie, bezfiszbinowe biustonosze do karmienia ― na przykład Sophie Maternity z oferty Panache, dostępny do brytyjskiego rozmiaru miseczki J (co w skali rozmiarów europejskich odpowiada okolicom miseczki M). Musisz być jednak świadoma, że nawet najlepszy miękki karmik nie ukształtuje biustu tak jak ten z fiszbinami.
Kiedy kupić i jak dobrać rozmiar biustonosza do karmienia?
Najlepszy moment na zakup biustonosza do karmienia to dwa tygodnie przed datą porodu. Ostatni etap wzrostu piersi przypada właśnie w tym czasie, biustonosz nie powinien być więc wybierany wcześniej, bo można nie trafić z rozmiarem. W tak zaawansowanej ciąży trudno ci będzie odpowiednio zmierzyć obwód, ponieważ brzuszek może w tym przeszkadzać. Pomoc brafitterki w takim wypadku jest nieoceniona. Nie tylko zapnie stanik, ale i dobierze rozmiar obwodu na czas karmienia na podstawie twoich aktualnych wymiarów. W znalezieniu lokalnego adresu sklepu brafitterskiego pomocna będzie ta wyszukiwarka.
Jeśli jednak nie masz możliwości dotarcia do sklepu to zachęcam do skorzystania z bezpłatnej usługi wirtualnego brafittingu. Taką konsultację można odbyć online w komforcie własnego domu. Wszystko, czego potrzeba to dowolny komunikator (Messanger, WhatsApp, Skype). Wyszkolona do przeprowadzania takiej formy brafittingu brafitterka skontaktuje się na wskazany przez Ciebie komunikator i dobierze biustonosz według najlepszych brafittingowych praktyk. Aby umówić bezpłatną wirtualną konsultację brafittingową wejdź na www.stanikowy.pl i kliknij Wirtualna Przymierzalnia.
Zauważysz tu jednak różnicę w porównaniu z tradycyjnym dopasowaniem bielizny, bo biustonosz do karmienia brafitterka poda ci w rozmiarze obwodu stanika pomniejszonym o jeden w stosunku do aktualnego wymiaru, który powinnaś nosić, i miseczkach powiększonych o dwa rozmiary. Dlaczego? Profesjonalistki wybierają mniejszy obwód stanika, gdyż po porodzie zmniejszy się twój obwód pod biustem ze względu na utratę brzuszka. Radzę wybór o dwa rozmiary większej miseczki, bo u większości kobiet po porodzie piersi o tyle powiększą się z powodu laktacji.
Jak więc obliczyć właściwy rozmiar stanika do karmienia? Jeśli na przykład dwa tygodnie przed porodem nosisz brytyjski rozmiar 85E, brafitterka dopasuje ci rozmiar 80G, zostawiając miejsce na pokarm i wkładki laktacyjne. Przy obwodzie pod biustem wynoszącym 85, odpowiednikiem wielkości miseczki E, dla obwodu 80 będzie miseczka F. Pamiętasz jednak, że miseczkę miałaś zwiększyć o dwa rozmiary, zatem z brytyjskiej miseczki F „awansujesz” na G, czyli większą o dwa rozmiary (F i FF). WAŻNE, by biustonosz do karmienia był dopasowywany do zapinania go na najluźniejszą haftkę, tak aby obwód mógł zostać zmniejszony, kiedy zaczniesz tracić na wadze.
Podsumujmy wybór rozmiaru:
- zmniejsz obwód pasa o jeden rozmiar,
- zwiększ rozmiar miski o dwa rozmiary, zostawiając przestrzeń na pokarm i wkładki,
- dopasuj obwód pasa biustonosza zapięty na najluźniejszą haftkę.
Gdy w trakcie laktacji wybierasz się na zakupy po kolejny biustonosz do karmienia, dobieraj go tuż przed karmieniem, kiedy piersi są wypełnione pokarmem i największe, aby uniknąć uwierania i wpijania się miseczek w tkankę piersiową. Takie ryzyko istnieje, kiedy dobieramy rozmiar zaraz po karmieniu, gdy piersi są wyraźnie mniejsze.
Karmienie piersią jest niezwykle ważne dla twojego maluszka ze względu na aspekty zdrowotne, ale i więź, która tworzy się między wami. Bywa ona tak silna, że niektóre kobiety decydują się na karmienie piersią przez wiele miesięcy lub nawet kilka lat − jeśli należysz do nich, pamiętaj o regularnej kontroli dopasowania, by odpowiednio podtrzymywać piersi i cieszyć się ich zdrowiem w tym wyjątkowym okresie twojego życia.
Po więcej porad z zakresu dopasowania bielizny zapraszam Cię do lektury mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”.
Autorka artykułu – Izabela Sakutova, Międzynarodowy Ekspert Brafittingu